Турция обяви район с площ 20 квадратни километра край границата с България за забранена военна зона от 2-ра степен. Решението, подписано от президента на страната Реджеп Ердоган, беше публикувано в турския официален вестник.
Районът, обявен за военна зона, е разположен край черноморското крайбрежие в област Къркларели. Той се намира на около 5 км от границата с България.
Значителна част от зоната е сухопътна площ, а по-малка част - морска.
Зоната започва на север от гр. Игнеада и с. Лиманкьой и се простира до село Беендик, последното турско село преди границата с България.
Според турското законодателство военни зони от втора степен се създават с президентски указ. Според закона за военните зони в Турция от 1981 г. зона от първа степен е граничната полоса по сухопътните граници с ширина от 30 до 600 метра, както и имащи жизненоважно значение за отбраната на страната военни обекти.
Зоните от втора степен се обявяват до 5 км от зоните от първа степен или други обекти, счетени за необходими за отбраната на страната, а в определени случаи, ако необходимостта или особеностите на района го изискват, могат да бъдат удължени до 10 км. Протежението на зона от втора степен в морето е 2 морски мили (около 3,5 км.).
Турските граждани могат да се придвижват, да живеят, да работят и да обработват земи в зони от втора степен, но с президентски указ някои от тези права могат да бъдат ограничени. Чужденците нямат такива права.
Забранено е и наблюдаването с бинокли, фото- и видео-заснемането, чертането на планове, карти и други подобни на военни обекти в забранените зони от първа и втора степен.
Като мярка за укрепване на доверието между страните, през декември 1991 година България и Турция се договарят да се уведомяват предварително за големи военни мероприятия в дълбочина от 60 км от двете страни на границата и да разрешават на наблюдатели от другата страна да присъстват на учения в тази зона, ако в тях участват над 12 000 войници, 300 танка и 250 артилерийски единици.
Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание вече са четири . Изтича срокът за подаване на жалби срещу резултатите от изборите в КС Още две жалби за оспорване на изборите в КС Срокът за обжалване на изборните..
Служебният премиер Димитър Главчев се надява да бъде сформирано редовно правителство, защото според него това е най-добрият вариант. Той направи коментара си в Долна Митрополия където участва в представянето на нова система за виртуално обучение на военни пилоти за F-16 Block 70 във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски". Пред Главчев и..
Не стихват военните действия в Близкия Изток. Израелската армия продължава офанзивата си и на двата фронта - срещу "Хизбула" в Ливан и срещу "Хамас" в Ивицата Газа. Израелската армия е нанесла нов удар срещу цел на "Хизбула" в южен район на Бейрут. Малко преди това израелските военни са издали нареждане за евакуация. За последните 48 часа Израел е..
Към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да бъде въведен нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това съобщиха за БНР от Министерството на труда и социалната политика. От там уточняват, че разпратените до бизнеса и синдикатите текстове имат за цел да насърчат социалния диалог, така..
Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури. Пленумът направи четвърти последен опит, но номинации не бяха издигнати. Така настоящият председател Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, остава начело на ВАС до избора на нов титуляр, тъй като..
Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години. В 13 области повече от половината от медиците са над тази възраст. Данните представи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов по време на инициативата Здравен барометър, организирана от Центъра за правни инициативи. Ново проучване в рамките на инициативата..
Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото ! Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни: "Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..