Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

Водещата тема за днешните вестници е вчерашната спецакция на ДАНС и прокуратурата в 4 града.

„Бобокови на прицел за опасни отпадъци“, „Бобокови, братята милионери в опасен бизнес с опитен управленец“, „Боклукът подпали чергата на Бобокови“ - това са водещите заглавия на изданията.

Пламен и Атанас Бобокови изненадващо се оказаха част от схема с опасни отпадъци. Претърсени са техни имоти в София, Русе и монтана, съобщава „Труд“.

След мащабната акция на спецпрокуратурата се разбра, че по разследването има 6-има задържани, сред които е и заместник-министърът на околната среда Красимир Живков.

Той е оказвал натиск на свои служители да издават разрешителни за внос и износ на отпадъци на отделни фирми, въпреки че те не са отговаряли на изискванията.

Който не искал да се подчини, бил принуждаван да напусне, уточнява „Стандарт“. Заводът на Бобокови се възползвал от схемата, за да спести разходи и данъци, допълва „24 часа“.

„Стадният“ имунитет срещу коронавируса засега е само мираж, пише „Сега“ и допълва, че само 5% от населението в най-засегнатите от заразата държави имат антитела.

"Монитор" информира, че у нас започва производството на препарат срещу коронавируса от антитела. Десетки доброволци са заявили готовност да дадат плазма с изградени антитела.

Предстои оборудването на специална лаборатория, финансирана от министерството на здравеопазването, допълва изданието като се позовава на думите на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Училищата се подготвят за първи изпит в условията Covid-19, съобщава „Труд“. Зрелостниците ще трябва да са с маска и ръкавици на матурата по български език и литература в понеделник. Училищата са подготвили нужните количества, така че да бъдат спазени препоръките на МОН. В стая ще има до 12 зрелостници през метър и половина разстояние.

Плащаме за вода и без консумация, пише на първа страница „Дума“, като се позовава на думи на регионалния министър Петя Аврамова. Според законопроект за ВиК услугите цената на водата ще има две части. Постоянната ще покрива разходите на доставчиците на услугата - материали, ремонти, заплати. Тя ще се плаща и при нулева консумация.

Променливата част от цената ще зависи от количеството на използваната вода. КЕВР пък предлага въвеждане на водни помощи за социално слаби заради предстоящите поскъпвания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Марков е назначен за изпълнителен директор на НАП

Министерският съвет освободи Румен Спецов от длъжността изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП) предвид назначаването му за особен търговски управител съгласно РМС № 796 от 14 ноември 2025 година, съобщиха от правителствената пресслужба. Румен Спецов вече е вписан в търговския регистър като особен управител на дружествата..

публикувано на 17.11.25 в 18:01

Стадион ще носи името на швейцареца Виктор Роберти - един от пионерите на спорта у нас

В силистренското село Кайнарджа днес бе дадено ново име на местния стадион – жест на признателност към историята на българския спорт и приноса на швейцарските учители у нас. Новото име е "Виктор Роберти". Стадионът в Кайнарджа вече носи името на Виктор Роберти – един от първите швейцарски преподаватели, изпратени в България през 1894 година по..

публикувано на 17.11.25 в 17:56
Йоаким Каламарис

Йоаким Каламарис: Еврозоната е уникален инструмент, но не е автопилот

Бюджет 2026 е под всякаква критика.    Това мнение изказа пред БНР проф. Йоаким Каламарис, икономист, университетски преподавател и предприемач: " Защо да дойде един инвеститор тук , след като ще има увеличение на данъците, а и второ - каква е правовата система тук, внасяш капиталите си, но не си сигурен дали няма да бъдат ограбени. Освен това -..

публикувано на 17.11.25 в 17:41
Национален институт по геофизика, геодезия и география - БАН

Земетресение от 3,5 в района на Благоевград, няма данни за щети

Земетресение с магнитуд 3,5 е регистрирано в 16:48 часа българско време района на Благоевград, показват данните на Института по геодезия, геология и география към БАН.  Дълбочината на труса е 13 километра. Епицентърът е в землището на благоевградското село Лешко,   близо до границата с Република Северна Македония.  Трусът е усетен от..

публикувано на 17.11.25 в 17:37
Община Кайнарджа

В силистренската община Кайнарджа отвори врати нов Център за социални дейности

В силистренската община Кайнарджа официално отвори врати нов Център за достъп до услуги – един от петте пилотни в страната по Швейцарско-българската програма за сътрудничество. Той ще подпомага уязвимите групи с интегрирани социални, здравни и образователни услуги. Финансирането на центъра е над 2,3 милиона лева, като договорът за дейността му е до..

публикувано на 17.11.25 в 17:29
Георги Георгиев

В Брюксел започнаха дебатите по върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия

Започнаха дебатите по върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия на Съвет "Общи въпроси", който се провежда в Брюксел.  България е представена от министъра на правосъдието Георги Георгиев и ръководителя на постоянното ни представителство в ЕС Румен Александров.  От Съвета поясняват, че става дума за трети кръг от..

публикувано на 17.11.25 в 17:27

Евакуираха жителите на две румънски села близо до границата с Украйна

Румънските власти евакуираха жителите на две села близо до границата с Украйна, тъй като в района гори кораб, натоварен с пропан-бутан. През нощта беше активирана системата РОАлърт, заради риск от експлозия, предаде Радио Румъния. Жителите на селищата Плауру и Чаталкьой ще бъдат настанени в помещения на кметството на Тулча, докато районът..

публикувано на 17.11.25 в 17:21