Икономистите предвиждат, че негативните ефекти от пандемията от Covid-19 няма да подминат и турската икономика. Наложените ограничения засегнаха сериозно транспорта, туризма, индустриалното производство, продажбите на широк кръг стоки от автомобили до конфекция. Курсът на турска лира остава колеблив, специалисти предупреждават за сериозно свиване на валутните резерви на централната банка на Турция.
Как изглежда ситуацията през погледа на два турски икономисти ще разберем от материала на кореспондента ни Мариян Карагьозов. Той разговаря със специалиста по политическа икономия Озан Шакар и Селва Тор, която има опит като инвестиционен банкер и специалист по финансова сигурност.
Според Озан Шакар основните причини за негативното засягане на турската икономика от Covid-19 са две:
„На първо място е затварянето на основни отрасли за няколко месеца заради наложените ограничения, например авиацията и туризмът, който дава около 11% от брутния вътрешен продукт на Турция. Въпреки това обаче икономиката на Турция е способна бързо да се възстанови. Сектор, в който се очаква растеж, е здравният туризъм, страната ни има силно обществено и частно здравеопазване.
Друг пример е електронната търговия поради добрите логистични мрежи, които се разрастват. Като цяло обаче международните организации очакват отрицателен растеж на Турция тази година, като МВФ прогнозира, че той ще е около минус 5%“.
Само за първото тримесечие Турските авиолинии регистрираха загуба от 2 млрд. турски лири (около 550 млн. лв.). Силно засегнати са още текстилният сектор, в т.ч. производството на конфекция, и автомобилостроенето. Въпреки това турският министър на финансите Берат Албайрак в интервю в четвъртък изрази увереност, че в края на годината Турция ще отбележи икономически ръст, а не свиване на икономиката.
Озан Шакар обяснява:
„Тази оценка се основава на факта, че Турция е страна-износител и исторически погледнато, след криза страната бързо си връща позициите“.
Селва Тор посочва връзката между процесите в европейските и турската икономика:
„Трябва да подчертаем, че Турция изнася своите стоки и услуги основно за европейските пазари. Взаимната свързаност между тези икономики е по-голяма, отколкото си мислим, и всичко, което се случва с европейските икономики има пряко отражение върху турската икономика“.
Около 13-14% от хората в трудоспособна възраст в Турция бяха без работа и преди кризата. Поради това нарастването на безработицата се очертава като сериозен проблем, посочва Озан Шакар:
„Може да се очаква нарастване на безработицата. Засега няма официални данни, тъй като те се публикуват около 2 месеца и половина след месеца, за който се отнасят. Така че ще видим данните за април в средата на юни. Някои групи са особено уязвими, например хората, които работят без договори. Това са няколко милиона души, които са извън официалните социални системи“.
Икономистът обаче посочва, че тези хора са получили помощ:
„Турците са щедри и подпомагат сънародниците си в трудни времена. Не само държавата и общините, но и отделни хора показаха съпричастност и подкрепа. Общините изпращат пакети с продукти на хората в нужда, а някои общини започнаха проекти, които придобиха голяма популярност, например кампанията „висящи сметки“ за плащането на режийни разходи на изпаднали в затруднение хора в Истанбул“.
Мнозина наблюдатели смятат, че влошаването на икономическото положение може да се отрази върху политическата стабилност в Турция.
Селва Тор е съгласна, че има връзка между икономиката и подкрепата за правителството, но посочва, че и други фактори играят роля:
„Турция се намира в географски много неспокоен район и за мнозина избиратели националната сигурност е на първо място. Същевременно Турция показа, че може добре да се грижи за 6 милиона бежанци, осигурявайки им здравеопазване и образование. За това бяха похарчени между 35 и 40 милиарда долара, които се прибавят към близо 20 милиарда долара военни разходи за националната сигурност в последните години.
„Това създаде конфликти със съюзници на Турция, а същевременно ние, както и други страни, трябва да заемаме пари на международните пазари. Това е опасна игра на балансиране и управляващите трябва се справят с нея през следващите няколко години. Точно в този момент дойде Covid-19 като неочаквано и безпрецедентно събитие. Междувременно в Турция се променяше и политическият режим. Т.е. ние правим твърде много неща едновременно.
В глобален план инвеститорите започнаха да изтеглят вложения от редица развиващи се икономики, тъй като предпочитат по-сигурни активи. Селва Тор напомня, че някои предизвикателства, с които се сблъсква Турция, се отнасят до всички развиващи се страни. Такъв пример са високите лихви, при които финансовите пазари отпускат заеми.
Тор смята, че решението на някои структурни проблеми трябва да се търси на глобално ниво. Какво ще се случи при липса на общи действия? Селва Тор посочва:
„Според мен Турция има две възможности. Тя може да се обърне към МВФ, който отпуска заеми срещу определени политики. Това беше опитано през 2001 г. и изобщо не помогна на турската икономика. Неолибералните рецепти не може да се решение за проблеми, създадени от неолиберализма. Втората опция е мораториум и замразяване на плащанията, което никога не сме правили, но може би сега е моментът да го направим? Глобалните финанси са в ръцете на пазарни актьори, които получават своите сериозни печалби, но не допринасят за справянето с проблемите“.
Намаляването на постъпленията в твърда валута, от които Турция се нуждае, за да покрива външния си дълг и разходите за вноса на машини и енергийни ресурси, се съчета с обезценяване на лирата спрямо долара. Властите взеха редица мерки, за да овладеят валутния курс.
Озан Шакар изброява някои от тях:
„За да се увеличи стойността на лирата, е необходимо подсилване на валутните резерви на централната банка, което властите и централната банка на Турция се опитват да постигнат със споразумения за валутни суапове с други държави. Последното такова споразумение беше с Катар за 10 млрд. долара и то донесе известно облекчаване на ситуацията с турската лира. За дългосрочната стабилност обаче са необходими структурни реформи, както и приходи в чужда валута от износа и туризма“.
Турски официални представители заявиха, че се водят разговори и с други страни, но за момента не са постигнати подобни споразумения. Най-важното сред тях би било с американския Федерален резерв. Макар и да не са официално обявявани, е известно, че за да сключи суапово споразумение с друга страна, е необходимо тя да има значителна икономическа и финансова тежест, както и евентуална нейна дестабилизация да крие риск от дестабилизация за цял регион, американската или глобалната икономика. Също така предвид се взема и независимостта на централната банка.
Озан Шакар допълва:
„В исторически план Федералният резерв не сключва такива споразумения със страни, които не притежават голям обем американски дългови книжа. Тези суапови линии са отворени за някои западноевропейски страни като Швейцария, също Япония и Мексико, но те имат голяма търговия със САЩ като съседни страни.
Дали световните икономически трусове ще се отразят на амбициозната турска външна политика в Сирия и Източното Средиземноморие?
Селва Тор: „От гледна точка на другите страни турската външна политика може да изглежда амбициозна, но от турска гледна точка тя е необходимо условие за националната сигурност. Турция е категорична, че няма да позволи на южната й граница да бъдат създадени ориентирани към ПКК квази-държавни структури, подпомагани от Съединените щати, нито пък ще иска още 10 години да се грижи за 5 милиона бежанци. Мисля, че това тази политика бе следвал не само президентът Ердоган, а и всяко друго правителство. Това са политики, които не са се променили от основаването на турската република.
По отношение на Източното Средиземноморие има и икономически мотиви заради богатите природни ресурси там. Тази външна политика обаче има цена. Ако Турция успешно се справи с тези въпроси, в следващото десетилетие я очаква забележителен растеж. Но ако се справи лошо, това може да я доведе до структурен упадък, което е най-лошият вариант. Мисля, че икономиката е ключовият въпрос, защото без икономическа сила и независимост не е възможно да се поддържа влиятелна външна политика и дори осигуряване на националната сигурност“.
Мненията на експертите можете да чуете от звуковия файл.Според лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски темата за оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен ред. "Референдумът е ясно, че няма да се случи. Сега най-важното е наистина, чу го и господин Борисов, КЗК и КЗП - да бъдат разширени техните правомощия и да има абсолютен контрол на цените на храните и..
Надзорният съвет на Националният осигурителен институт реши пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да се осъвременят с 8.6 процента от първи юли, по така нареченото Швейцарско правило. 630 лева и 50 стотинки ще достигне минималната пенсия за стаж и възраст. Надзорниците приеха и проект за нов размер на социалната пенсия за старост, която..
ЕС създава правна основа за санкциониране на руския флот, чийто кораби повреждат подводни кабели. Същото ще бъде приложено и срещу тези, които нанасят щети на летищни сървъри. Това се съдържа в 17-ия пакет от санкции срещу Русия. Посланиците на страните членки постигнаха тази сутрин съгласие по него. Две държави, които не бяха назовани, трябва да..
В Кюстендилско от днес мобилни екипи на полицията се срещат по график с жители на отдалечени населени места в общината. Първото село с приемна на полицията е днес в малкото село Лиляч, както и в Четирци, община Невестино. На 20 май такива ще има в село Скриняно и в Драговищица, община Кюстендил, а на 29 май в село Големо село и в..
Най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище" в Чикаго с поредица от срещи, концерти и различни други прояви отбелязва своята 15- годишнина. По този повод към колектива на училището специални поздравления отправят президентът Румен Радев, губернаторът на щата Илинойс Джей Би Прицкър и др. "Малко българско училище" в..
Като труден ден за софиянци определи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов днешният ден, в който столицата остана без наземен градски транспорт от рано сутринта. По думите му протестът е справедлив. " Нещо, което се знае от маса време, че ще има днес протест и стачка, разбира се, справедлив и решението – преди 2 години му казах, защото той (Васил..
" Европейците не спират да пътуват. Ето защо най-голямата реформа по отношение на правата на пътниците от 2014 година насам е толкова важна". Това обясни пред БНР Андрей Новаков, евродепутат от ЕНП, член на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП. 13 милиарда пътувания се извършват в Европа за година със самолет, кола, влак или кораб...
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..