България е въвела най-дълъг времеви срок в ЕС, за който може да бъде проверена законността за придобиване на имущество - до 10 години - преди предявяване на обвинение срещу собственика.
Това се казва в доклад на Европейската комисия за прилагането на европейското законодателство в страните-членки при отнемане на незаконно придобито имущество.
В документа се подчертава, че в останалите държави срокът е обикновено двойно по-кратък – до 5 години преди повдигането на обвинението. Добавя се обаче, че има и страни, които не са поставили времеви ограничения от този тип.
В доклада се отбелязва, че за България, Румъния и Люксембург все още са в действие наказателните процедури заради липса на достатъчно данни за пълното прилагане на европейското законодателство.
България е сред страните, които пристъпват към отнемане на имущество при умишлени престъпления. В същото време повечето държави от ЕС предприемат тази мярка за всички престъпления, а Франция и Малта - когато осъдителната присъда е за лишаване от свобода от поне една година.
В повечето страни от Общността, включително в България, отнемането на имущество е разрешено преди произнасянето на окончателна осъдителна присъда срещу обвиняемия.
Само у нас и в Словения е възможно имущество да бъде отнето по гражданско дело, независимо дали е издадена влязла в сила осъдителна присъда.
България е сред мнозинството държави от ЕС, които улесняват съда да се убеди дали дадено имущество е придобито от престъпна дейност.
Страните-членки налагат различни изисквания за определяне на мащаба на разминаването между имущество и доходи при търсенето на произхода на средствата за придобиване.
Родителите на деца до 12-годишна възраст ще имат право да поискат по време на лятната ученическа ваканция да преминат към работа от разстояние или промяна в продължителността и разпределението на работното си време. Това предвижда проект за промени в Кодекса на труда, внесен от председателя на парламентарната социална комисия Деница Сачева и група..
От 8 октомври започва налагането на ефективни санкции по отношение на търговците, които не спазват разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в България. Периодът на адаптация, при който институциите правят единствено предписания, приключва, информираха от правителството след днешното заседание на Механизма за еврото свикано от премиерът Росен..
България започва нов сондаж в Черно море за добив на природен газ. Очакванията са оптимистичи, съобщи енергийният министър Жечо Станков пред национален форум, който обсъжда стратегическите проекти в енергетиката: "Оптимизмът, че поредният сондаж ще бъде успешен и ще даде възможност действително българската държава да се възползва до 30%..
" Няма как да си позволя да си рискувам живота, да рискувам семейството си за една политическа структура, която поема по един прекалено БКП-ейски път ". Това заяви пред БНР Иван Христанов - икономист, бивш зам.-министър на земеделието в кабинета на Кирил Петков, бивш народен представител от "Продължаваме промяната", учредител на партия..
За десета поредна година Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) обявява конкурс за стипендия "Иван Генчев Танев". Стипендията е учредена в чест на основателя на "Тракийския съюз на зърнопроизводителите" и е предназначена за студенти, които завършват степен "бакалавър" и продължават обучението си в магистърски програми по..
От партия "Да, България", част от коалиция ПП-ДБ, подадоха сигнал до Върховна прокуратура във връзка с опит за нерегламентирано поставяне на антипаркинг колчета пред един от входовете на Народното събрание. От формацията твърдят, че на 20 септември са извършени изкопни и строително-монтажни дейности, включващи разбиване и премахване на част..
Прокуратурата поиска двегодишна условна присъда с петгодишен изпитателен срок за прокурора от Софийската районна прокуратура Константин Сулев. Той подсъдим за това, че на 30 май 2023 г. е повдигнал обвинение за принуда на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, без да има достатъчно доказателства. Иван Гешев: Делото..
Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп..
Двамата служители на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация", задържани за поискан подкуп, вече са уволнени. Това каза на брифинг в..
Това не е инцидент, а е типичен случай от последните месеци в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Там функционира организирана група,..