Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) прекрати проверката срещу бившия генерален директор на Българското национално радио Александър Велев.
Тя беше по сигнал, че Велев е предоставил на Съвета за електронни медии за безвъзмездно ползване автомобил, собственост на БНР.
Проверката е прекратена поради изтекла давност.
Според подателя на сигнала, който не е посочен в съобщението от Антикорупционната комисия, предоставяйки през 2016 година за безвъзмездно ползване на служебния автомобил, Велев се е опитал да си осигури подкрепа от страна на медийния регулатор. Сигналът е подаден на 7 януари тази година, а твърдяното нарушение е от 11 август 2016 година - тоест изтекъл е тригодишен давностен срок.
КПКОНПИ е проверявала и сключен на 16 май 2017 година от Александър Велев договор с частна фирма за управление и съхранение на документи, включително и електронни услуги. Проверяващите са установили, че той е действащ и в момента и че по него са изплатени две суми през декември 2017 и през май 2019 година.
Плащанията са извършени от лица, различни от генералния директор на БНР, а изпълнителят по договора не се представлява и управлява от свързани с него лица, е констатирала Комисията и затова той не е бил в конфликт на интереси.
На същото заседание Антикорупционната комисия обаче е установила конфликт на интереси по отношение на бившия кмет на Костенец Радостин Радев.
По време на мандата си 2015 - 2019 година той отпускал средства за местен футболен клуб, в чиято управа е участвал. Глобен е с 10 000 лева и ще трябва да възстанови в общинския бюджет 16 200 лева.
Голям пожар е възникнал на международния път на изхода на Враца по посока Монтана край село Бели извор. Горят дървета и сухи треви, а задимяването затруднява движението в участъка, което е натоварено. За това сигнализират пътуващи в социалните мрежи. Към мястото на огъня пътуват екипи на врачанската пожарна.
Мъж на около 50 години е починал след нападение от акула във водите на плаж близо до австралийския град Сидни, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес. Всички плажове в района на случилото са били затворени, а дронове се включиха в издирването на хищника. Екипи за спешна помощ са били изпратени на плажа Лонг Рийф малко след 10.00..
Над 3000 души се събраха днес за празника на Гушовския манастир край Чипровци. В Деня на Съединението Чипровци отбелязва своя празник. За поредна година празника на Гушовския манастир "Свети Архангел Михаил" събра стотици жители и гости в Чипровци. В основите на манастира, опожарен по времето на Чипровското въстание, бе отслужена тържествена..
В Кюстендил отбелязаха 140-ата годишнина от Съединението с богата програма, в която акцент беше участието на детския радиохор на БНР с диригент Венеция Караманова в програма на амфитеатър "Арката" до пл. Велбъжд. До площада беше построен почетен караул от военнослужещи на 3-то бригадно командване на Сухопътни войски – Благоевград...
Египетският министър на външните работи Бадр Абделати, чиято страна има ключова роля в усилията за край на войната в Газа, заяви днес, че това да се описва като доброволно разселването на палестинци е "глупост", предаде Ройтерс. По-рано Израел призова жителите на град Газа да напуснат и да се отправят на юг, докато израелските сили продължават..
Съдът остави за постоянно в ареста 22-годишния Даниел Терзиев, който задвижи трамвай през прозореца и предизвика дерайлирането й в ранните часове на 2 септември. Ускорената мотриса по линия 22 предизвика сериозни материални щети, а свидетел по делото, чиито показания бяха прочетени от съдията, твърди, че "на магия" е прибрал автомобила си..
С венци и цветя пред паметника на Цар Борис III и с празнична програма Силистра отбеляза 140 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. Сред първите, които изразяват подкрепа за Съединението, са жителите на града – над 700 души от Силистра и околните села заявяват готовност да се запишат в армията, за да защитят делото...
Нямам никакво намерение да подавам оставка, защото няма никакво основание. Това заяви пред БНР Атанас Зафиров, вицепремиер и председател на БСП, след..
От 7 септември започват да глобяват пешеходци, които говорят по мобилен телефон на пешеходна пътека . За подобно нарушение ще плащаме по 100 лева..
В моята работата на учител съм се убедила, че повече от същото не значи по-добри знания и по-добро ниво. Говори се за промяна на учебните програми и..