Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализаторът Бойко Димитров:

Какво е направила ДАНС, след като е получила информация, че Божков тегли големи суми?

Васил Божков
Снимка: БТА

"Какво е направила ДАНС, след като е получила информация, че се теглят такива големи суми?". Това каза пред БНР анализаторът Бойко Димитров - финансист, във връзка с публикациите на обвиняемия бизнесмен Васил Божков, в които той показва свои банкови извлечения за милиони. Анализаторът обясни, че по закон банките са длъжни да уведомят ДАНС при теглене на такива големи суми (над 30 хил. лева е изискването на закона - бел.ред.) от техен клиент. 

В предаването "Преди всички" Димитров коментира, че при толкова големи трансакции е абсолютно невъзможно ДАНС да не са били информирани от банките.

Той посочи, че става дума за голяма банка, която има чуждестранен, европейски собственик, където има много по-сериозно изискване за мерките, свързани с борбата с прането на пари.

"ДАНС трябваше веднага да излезе с информация, ако не е получила сигнал от банката за това, а не да мълчат", коментира финасистът. 

Според него или ДАНС не са си изпълнили задълженията, или не е имало последствия от това, защото иначе Божков е трябвало да бъде обвиняем още преди 3-4 години.

Анализаторът беше категоричен, че основният въпрос е "дали лица на най-висши ръководни длъжности са получавали кешови пари от бизнесмен, който сега е обвиняем за много престъпления".

"Досега извадените от Божков документи показват, че тегленията от банката са още от 2018-а година", уточни още Димитров.

Цялото интервю на Ирина Недева с Бойко Димитров в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Даниел Смилов

Даниел Смилов: Божков не представя нови доказателства

"Васил Божков не представя нови доказателства, а дава някакви детайли по случая". Това коментира Даниел Смилов по повод разказаната комиксова история днес във фейсбук профила на обвинения от прокуратурата в България бизнесмен Васил Божков, който от..

публикувано на 01.06.20 в 16:44
Анна Заркова

Анна Заркова: Много зависи какъв ще е финалът на сериала "Божков"

"Отдавна стана традиция разследванията за мафията у нас да текат по телевизиите под формата на някакви многосерийни филми".  Това каза пред БНР журналистката Анна Заркова - автор на много книги за българския преход. Тя определи разкритията на обвиняемия..

публикувано на 03.06.20 в 16:26
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четири общини в област Благоевград са в бедствено положение заради обилните валежи

Четири са вече общините в област Благоевград, които обявиха бедствено положение заради продължаващите интензивни валежи от дъжд - Петрич, Сандански, Струмяни и Симитли. На обяд кодът за опасно време беше променен от оранжев в червен. Бедствено..

публикувано на 27.11.25 в 18:45

Папа Лъв XIV в Турция: Тази земя е неразривно свързана с възникването на християнството

"Тази земя е неразривно свързана с възникването на християнството" - това каза папа Лъв XIV при пристигането си в Анкара, на първото посещение в чужбина на Светия отец, след като беше избран за папа. Поводът за първата визита на папата извън..

публикувано на 27.11.25 в 18:39
Председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров дава изявление пред медиите в централата на партията - 27 ноември 2025 г.

БСП: Може да преосмислим участието си в управлението

БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на "Позитано" 20. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура..

публикувано на 27.11.25 в 18:07
Проф. Велислав Минеков

Проф. В. Минеков: Преди 5 г. бюджетът за култура беше 0,6% от БВП, а сега вече е 0,4%

Има пълно неразбиране от управляващите защо се дават средства за култура . Това каза пред БНР проф. Велислав Минеков, бивш служебен министър на културата, като коментира: "От това, което видях, се очаква бюджет за Министерство на културата..

публикувано на 27.11.25 в 18:02

Прокуратурата привлече 7 обвиняеми за ОПГ, свързана с "Исторически парк"

Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност седем лица за организирана престъпна група, свързана с корупция, и постанови задържането им за срок до 72 часа, съобщиха от прокуратурата. Обвинението спрямо тях е, че от началото на..

публикувано на 27.11.25 в 17:57

Министър Георг Георгиев е разговарял с посланиците на страните членки на ЕС в България

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял с посланиците на страните членки на Европейския съюз в България. Срещата се е състояла в посолството на Дания, която в момента председателства Съвета на ЕС. Георгиев е акцентирал върху..

публикувано на 27.11.25 в 17:55
Атанас Зафиров

БСП: Решението за бюджета поставя под риск социалните политики

Съществува реална заплаха България да влезе в следващата година със стария си бюджет. Това съобщи вицепремиерът и председател на "БСП - Обединена левица" Атанас Зафиров на извънреден брифинг.  "В момент, в който страната ни се нуждае от стабилност,..

публикувано на 27.11.25 в 17:55