Поводът да припомним делото на известния хоров диригент и композитор Евгени Чешмеджиев е 90-годишнината от неговото рождение на 23 май 1930 г.
Той е син на известния композитор, хоров диригент и етнограф Йосиф Чешмеджиев. Завършва Музикалната академия като ученик по композиция на проф. Панчо Владигеров, оркестрово дирижиране при проф. Асен Димитров и хорово дирижиране при проф. Геори Димитров. От 1960 г. е диригент на Софийския пощенски хор - колектив с дългогодишна история, в който диригент е бил и собствения му баща, и още други известни дейци на хоровото дело у нас. Но именно Евгени Чешмеджиев се заема с цялостното обновяване на хора и по отношение на репретоара, и в стилистическо отношение, допринася за професионалното му израстване. Освен традиционните 25-30 концерта годишно из цялата страна, Пощенският хор прави гостувания в много страни на Европа - в Югославия, бившата ГДР, Унгария, Словакия, Румъния, Италия. Посещава и много български градове.
Навсякъде Софийският пощенски хор е посрещан с аплодисменти и възхищение. Възторжени са и рецензиите за неговия диригент Евгени Чешмеджиев. В белградския вестник “Борба“ от 1963 г. четем:
„Евгени Чешмеджиев води своя хор с лек и прецизен жест, много вещо и въздействащо.“
В магдебургския вестник “Нов път“ през 1964 г. пише:
“Евгени Чешмеджиев владееше изцяло голямото певческо дарование на хора. Отличната му мануална техника и точни встъпления гарантираха презицност в пеенето на хора и в най-сложните творби. Обаятелното въздействие, което се излъчваше от него, покори еднакво и хор, и слушатели“
Не случайно през 1973 г. хорът е отличен с първа награда и купата на фестивала на престижния международен хоров конкурс в Гориция, Италия. Софийският пощенски хор печели не само чуждестранната публика - той е лауреат и на традиционните републикански фестивали на художествената самодейност у нас, носител е на златни и сребърни отличия и се налага като един от водещите хорови колективи у нас.
Междувременно Евгени Чешмеджиев работи в редакция "Хорова музика" на Българското национално радио.
Като композитор той оставя значително творчество - оратория-опера “Езичници”, пиеси за симфоничен и струнен оркестър, инструментални пиеси, над 200 хорови и солови песни. Той е носител на редица награди: от конкурса Виоти в Италия (1960), на БНР (1964), голямата награда на Министерството на народната просвета (1985).
Евгени Чешмеджиев умира на 17 януари 2009 г.
Чуйте в звуковия файл изпълнение на Смесения хор на БНР с диригент Методи Матакиев на песента "Ден денувам" от Евгени Чешмеджиев по текст на Пейо Яворов.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..