Поводът да припомним делото на известния хоров диригент и композитор Евгени Чешмеджиев е 90-годишнината от неговото рождение на 23 май 1930 г.
Той е син на известния композитор, хоров диригент и етнограф Йосиф Чешмеджиев. Завършва Музикалната академия като ученик по композиция на проф. Панчо Владигеров, оркестрово дирижиране при проф. Асен Димитров и хорово дирижиране при проф. Геори Димитров. От 1960 г. е диригент на Софийския пощенски хор - колектив с дългогодишна история, в който диригент е бил и собствения му баща, и още други известни дейци на хоровото дело у нас. Но именно Евгени Чешмеджиев се заема с цялостното обновяване на хора и по отношение на репретоара, и в стилистическо отношение, допринася за професионалното му израстване. Освен традиционните 25-30 концерта годишно из цялата страна, Пощенският хор прави гостувания в много страни на Европа - в Югославия, бившата ГДР, Унгария, Словакия, Румъния, Италия. Посещава и много български градове.
Навсякъде Софийският пощенски хор е посрещан с аплодисменти и възхищение. Възторжени са и рецензиите за неговия диригент Евгени Чешмеджиев. В белградския вестник “Борба“ от 1963 г. четем:
„Евгени Чешмеджиев води своя хор с лек и прецизен жест, много вещо и въздействащо.“
В магдебургския вестник “Нов път“ през 1964 г. пише:
“Евгени Чешмеджиев владееше изцяло голямото певческо дарование на хора. Отличната му мануална техника и точни встъпления гарантираха презицност в пеенето на хора и в най-сложните творби. Обаятелното въздействие, което се излъчваше от него, покори еднакво и хор, и слушатели“
Не случайно през 1973 г. хорът е отличен с първа награда и купата на фестивала на престижния международен хоров конкурс в Гориция, Италия. Софийският пощенски хор печели не само чуждестранната публика - той е лауреат и на традиционните републикански фестивали на художествената самодейност у нас, носител е на златни и сребърни отличия и се налага като един от водещите хорови колективи у нас.
Междувременно Евгени Чешмеджиев работи в редакция "Хорова музика" на Българското национално радио.
Като композитор той оставя значително творчество - оратория-опера “Езичници”, пиеси за симфоничен и струнен оркестър, инструментални пиеси, над 200 хорови и солови песни. Той е носител на редица награди: от конкурса Виоти в Италия (1960), на БНР (1964), голямата награда на Министерството на народната просвета (1985).
Евгени Чешмеджиев умира на 17 януари 2009 г.
Чуйте в звуковия файл изпълнение на Смесения хор на БНР с диригент Методи Матакиев на песента "Ден денувам" от Евгени Чешмеджиев по текст на Пейо Яворов.
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..