Председателката на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева отново с прекратен договор - този път от Белодробната болница „Света София“. Според Илиева причината за това е, че синдикатът извоювал смяна на статута на болницата в инфекциозна, работейки с пациенти с коронавирус.
„Ние поискахме от нашия директор да промени статута на болницата, цялата, тъй като всички вече трябваше да обслужваме такива пациенти, да имаме едно намалено работно време - 7 часа, както в инфекциозните звена, и да ни бъде променена основната заплата. Много не му се щеше, затова ние от Синдиката на българските медицински сестри написахме допитване до г-н Ананиев, който, така да се каже, му разпореди да бъде сменен статутът на болницата и естествено, оттук вече излязоха много извънредни часове труд, които те трябваше да ни изплащат, увеличиха и заплатите на колегите“, каза Мая Илиева.
Пред „Хоризонт“ директорът на Белодробната болница д-р Любчо Пенев заяви, че като работодател има право да не продължи изпитателния ѝ срок. И че статутът на болницата не е променян.
„Това са инсинуации, не желая да коментирам неща, които са далече от истината, болницата е многопрофилна много от отдавна, така че категорично не. Можете да го проверите и в Търговския регистър“, каза той.
От Министерство на здравеопазването съобщиха за „Хоризонт“, че статутът на Белодробната болница не е променян, преоборудвани са само отделни звена за лечение на Covid-19, а увеличените разходи за персонал по време на пандемията са факт за много от лечебните заведения. Седемчасово е работното време само за персонала към реанимационните и интензивните отделения, уточниха още от здравно министерство.
Доналд Тръмп-младши започна обиколката си в Централна и Източна Европа в Будапеща. Той се срещна с външния министър Петер Сиярто. Тръмп-младши ще изнесе лекция при закрити врата и ще присъства на банкет в негова чест в унгарската столица. В неделя се очаква той да бъде и в София. Доналд Тръмп-младши е поканен в Будапеща от унгарски..
Икономическото мнозинство в Столичния общински съвет "безцеремонно и абсолютно скандално" отстрани инж. Стоян Братоев от поста изпълнителен директор на "Метрополитен", посочват от "Продължаваме Промяната" в прессъбщение до медиите. Столичното метро е с нов директор - Николай Найденов Според партията същността на проблема е, че..
Върховният комисарят на ООН за бежанците намали подкрепата си за наскоро разселени украинци в момент, в който атаките по фронтовата линия се засилват, предаде Ройтерс, като се позова на Агенцията, предаде БТА. Тя уточни, че причината е спирането на помощите от страна на САЩ и намаляването на финансовата подкрепа от други донори. Хуманитарните..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски повтори днес, че смята, че Крим принадлежи на Украйна и тази позиция няма да се промени въпреки американския натиск по този въпрос, предаде "Франс прес". "Нашата позиция остава непроменена. Всички временно окупирани територии принадлежат на Украйна“, заяви Зеленски пред журналисти. Според медиите..
Жители на столичния квартал "Захарна фабрика" протестираха и тази вечер с искане да се премахнат незаконните ромски постройки в района. За кратко те блокираха и движението на кръстовището на ул. "Кукуш" и бул. "Сливница" - на входа на "Западен парк". Според информация на протестиращи действията по премахване на постройките днес са били спрени след..
Групите на "Спаси София" и "Продължаваме промяната - Демократична България" в Столичния общински съвет свикват извънредно заседание във вторник, 29 април 2025 г., заради уволнението на Стоян Братоев като директор на столичния Метрополитен, се посочва в прессъобщение до медиите на "Спаси София". Столичното метро е с нов директор - Николай..
Еколози, туристически организации и сдружения, граждани от Кюстендил се обявяват срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осогово. Пред Общината е обявен протест от 14.00 часа на 30 април - по същото време, когато съветниците ще гласуват за инвестиционното намерение за ветропарк в Осогово на софийско дружество. Със свое становище излезе..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р..