Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Олег Йорданов: Изследванията за 5G са скъпи и продължителни

Видимата светлина е около 180 хиляди пъти по-мощна на единица квант спрямо 5G

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Видимата светлина е около 180 хиляди пъти по-мощна на единица квант в сравнение с 5G. Това каза в интервю за "Хоризонт" проф. Олег Йорданов, преподавател по физика в университет в Южна Каролина. Повече от 10 години той е ръководил лаборатория по микровълнова физика и технологии. 

За предимство на 5G се смята това, че десетократно ще увеличи скоростта на приемане на информация и ще има много по-къс период за включване, поясни Йорданов.

"Обикновено ние не усещаме това, но когато става въпрос за връзка между машини, е много важно комуникацията да се включи колкото може по-бързо. Това ще бъде много съкратено при 5G технологията в сравнение с това, което ползваме в момента."

В пълния си вид тези технологии ще обхващат три вида честоти – ниска, средна и висока. Ниската е подобна на тази, която имаме и сега, само че при нея ще имаме по-добър софтуер, по-добро насочване. Средната в момента масово се усвоява, особено в по-напредналите държави. Най-напреднала в това отношение е Южна Корея, която има в средната честота още от декември 2018 година, 5G. Практически всички развити страни - повечето от тях, от пролетта и лятото на миналата година - вече преминават на 5G системата“, коментира проф. Йорданов пред БНР.

Във високочестотната част ще има по-висока честота на излъчването, около 25 милиарда трептения в секунда, за сравнение - сегашното е около 1 милиард, обясни проф. Олег Йорданов.

"С повишаване на честотата, енергията на отделната порция, както се казва, квант, на излъчването, се повишава, но това е много-много-много далече от опасната област. Например ние ежедневно сме подложени на излъчването на видимата светлина. Тя не само е, като квант енергия, много по-висока от микровълните, но е 180 хиляди пъти. Всеки ден сме на видима светлина и нито хващаме някаква болест, нито рак, нито други неща, които се спрягат като конспиративни теории", допълни физикът.


Какви опасности за здравето могат да възникнат?

„Няма сериозно изследване, което да показва, че такава опасност има. Нещо повече – не съществува познат физически механизъм, който да е опасен, от 5G системата“, посочи Олег Йорданов, който обаче не изключва научните изследвания да се влияят от търговските геополитически битки

Разбира се, че се влияят, защото това в крайна сметка е въпрос на икономика, на пари и освен всичко това, ако само в една държава се произвеждат тези компоненти, както често се случва и с други неща, тази държава ще има монопол върху тях, ще има монопол върху сигурността, може да бъде пробита лесно сигурността...“

Всички тези електромагнитни лъчи са изследвани повече от столетия, няма какво да ни изненада в тях, подчерта проф. Йорданов.

„Чак когато слезем на по-ниска дължина на вълната и по-висока честота, както е при ултравиолетовите лъчи, те вече имат способността и енергията да променят химическия състав, има пигментация на кожата, хващаме тен, но това е свързано с възможност за рак, затова не стоим прекалено дълго време на слънце.“

Високочестотните микровълни имат свойството да затоплят – всички нас, телата - затова при много продължително подлагане на такива, поради самото загряване вътре в тялото, може да се предположи (не казвам, че е установено нещо), че може да се получи някакъв дефект. Но тези изследвания са много скъпи и дълги. Те трябва да продължават години наред евентуално да се установи нещо, ако се случва“, коментира ученият.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01