"Съвсем изкуствено Кристо беше превърнат в спорна фигура в България и за моя изненада това стана след падането на комунизма. Преди това той не беше негативно представян. Тоталитарните медии представяха постиженията му по света и нямаше такъв негативизъм, че е избягал и не е говорил български. Тази истерия се раздуха напоследък и аз нямам обяснение за това". Това каза пред БНР художникът Петко Дурмана и добави, че Кристо не е изтъквал връзката си с България, но никога не е пропускал да я спомене.
"Разбира се, че трябва да бъде почетена паметта на Кристо", категоричен беше Дурмана, но определи като несериозно предложението летището в София да бъде кръстено на световно известния художник Христо Явашев - Кристо. Според него и Националната галерия "Квадрат 500" не е подходяща, защото там има само негови картини от студентските му години, когато художникът не се е подписвал като Кристо, а и той не е станал известен с тях:
"Като участник в екипа, който създаваше концепцията за "Квадрат 500", предлагах там да има зала на името на Кристо, за която да бъде закупена негова работа, но моите предложения не се приеха", уточни той.
И Художествената академия не е подходяща за името Кристо, заяви художникът и добави, че тя вече си има име, а и подписката с това предложение наброява горе-долу колкото е общият преподавателски състав, което според него е несериозно малко.
Петко Дурмана сподели, че знае за обсъждане между Кристо и племенника му да бъде създадено пространство за млади артисти в България, което да бъде на негово име:
"Това ще е нещо, което ще даде развитие, защото съвременното изкуство в България не е легитимно по начина, по който са легитимни други изкуства. Художествената академия не се занимава със съвременно изкуство, в колекцията на Националната галерия няма съвременно изкуство".
Той беше категоричен, че българите трябва да има къде да отидат и да видят истинско произведение на Кристо:
"Доколкото знам, има двама колекционери, които притежават негови работи. Може би трябва да бъдат поканени да ги предоставят временно, докато държавата намери възможност да закупи негова работа".
Цялото интервю на Лора Търколева с Петко Дурмана в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
/Опаковането на Триумфалната арка по проект на Кристо ще бъде през есента на 2021 година./
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..