Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция решава за статута на „Св. София“ на 2 юли

Изглед през Босфора към „Света София“ - църква, превърната в джамия и накрая в музей.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Върховната административна инстанция в Турция (Държавният съвет) ще се произнесе на 2 юли по съдебен иск по въпроса за статута на „Св. София“ – сграда в сегашен Истанбул, построена като църква през VI в., превърната в джамия през XV в. и в музей през 30-те години на XX в.

Съветът ще разгледа жалба на Сдружението за постоянна служба на фондациите, историческите обекти и природната среда (Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği) срещу решението на турския министерски съвет от 1934 г. за превръщане на „Св. София“ в музей.

Институцията за пръв път ще разгледа въпроса по същество, след като до момента многократно е отхвърляла по различни причини допустимостта на исковете на граждани за промяна на статута на „Св. София“ от музей отново в джамия. 

Същото сдружение през 2005 г. внася иск в Държавния съвет, според който използването на „Св. София“ като музей е неправомерно и забраната за провеждане на мюсюлмански молитви в „Св. София“ представлява ограничение на свободата на вероизповедание и на съвестта. Искът е окончателно отхвърлен през декември 2012 г. От асоциацията през 2015 г. внасят иск и в Конституционния съд, който е преценен като недопустим. 

Ердоган поискал детайлно проучване на въпроса

Четене на Корана в „Света София“, 29 май 2020

Позовавайки се на свои източници, на 5 юни вестник „Хюриет“, съобщи, че на проведеното предния ден заседание на централното ръководство на Партията за справедливостта и развитието президентът Реджеп Тайип Ердоган е поискал да се проведе детайлно проучване по въпроса за статута на „Св. София“. Ердоган заявил, че въпросът е много чувствителен, но решението трябва да бъде взето от турската нация, пише изданието.

Според авторката Гизем Каракъш турският лидер е заявил, че туристите пак ще могат да посещават „Света София”, ако тя стане джамия, по подобие на т. нар. „Синя джамия“ (джамията на султан Ахмед I на площад „Султанахмет“ в Истанбул). 

На 29 май в „Света София” бе прочетена сура от Корана по време на церемониите по повод годишнината от превземането на Константинопол от османлиите. Това предизвика размяна на реплики между външните ведомства на Гърция и Турция.

Църква, джамия, музей


Църквата „Св. София“ е построена в периода 532-537 г. по заповед на византийския император Юстиниан. В продължение на 600 години (до 1311 г.) е била най-високото здание в света, а първенството му по височина на вътрешното пространство продължава до 1436 г. „Св. София“ е седалище на Вселенския патриарх и християнски храм в продължение на 900 години, а след превземането на Константинопол през 1453 г. е превърната в джамия. 

„Св. София“ е затворена за мюсюлмански богослужения през 1931 г., а на 24 ноември 1934 г. турският министерски съвет взема решение за превръщането ѝ в музей и тя започва да функционира в това си качество от 1935 г. насам. От 1985 г. е част от списъка на ЮНЕСКО със световно културно и природно наследство като част от историческия полуостров в Истанбул.


Прецедент през 2019 г.

През ноември 2019 г. турският Държавен съвет издаде решение, което позволява музеят „Хора“ (Карийе) отново да бъде превърнат в джамия. Жалбоподателите оспорват решение на турския Министерски съвет от 29 август 1945 г., с което множество джамии са прехвърлени към Министерството на образованието за превръщането им в музеи. Преди превръщането ѝ в джамия, „Хора“ е била византийска църква, която има голяма известност и културно значение заради изкусно направените позлатени мозайки и средновековни стенописи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Петкова

МФ: Разработени са редица приходни и разходни мерки, целящи дефицит до 3% от БВП през 2025 г.

Министерство на финансите не предвижда увеличаване на данъците за догодина, съобщи вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. На въпрос на БНР свързан с проектобюджета за догодина, Петкова уточни, че са разработени редица приходни и разходни мерки, така че салдото в..

публикувано на 28.10.24 в 13:04
Тяло на жена е открито в столичния кв.

Първоначалната версия сочи към убийство и грабеж в софийския кв. "Младост"

Полицията в София разследва предполагаемо убийство. Тази сутрин тяло на жена беше открито в столичния квартал "Младост 1".  Районът е отцепен. Сигналът за откритото тяло на жената е подаден около 7.40 на телефон 112 и в полицията. На място са били изпратени екипи на СДВР. Пристигналите медици са установили, че жената е починала...

публикувано на 28.10.24 в 12:58
Посолството на България в Берлин

ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия

В Германия най-много гласове на вчерашните предсрочни парламентарни избори е получила коалицията ПП-ДБ. Тя е получила 5791 гласа, или 29,18% от вота. На второ място е "Възраждане" с 3607 гласа и 18,18%. Изненадващо е представянето във федералната република на партия "Величие". За нея са пуснати 2237 бюлетини, които са равни на 11,27%..

публикувано на 28.10.24 в 12:53

МЕЧ иска анти-ГЕРБ и анти-ДПС правителство, държи да получи МВР

Новата парламентарна формация е партия "МЕЧ". Преди минути нийният лидер на партията Радостин Василев посочи, че те ще настояват да бъде сформирано, цитирам "анти-ГЕРБ и анти-ДПС" правителство,  и искаха да получат Министертво на вътрешните работи в бъдещ кабинет.  Минути преди 12 ч. пред храм-паметника "Александър Невски" в София лидерът на..

публикувано на 28.10.24 в 12:52
Исторически парк

Любомир Жечев: Има знак на равенство между "Величие" и Исторически парк

Варненската районна прокуратура е започнала досъдебно производство, за да изясни дали е налице финансова измама, свързана с филма на Любомир Жечев за Исторически парк. Това съобщи Жечев в интервю пред БНР. "Разследват дали набирането (на средства - бел. ред.) за филма е станало чрез такъв тип измама." Влогърът определи това като..

публикувано на 28.10.24 в 12:25

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:22

На изборите в Турция за българския парламент са гласували 48 010 души

На изборите за Народно събрание в Турция са гласували 48 010 души. Това е малко по-висока избирателна активност спрямо изборите през юни, когато гласувалите бяха 46 495. Коалицията "Алианс за права и свободи - АПС" печели 64,76% от вота в Турция (29 496 гласа), докато "ДПС - Ново начало"- 28,46% (12 961 гласа). Най-много хора са упражнили..

публикувано на 28.10.24 в 12:22