При структурирането на концертите Виенската Щатсопер залага за различни концептуални програми. Шест от събитията ще бъдат песенни вечери в клавирен съпровод с участието на някои от най-значимите изпълнители в оперния свят: басът Гюнтер Гройсбьок, сопраното Камила Нилунд, полският бас-баритон Томас Кониечни, тенорите Хуан Диего Флорес и Михаел Шаде, а на 25 юни песенен рецитал на сцената на Щатсопер ще изнесе световнопризнатата оперна прима Красимира Стоянова, носителка на престижната титла Камерзенгерин на този театър. Нейните изпълнения ще прозвучат в клавирен съпровод на известния български пианист Людмил Ангелов, а поклонниците на класиката помнят техните изключително успешни съвместни изяви като камерно дуо в Музикферайн и Миланската Скала.
Останалите шест концерта в афиша на Щатсопер за месец юни включват изпълнения на солисти от щатния ансамбъл на театъра. Събитията са тематично обособени според репертоара като моцартова вечер, белкантова, френска, вечер с немски творби, славянски репертоар и концерт с италиански арии от опери на Верди и Пучини. Сред участниците са утвърдени солисти, които в определен етап от своята кариера са били в ансамбъла на Щатсопер като Валентина Нафорнита, Маргарита Грицкова, Клеменс Унтеррейнер, Олга Безсмертная, Самуел Хазелхорн и др. На 10 юни е планиран камерен концерт на инструменталисти от Виенската филхармония, а на 27 юни е заключителната официална Гала вечер на солисти от ансамбъла, с която се ознаменува края на 10-годишния мандат на Доминик Мейер като директор на Виенската Щатсопер.
Прекрасна новина е, че в четири от концертите на театъра участие ще има младата, изключително талантлива българска певица Светлина Стоянова. След като през 2017 година спечели престижния конкурс „NEUE STIMMEN“ , тя бе поканена лично от Доминик Мейер за солист в трупата на Щатсопер и в продължение на два сезона имаше блестящи изяви тук, като сред коронните й роли на австрийска сцена се наредиха Розина от „Севилският бръснар“ и Керубино от “Сватбата на Фигаро“.В интервю за предаването “Каста дива“ Светлина Стоянова разказва емоционално за творческата атмосфера във Виенската Щатсопер след края на карантината, за дългоочакваните срещи с колеги в театъра, за вдъхновяващия репетиционен процес и вълнението от предстоящите концерти. Очарователната певица споделя и своето усещане за изминалите месеци в социална изолация заради пандемията от Covid 19и отправя поглед към бъдещето и новите сценични проекти, които й предстоят.
Чуйте интервюто със Светлина Стоянова в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..