При структурирането на концертите Виенската Щатсопер залага за различни концептуални програми. Шест от събитията ще бъдат песенни вечери в клавирен съпровод с участието на някои от най-значимите изпълнители в оперния свят: басът Гюнтер Гройсбьок, сопраното Камила Нилунд, полският бас-баритон Томас Кониечни, тенорите Хуан Диего Флорес и Михаел Шаде, а на 25 юни песенен рецитал на сцената на Щатсопер ще изнесе световнопризнатата оперна прима Красимира Стоянова, носителка на престижната титла Камерзенгерин на този театър. Нейните изпълнения ще прозвучат в клавирен съпровод на известния български пианист Людмил Ангелов, а поклонниците на класиката помнят техните изключително успешни съвместни изяви като камерно дуо в Музикферайн и Миланската Скала.
Останалите шест концерта в афиша на Щатсопер за месец юни включват изпълнения на солисти от щатния ансамбъл на театъра. Събитията са тематично обособени според репертоара като моцартова вечер, белкантова, френска, вечер с немски творби, славянски репертоар и концерт с италиански арии от опери на Верди и Пучини. Сред участниците са утвърдени солисти, които в определен етап от своята кариера са били в ансамбъла на Щатсопер като Валентина Нафорнита, Маргарита Грицкова, Клеменс Унтеррейнер, Олга Безсмертная, Самуел Хазелхорн и др. На 10 юни е планиран камерен концерт на инструменталисти от Виенската филхармония, а на 27 юни е заключителната официална Гала вечер на солисти от ансамбъла, с която се ознаменува края на 10-годишния мандат на Доминик Мейер като директор на Виенската Щатсопер.
Прекрасна новина е, че в четири от концертите на театъра участие ще има младата, изключително талантлива българска певица Светлина Стоянова. След като през 2017 година спечели престижния конкурс „NEUE STIMMEN“ , тя бе поканена лично от Доминик Мейер за солист в трупата на Щатсопер и в продължение на два сезона имаше блестящи изяви тук, като сред коронните й роли на австрийска сцена се наредиха Розина от „Севилският бръснар“ и Керубино от “Сватбата на Фигаро“.В интервю за предаването “Каста дива“ Светлина Стоянова разказва емоционално за творческата атмосфера във Виенската Щатсопер след края на карантината, за дългоочакваните срещи с колеги в театъра, за вдъхновяващия репетиционен процес и вълнението от предстоящите концерти. Очарователната певица споделя и своето усещане за изминалите месеци в социална изолация заради пандемията от Covid 19и отправя поглед към бъдещето и новите сценични проекти, които й предстоят.
Чуйте интервюто със Светлина Стоянова в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..