Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вносните плодове и зеленчуци в режим на проверки

Николай Роснев, БАБХ: Изследването за пестициди има дисциплиниращ ефект

Ще се анализират до 150 проби на ден, само в две лаборатории

Снимка: БГНЕС

Бунт на търговци и вносители на плодове и зеленчуци затвори вчера най-голямата борса в Югозападна България - тази в Кърналово. Недоволството на бизнеса е срещу заповед на директора на Агенцията по безопасност на храните, според която всички плодове и зеленчуци, влизащи у нас от страни членки на ЕС, трябва да се изследват за пестициди. Това изследване е скъпо и бавно - аргументират се търговците и заплашват да пренесат протестите си в София.

Какви са аргументите на БАБХ да въведе това изискване? „Целта беше да докажем, че продукцията е чиста“, казва заместник-директорът на агенцията Николай Роснев пред "Хоризонт".

Защо само за плодове и зеленчуци от ЕС? От 2 април има заповед за идентичен контрол на вносните плодове и зеленчуци от трети страни, затова сега обхватът засяга само страните от Европейския съюз, уточнява Роснев.

На граничните пунктове служители на БАБХ съвместно с екипи на НАП ще запечатват колите със стоките, а пробата ще се взима на мястото на крайната дестинация. Има определени две лаборатории за извършване на анализите. Едната е с капацитет 100 проби на ден, а другата може да изследва между 40 и 50 проби. Според Николай Роснев това е абсолютно достатъчно.

Пратките и партидите могат да влизат с документи от акредитирани лаборатории в Европейския съюз. „Тоест те могат да си вадят такива документи и от гръцка лаборатория“, посочи Роснев.

Основания за въвеждането на контрола са възникнали съмнения при засечени пестициди във вносни продукти. „Първия месец установихме фактически над 100 тона със завишено съдържание на пестициди. Говоря за внос от трети страни. На следващия месец това рязко намаля, тоест имаше дисциплиниращ ефект“, коментира Николай Роснев.

420 лева с ДДС ще струва изследването на всяка партида. Същата е цената и в гръцката лаборатория – 200 евро, уточнява той.

Стоките, които ще седят и ще чакат резултатите, ги редуцирахме до череши, праскови и домати. Всички други стоки ще ги освобождаваме да се търгуват преди да са излезли резултатите.“

Ако в партида стоки, например ягоди, се установи извъннормено наличие на пестициди, но количествата вече са изтъргувани до излизането на резултатите от пробите, оттук нататък ще бъдат задържани и изследвани всички пратки от тази стока, поясни още Николай Роснев. „Всички ягоди оттук нататък ще бъдат подлагани на анализ и изчакване“, подчерта той.

Българските производители на плодове и зеленчуци не реагират като вносителите, защото си правят регулярно проби на произведената продукция, смята Роснев.
 
Цялото интервю е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Търговци и производители на плодове и зеленчуци искат среща с премиера

Протестиращи търговци и вносители на плодове и зеленчуци поискаха спешна среща с премиера Борисов и отмяна на заповедта на Агенцията по храните, която ги задължава да изследват  за пестициди всички стоки, влизащи в  България. От Агенцията обаче..

обновено на 11.06.20 в 14:09
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гроздан Караджов

Безопасността на жп транспорта ще е приоритет №1 за министър Караджов

Безопасността на железопътния транспорт и при движението по пътищата ще бъде приоритет номер едно за министъра на транспорта Гроздан Караджов. Малко преди началото на Софийския икономически форум Караджов обяви, че свиква заседание заради..

публикувано на 20.01.25 в 10:25

Морето изхвърля токсични лилави медузи до остров Евбея

Морето изхвърля лилави медузи до остров Евбея. Лилавите медузи са токсични, ужилването от тях е болезнено, предупреждават лекарите. Експерти твърдят, че повишаване на температурата на морската вода и риболовът благоприятстват за появата на..

публикувано на 20.01.25 в 10:23
Национална библиотека

Националната библиотека показва Енинския ръкопис и Аргировия триод

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще покаже днес, 20 януари, Енинския ръкопис и Аргировия триод. Те ще бъдат изложени за два часа - от 12:00 до 14:00 ч. Събитието е по повод 1170 години от създаването на българската азбука и..

публикувано на 20.01.25 в 10:03
Емил Соколов

Емил Соколов: Румен Радев ще даде толеранс на правителството до октомври-ноември

За мен хоризонтът на правителството е година, година и половина, до тогава зависи в какви отношения ще са коалиционните партньори, защото може и там да ескалират отношенията, прогнозира политологът Емил Соколов в интервю пред БНР. "Това,..

публикувано на 20.01.25 в 09:53

Във ВТУ почетоха паметта на свети Евтимий, патриарх Търновски

Академичната общност на Великотърновския университет почете паметта на свети Евтимий, патриарх Търновски. Преди 22 години в двора на университета започна строежът на храма, носещ името на основателя на Търновската книжовна школа. Църквата вече е с..

публикувано на 20.01.25 в 09:48

Пето издание на Софийския икономически форум

Петото издание на Софийския икономически форум се провежда днес в София, предаде БТА. Във фокуса на събитието са стратегическите предизвикателства и възможности за България и Югоизточна Европа, посочват от организаторите от Делфийския..

публикувано на 20.01.25 в 09:03

Лилиан Никифорова: КС не би следвало да се влияе от политическите реалности

"Ще е изключително лошо след публикуването на решението на Конституционния съд, ако формациите в Народното събрание излязат и публично не признаят този резултат ." Това мнение изрази пред БНР Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната..

публикувано на 20.01.25 в 08:58