Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ярки образи от Багренци в изложба с творби на Васил Чакъров

Снимка: архив

Картини на Васил Чакъров, посветени на Багренци, ще бъдат показани в Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Кюстендилското село Багренци е родното място на художника. За изложбата са подбрани 130 творби. Тя е част от по-голям проект за представяне на художественото наследство на Васил Чакъров, което е не само голямо, но и богато, изтъква Ружа Маринска, изкуствовед и художествен критик.

„Това багренско детство го е стопляло през целия му живот. Той се е връщал често в бащиния дом, в родното място. Това е един много голям цикъл от живопис, от акварели, от графики, които са посветени на Багренци. С дома, пейзажите около Багренци, панаирите, сергиите и всичко, което е видял и запомнил ярко“, разказва Ружа Маринска пред "Хоризонт".

В архива на твореца непосредствено преди изложбата е открито стихотворение в проза, в което той описва живите си детски спомени, разказа Маринска. „За бостаните, за слънчогледите, за животинките, за цъфналите круши... Това е нещо, което действително е дало и цвят, и форма на изкуството му.

По отношение на хората Васил Чакъров има своеобразно виждане – нито ги идеализира, нито им се присмива, допълва изкуствоведът. "Той просто много ги обича. И бабата, и дядото, и другите съселяни. Просто ги обича и ни ги е запечатал много естествени и в същото време много вълнуващо.“

За него и Майстора, и Константин Щъркелов са били своеобразни икони, подчертава Ружа Маринска. „Това е уникалното при него – той е един самоизградил се художник, той не е учил в Академията. И това са големите български майстори, които са му били учителите в това самоизграждане.“

"Той можеше да рецитира стихове безброй. Има внушителен архив. От 60-те години – това е половин век, до края на дните си, той живо се интересуваше от всичко, което се случва. Изрезки от вестници, от списания, издадени книги. Всичко това при него е в много, много кашони, много-много кутии, които са много добре надписани“, казва още Маринска.

През 2024 година ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на Васил Чакъров. Дотогава на различни етапи ще бъде представяно творчеството му, така че ще знаем повече за „тази вселена Васил Чакъров“, допълва Ружа Маринска.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Брукнер, Джуров и дебют в заключителния концерт на Радиосимфониците

Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България" . Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските..

публикувано на 01.07.24 в 16:20
Станислава Пирчева

Станислава Пирчева: Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето

Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето . Това сподели Станислава Пирчева, водещ на предаването "Нощен хоризонт" по БНР. Тя е автор на текста на песента "Феникс", която днес има премиера. Игор Марковски е продуцент на парчето, изпълнено от Жаклин Таракчи. Музиката е на Биляна Ангелова. Песента е..

публикувано на 01.07.24 в 11:17

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Журналистът и блогър Димитър Сотиров ни пренася в атмосферата на летните фестивали “Opera Open“ в Пловдив и “Опера в Летния театър“ във Варна - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя..

обновено на 30.06.24 в 23:13

Поредно издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" в Русе

54-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" ще започне в неделя от 9 ч. в Парка на младежта в Русе. На сцената ще се изявят над 700 участници от различни краища на страната, както и детски фолклорен състав "Талисман" от град Тараклия, Молдова. Певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи и участници в народни обичаи ще се състезават..

публикувано на 30.06.24 в 08:30
Теодора Колева - писател

За надеждите и разочарованието в творчеството на Теодора Колева

Теодора Колева в разстояние на 10 години пише първата от трите книги "Данъчна ревизия", като съумява в този сборник с разкази да предаде по неповторим начин надеждите и разочарованието на обикновените хора от посттоталитарното демократично общество.  Разказите се позовават на много истински случки и житейски впечатления на писателката,..

публикувано на 30.06.24 в 06:59

Премиера събра на една сцена Светлин Русев и Теодосий Спасов

Първото изпълнение на нова българска творба е щастливо събитие - и за участниците, и за публиката, която го аплодира за първи път.  В четвъртък, на 20 юни, в зала "България" се събраха хора, любопитни да посрещнат новородения Концерт за цигулка, кавал и оркестър с автор Теодосий Спасов, още повече, че солисти на Софийската филхармония бяха..

обновено на 28.06.24 в 20:26