„Това багренско детство го е стопляло през целия му живот. Той се е връщал често в бащиния дом, в родното място. Това е един много голям цикъл от живопис, от акварели, от графики, които са посветени на Багренци. С дома, пейзажите около Багренци, панаирите, сергиите и всичко, което е видял и запомнил ярко“, разказва Ружа Маринска пред "Хоризонт".
В архива на твореца непосредствено преди изложбата е открито стихотворение в проза, в което той описва живите си детски спомени, разказа Маринска. „За бостаните, за слънчогледите, за животинките, за цъфналите круши... Това е нещо, което действително е дало и цвят, и форма на изкуството му.
По отношение на хората Васил Чакъров има своеобразно виждане – нито ги идеализира, нито им се присмива, допълва изкуствоведът. "Той просто много ги обича. И бабата, и дядото, и другите съселяни. Просто ги обича и ни ги е запечатал много естествени и в същото време много вълнуващо.“
За него и Майстора, и Константин Щъркелов са били своеобразни икони, подчертава Ружа Маринска. „Това е уникалното при него – той е един самоизградил се художник, той не е учил в Академията. И това са големите български майстори, които са му били учителите в това самоизграждане.“
"Той можеше да рецитира стихове безброй. Има внушителен архив. От 60-те години – това е половин век, до края на дните си, той живо се интересуваше от всичко, което се случва. Изрезки от вестници, от списания, издадени книги. Всичко това при него е в много, много кашони, много-много кутии, които са много добре надписани“, казва още Маринска.
През 2024 година ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на Васил Чакъров. Дотогава на различни етапи ще бъде представяно творчеството му, така че ще знаем повече за „тази вселена Васил Чакъров“, допълва Ружа Маринска.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..