Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арсен Венгер: Вътре на терена няма расизъм

Арсен Венгер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обществото може да научи ценни уроци от футбола в продължаващото си безсилие да се справи с расизма и расовата дискриминация. Това каза бившият мениджър на Арсенал - Арсен Венгер. Убийството на невъоръжения чернокож американец Джордж Флойд на 25 май при опит за задържане от полицията предизвика глобална вълна от протести с искания за равноправно отношение към хората, независимо от цвета на тяхна кожа. Във футболния свят голяма част от играчите от различни клубове в Западна Европа се обявиха в подкрепа на протестното движение, а федерациите проявиха разбиране и казаха, че няма да санкционират футболистите за тези им действия.

"Бих казал, че в същността си футболът е антирасистки. Няма значение дали си син на краля на Англия, бял, черен или червен. Ако си добър, ще играеш. Вътре на терена няма расизъм. Но около футбола и по трибуните все още има и това се вижда при гостуванията на националния отбор на Англия", каза Венгер, който над 20 години бе начело на Арсенал.

Сезонът във Висшата лига на Англия ще се поднови в средата на идната седмица с два отложени мача, като те, заедно с 10-те срещи от 30-ия кръг, които ще се играят другия уикенд, ще предминат под слогана #BlackLivesMatter, който ще бъде изписан на гърбовете на фланелките на футболистите, вместо техните имена.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Димитров и Никола Маю отпаднаха в първия кръг на двойки на турнира "Мастърс" в Париж

Григор Димитров и неговият партньор Никола Маю допуснаха поражение още в първия кръг на надпреварата на двойки на турнира "Мастърс" в Париж. Българинът и французинът, които получиха "уайлд кард" за надпреварата, отстъпиха с 4:6, 7:5, 4-10 пред Едуар Роже-Васлен от Франция и Юго Нис от Монако. За 43-годишния Маю това бе последен мач в кариера, като в..

публикувано на 28.10.25 в 19:48

46 са заявките за участие в съдийския курс по гимнастика за спортисти със синдром на Даун

46 са подадените заявки за участие в съдийския курс по спортна и художествена гимнастика за състезания със спортисти със синдром на Даун. В обучението по спортна гимнастика ще се включат 32 специалисти от 19 клуба. При мъжете това са представители на клубовете Пирин Благоевград, Гераниум, Торнадо, Тракийски юнак, Черноморец, Стрийт УоркАут,..

публикувано на 28.10.25 в 18:19

Арда и Локомотив Пловдив се класираха за 1/8-финалите на турнира за Купата на България

Отборът на Арда се класира за 1/8 финалите на турнира за Купата на България, след успех с 2:1 при гостуването на втородивизионния тим на Фратрия. В 42-ата минута Арда откри резултата с попадението на Джелал Хюсеинов. В 50-ата минута домакините изравниха. Дидис Пита изведе в отлична позиция Мирослав Маринов, който напредна и стреля покрай..

публикувано на 28.10.25 в 17:52
Димитър Михайлов

Димитър Михайлов: От турнири като „Рамус къп“ тръгва пътят на състезателите ни към големия спорт

На 1 ноември в столичната зала „Асикс Около 600 състезатели от България, Кипър, Гърция, Израел, Италия, Йордания, Кувейт, Мароко и Румъния ще се борят за медали на 12-ото издание на международния турнир по таекуондо „Рамус София къп“, който ще се проведе на 1 ноември (събота) в столичната зала „Асикс Арена“. Организаторът на турнира и президент на клуб..

публикувано на 28.10.25 в 17:39
Симона Пейчева

Симона Пейчева отново с покана от Кабаева за турнира "Небесна грация"

Световната шампионка по художествена гимнастика Симона Пейчева е получила персонална покана да присъства на турнира "Небесна грация", организиран от олимпийската, световна и европейска шампионка Алина Кабаева. Тази година състезанието ще се проведе в Китай, а бившата ни националка отново ще посети олимпийския център, където през 2008 година участва на..

публикувано на 28.10.25 в 13:41
Григор Димитров

Григор Димитров: Хубаво е, че се върнах

Григор Димитров изрази задоволство след победата над Джовани Мпечи Перикар със 7:6(5), 6:1 в първия кръг на турнира от сериите “Мастърс” в Париж. Най-добрият български тенисист се завърна на корта след близо 4-месечно отсъствие заради контузия. Григор Димитров се завърна с победа на корта "Исках да дам всичко от себе си при завръщането си на..

публикувано на 27.10.25 в 22:54
Григор Димитров

Григор Димитров се завърна с победа на корта

Григор Димитров се класира за втория кръг на турнира на твърда настилка в зала от сериите Мастърс 1000 в Париж с награден фонд 6 128 940 евро.  Българинът победи на старта със 7:6(5),6:1 представителя на домакините Джовани Мпечи Перикар. Двубоят продължи 96 минути. Димитров направи блестящо завръщане на корта след три месеца и половина лечение на..

публикувано на 27.10.25 в 22:05