Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 15 хиляди туристи са влезли в Гърция през граничния пункт „Кулата“ само за шест часа

Протест на ГКПП "Кулата" в деня на отваряне на границата с Гърция

Стотици автомобили от България, Румъния и Сърбия чакаха Гърция да отвори границата си за туристи

Снимка: БГНЕС

Интензивен трафик на Граничен пункт "Кулата" в посока Гърция има през целия ден, съобщиха от Гранична полиция. На пункта има много автомобили със сръбски граждани, които не са допускани да влизат в Гърция, тъй като ограниченията в южната ни съседка за трети страни все още остават. Тяхното присъствие създава често и задръствания на пункта, обясниха още от МВР.

В момента излизащите от България автомобили на пункта се обработват на четири трасета.

С час по-рано - в 11 часа - започна пропускането към Гърция на граничен пункт "Кулата", след като властите в южната ни съседка отмениха заповедта за 7-дневна карантина при влизане в страната. На случаен принцип обаче се попълват анкетни карти и ще се правят тестове за коронавирус. Ако резултатите са положителни, на хората ще бъде налагана 14-дневна карантина. Затова от нашето външно министерство съветват в такава ситуация българите да се връщат от границата в страната ни. 

Стотици леки автомобили от България, Румъния и Сърбия чакаха Гърция да отвори границата си за туристи. Много от хората не знаеха, че заповедта за седемдневната карантина се отменя на обяд. Полицията спираше повечето леки коли на километър преди граничния пункт, за да няма струпване. Сред чакащите от сутринта имаше и семейства с малки деца. Те споделиха, че са разбрали, че забраната отпада от полунощ, а не от 12 на обед.

Заради километричните задръствания трафикът беше освободен с час по-рано и автомобилите тръгнаха в 11.

Над 15 хиляди туристи са влезли в Гърция през граничния пункт „Кулата“  за първите  шест часа след отпадане на седемдневната карантина , наложена от южната ни съседка. Над 3000 са били превозните средства. Единици са били тествани от гръцки лекари за коронавирус.

Отварянето на границите за българи е първата фаза от отварянето на Гърция за масов туризъм. От днес летищата в Атина и Солун започват да приемат международни полети. Гърция отваря и музеите след тримесечна пауза. Ще има наложени правила за дистанция и задължително носене на маски. Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обяви, че страната е безопасна за посетители. 

Така българите могат да пътуват за Гърция свободно.

3 122 са потвърдените случаи на Covid-19 в Гърция, включително 183 жертви

Влизането в Гърция от Албания и Северна Македония е възможно при извънредни случаи, но не и за туристи. Под забрана е преминаването на границата с Турция. От първи юли ще работят и летищата на гръцките острови. 


Сутринта на граничния пункт "Кулата" имаше и протест на търговци на плодове и зеленчуци, внасяни от Гърция, но до блокада не се стигна.

Недоволството беше срещу заповедта на БАБХ, която ги задължава да изследват всяка партида, внесена от Гърция. 

Над 50 търговци на плодове и зеленчуци от цялата страна се събраха пред граничния пункт под засилена полицейска охрана.  На място пристигнаха и от областната дирекция по безопасност на храните. 

Вносителите твърдят, че тази мярка се прилага само по отношение на плодовете и зеленчуците, идващи от Гърция. За всяка партида те трябва да заплатят лабораторни изследвания в размер на 420 лв. с ДДС. Забавянето на резултатите от пробите разваля продукцията им. Те обвиниха българските власти и за това, че не признават сертификатите от гръцка страна.

Оказа се, че има две промени в заповедта на БАБХ и повечето сертификати  се признават, заяви областният директор на агенцията, д-р Михаил Бащавелов: 

"Аз не виждам какво основание имат в момента те да протестират, защото от сряда насам всичко коли, които минават, са 90 на сто със сертификат от Гърция, които ние ги признаваме".

Въпреки това търговците на плодове и зеленчуци настояват ще оспорват заповедта на Агенцията по храните във Върховния административен съд

Стоян Руйков - един от собствениците на складове, обясни пред БНР за какво настояват протестиращите:

"Таксата за изследването на пестицидите да бъде по-ниска, да става в рамките на работния ден и за българските производители да отпадне тази. Има неяснота, кои лаборатории в Гърция се признават и кои не. Защитаваме българския производител, защото в складовете, които поддържаме, купуваме и българска продукция. Не може българският производител да плаща по 420 лв!".

Велин Георгиев - голям зеленчукопроизводител в Петрич, допълни:

"Държим вносителите да не изкупуват стоките, които са развалени в Гърция, на ниски цени, защото, видно от фактурите им, вървят по 10 цента. Само кашонът е 10 цента! Може би, държавата трябва да се намеси, да останат по-малко, но да имат складове, темперирани, за всеки вид стока, който внасят.".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22