Три от големите огнища от последната седмица на COVID-19 у нас вече са овладени - в Сърница, Доспат и шуменското село Изгрев. Цитиран е Щабът: Събирания по религиозни празници ги предизвикаха, информира „24 часа“.
Занапред ще се залага отново на мерки и действия на местно ниво, а не на централно. Това заяви държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в Пловдив, където беше направено първото досега представително проучване на населението за срещата му с вируса. Според данните само 2% от българите са се срещали с Covid-19, допълва „24 часа“.
„Кошмар на „Кулата“, пише в заглавие на първата си страница „Труд“. Вестникът обяснява, че още в първия ден след като Гърция вдигна карантината, на граничния пункт „Кулата“ се образува 10-километрова колона от автомобили. Причина за голямата тапа е и това, че граничният пункт „Илинден-Екзохи“ при Гоце Делчев е затворен, уточнява в публикацията си „Труд“.
„Край на ранното ставане и късните часове в училище“, пише „Монитор“. Училищата, които са на двусменен режим, ще могат да сложат край на ранното ставане на своите възпитаници за първия учебен час и късното прибиране у дома след края на последния. За целта те могат да бъдат проведени дистанционно от вкъщи по друго време на деня. Това може да се случи след решение на педагогическия съвет на всяко школо. Възможността ще бъде регламентирана с една от промените в Закона за предучилищно и училищно образование, внесени в Министерския съвет от просветния министър Красимир Вълчев. Той обясни, че това ще допринесе и за намаляване на пътните инциденти с ученици, прибиращи се в тъмните часове на деня, посочва „Монитор“.
„Пак отлагат задължителната предучилищна на 4-годишните“, пише вестник „Дума“. Тя ще влезе в сила до учебната 2023-2024 г. след решение на общините, предвиждат промени в училищния закон.
На първата си страница изданието отбелязва, че „Агенцията за държавна финансова инспекция протака проверки на далавери от управляващи“. За това са сигнализирали Антикорупционният фонд. От организацията са поискали ведомството да разгледа възлагането на обществена поръчка за застраховане на общинските моторни превозни средства и недвижими имоти на община Силистра, а отговорът е бил „при наличие на административен капацитет“, посочва в публикацията си „Дума“.
Хиляди разселени палестинци се отправиха към северната част на ивицата Газа, след като правителството на Израел ратифицира споразумението с палестинската въоръжена групировка "Хамас". От израелската армия съобщиха, че споразумението за прекратяване на огъня е в сила от 12.00 часа днес. Израелските сили са се изтеглили до линиите, предвидени..
По време на посещението на британския премиер Киър Стармър в Индия стана ясно, че договор на стойност 350 милиона британски лири ще осигури доставка на произведени в Белфаст ракети за противовъздушна отбрана на индийската армия, осигурявайки над 700 работни места в Северна Ирландия. Леките многоцелеви ракети, които вече се произвеждат за..
Изострената конкуренция между глобалните сили за технологично лидерство изисква Европа да постави акцент върху иновациите и научните изследвания, защото изоставането в тези области влияе на конкурентоспособността и сигурността. Това посочи президентът Румен Радев на форум в Талин. В Естония продължава неформалната среща на президентите..
Протест под наслов: "Защита и подкрепа на българското производство" на 38 земеделски организации се провежда в този момент пред сградата на Европейския парламент в София. Протестиращите настояват за повече прозрачност, справедливост, и работещи правила, както и за "премахване на дискриминационните механизми при подпомагането на сектора",..
Министърът на земеделието Георги Тахов ще обяви в началото на следващата седмица дали ще има ваксинация на животните против шарка. "Ваксинацията е последният елемент, който държавата би трябвало да предложи в една подобна епизоотична ситуация. Ние анализирахме изцяло бранша. Браншът е разделен. В по-голямата си част браншът не иска ваксинация...
Близо 21 000 са свободните работни места към края на второто тримесечие на годината, сочат данните на Националния статистически институт. Те са с 12 процента повече спрямо същия период на миналата година. Най-много - над 3000, са вакантните позиции в преработващата промишленост. В сравнение с първото тримесечие на годината свободните..
Гърция е осъдена да плати 5,5 млн. евро за неспазване на екологичното законодателство. Сметището на остров Закинтос е незаконно и е разположено в защитен национален парк. Европейският съд издава присъда още през 2014 година с нареждане да се прекрати използването на това сметище, което е превишило капацитета си. Въпреки това властите..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..