Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Окончателно: Всички бизнес клиенти - на свободния пазар на ток от 1 октомври

Снимка: БГНЕС

От 1 октомври всички небитови потребители могат да излязат на свободния пазар на ток, независимо от консумацията на електроенергия, решиха окончателно депутатите с промените в Закона за енергетиката.

Промяната засяга близо 300 хиляди небитови потребители, а основната полза от нея е да се засили конкуренцията и появата на нови търговци.

До края на годината енергийният регулатор трябва да създаде интернет платформа за сравняване на оферти за доставка на електрическа енергия.

Ако небитови клиенти не сключат договор с търговец на електрическа енергия по свободно договорени цени до 30 септември тази година, доставчикът на ток остава същият.

И още: депутатите промениха изискванията за председател на Комисията за енергийно и водно регулиране - вече ще е нужен пет години стаж на ръководна длъжност в областта на енергетиката. Досега изискването беше да е 7 години.

Според поправките пълната либерализация на пазара на електроенергия ще се осъществи до 1 юли догодина.

По-рано правителството, бизнесът и синдикатите се договориха пълната либерализация на пазара на ток, включително и за битовите потребители, да се случва плавно в следващите 5 години.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни:

„Първата и най-важна стъпка е да бъдат разработени правила и механизъм за защита на уязвимите потребители, на уязвимите клиенти. Този механизъм трябва да бъде факт, за да можем да пристъпим към излизането на свободния пазар и на бита (битовите потребители)“.

Тристранното споразумение между правителството, бизнеса и синдикатите предвижда да се разработи 5-годишна програма за развитие на въглищните централи от Маришкия басейн.

При изпълнението на Зелената сделка на Европейската комисия страната ни ще отстоява националните интереси, заяви министър Теменужка Петкова:

„Да, ние приветстваме и подкрепяме дългосрочната цел на Комисията за нулеви емисии до 2050 година. Но такъв един преход трябва да се извърши плавно и по никакъв начин да не поставя под риск енергийната система на страната. И другата много важна „червена линия“, която ние сме поставили е, че всяка една държава-членка трябва сама да има възможността да определя своя електроенергиен микс“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Министър Митов: Ефектът от използването на необозначени полицейски автомобили е безспорен

МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..

публикувано на 22.04.25 в 20:23

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с  един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..

публикувано на 22.04.25 в 20:07
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия след прекратяване на огъня

Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Зеленски заяви също, че украинската делегация, която ще се срещне с..

публикувано на 22.04.25 в 20:00
Васил Терзиев

Кметът към "Спаси София": Гражданите очакват действия, не политически демонстрации

Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и  представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България".  Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..

публикувано на 22.04.25 в 19:37

Екоминистърът и кметът на София са обсъдили управлението на отпадъците

Министърът на околната среда и водите Манол Генов и кметът на София Васил Терзиев са се обединили около идеята да се криминализира произволното изхвърляне на отпадъци извън регламентираните за това места. Двамата са се срещнали по инициатива на Терзиев, за да обсъдят управлението на отпадъците в София, управлението на Природен парк "Витоша" и..

публикувано на 22.04.25 в 19:24
Кардинал Кевин Фарел

Кардинал Фарел е временен предстоятел на Римокатолическата църква и отговаря за текущите ѝ дела

По традиция след кончината на папата и докато бъде избран нов, кардинал камерлингът, в случая Кевин Фарел, е временен предстоятел на Римокатолическата църква и отговаря за текущите ѝ дела, в това число и за цялата организация на погребението на Светия отец, за процедурите около конклава и за ритуалите, съпътстващи избирането на нов папа...

публикувано на 22.04.25 в 19:21

Протест затвори столичния булевард "Сливница"

Протестиращи затвориха столичния булевард "Сливница" при пресечката с ул. "Кукуш". Жители на квартал "Захарна фабрика" настояват за повече сигурност, както и обитателите на съборените незаконни постройки да не бъдат допускани в квартала. Жители на "Захарна фабрика" излизат на протести до 25-и април "Тук сме, защото искаме равни права с ромското..

публикувано на 22.04.25 в 19:10