Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са полезните храни за очните пигменти

Снимка: БГНЕС

БНР е медиен партньор в информационната кампания "Зрението е всичко" на Асоциация грижа за пациента и Българското офталмологично дружество. Има ли полезни за зрението храни, кои са те, как да ограничим вредното влияние на мобилните телефони и останалите дигитални монитори върху нашето зрение.

Полезните храни за очните пигменти са зеленчуците с ярки цветове. Такива са морковите, зелените листни зеленчуци като спанак, рукола, броколи. Това каза за БНР доц. Христина Видинова от Клиниката по очни болести на Военномедицинска академия.

Тя допълни, че също така много важен източник на омега-3 мастни киселини са рибите и морските дарове, не на последно място са и богатите на Витамин А храни като яйчен жълтък, червените чушки, телешки и гъши дроб, също така бобовите култури, орехите също са  много богати на цинк, който пък помага усвояването на витамин А и разбира се боровинките, които всички много добре знаят са една перфектна комбинация за очите, защото те съдържат както антиоскиданти, така и омега-3 мастни киселини и наистина предпазват зрителния анализатор от вредните въздействия на свободните радикали, както и помагат за едно оптимално развитие.

"Много е важно да имаме достатъчно дози на Витамин А и Е. По-скоро, ако човек, не яде изобщо зеленчуци и плодове, тогава би било вече по-трудно за организма да синтезира необходимите му пигменти, всъщност тогава би могло да имаме вече един риск от развитие на дегенеративни промени, особено в макулата, която е най-чувствителната тъкан на окото, най-чувствителната част на ретината", каза в предаването "Преди всички" доц. Христина Видинова.

Доцент Видинова отправи съвет да не стоим много дълго време пред монитора.

"На всеки два часа максимум да се прави поне половин час почивка, просто да се гледа надалеч, да може да е отпусне зрителния анализатор и това да бъде поне за 10 минути, да се направи такава почивка. Също така не е препоръчително възрастния човек да прекарва повече от 5 часа на ден на компютър. За децата не повече от 3 часа на ден, трябва децата са на електронните устройства, пред компютъра или на телефона", допълни експертът.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51