Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Триполи реагира остро на изявление на египетския президент

Ас Сиси обяви, че Египет може да се намеси в боевете в Либия, за да защити западната си граница и да спре кръвопролитията

Либийски семейства се завръщат у дома, Триполи, Либия, 10 юни 2020 г.
Снимка: БТА

Признатото от ООН либийско правителство в Триполи възприема изказване на египетския президент Абдел Фатах ал Сиси като възможно обявяване на война, предаде ТАСС.

„Изявлението на египетския президент е посегателство срещу суверенитета на Либия, намеса във вътрешните й работи и може да се разглежда като обявяване на война“, се казва в изявление на либийското правителство на националното съгласие, цитирано от ДПА и ТАСС.

Вчера египетският президент заяви, че неговата страна може да се намеси в Либия, за да защити западната си граница и да спре кръвопролитията в съседната страна. Абдел Фатах ал Сиси е един от поддръжниците на силите на Халифа Хафтар, които не признават и воюват срещу властта в Триполи. 

Ал Сиси обеща, че "египетските войски ще се върнат в Либия, ако народът й помоли за това". Всякаква пряка намеса в Либия ще има международна легитимност, добави президентът.

В изявлението на подкрепяното от Турция правителство на националното съгласие се подчертава, че то "е единственият законен представител на либийската държава" и се отхвърля предупреждението на Ас Сиси да не бъде нападан стратегическият град Сирт:

"Само ние определяме мястото и времето на военните си операции за прочистване на страната и налагането на държавната власт над нея", се казва в изявлението.

Правителството предупреди, че всякаква намеса в работите на Либия би дестабилизирала сериозно региона.

Богатата на петрол северноафриканска държава е обхваната от хаос от 2011 г., когато беше свален отдавнашния диктатор Муамар Кадафи, припомня БТА.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тахов: Добивите са приблизително колкото миналата година

По време на заседанието на ресорната Комисия по земеделие, храните и горите, министърът на земеделието Георги Тахов каза: "Ситуацията откъм добивите не е това, което на нас ни се иска да бъде, но общо взето съвпада като добива с това, което е от миналата година. Поне с подобна справка разполагам аз, но пак това да е достатъчно. Националната асоциация на..

публикувано на 11.09.25 в 20:45

ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация за убиеца на Чарли Кърк

ФБР публикува снимки на мъж, когото издирва във връзка с вчерашното убийство в щата Юта на влиятелния консервативен активист Чарли Кърк. Кадрите показват видимо млад мъж с бяла кожа, но той е трудно да бъде идентифициран защото е с тъмни очила и шапка с козирка. Затова ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация, която би помогнала за разкриване на..

публикувано на 11.09.25 в 20:27

Протест в Русе поиска оставки в МВР

Граждански протест срещу задържането на четиримата младежи, обвинени в побой над ръководителя на Областната дирекция на полицията в Русе, се проведе тази вечер пред Съдебната палата в града. Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов Освобождаването на младежите от ареста, пълен достъп до общинските видеокамери и..

публикувано на 11.09.25 в 20:10
Полицай патрулира около американското посолство във Вилнюс, Литва, преди пристигането на освободените затворници от Беларус, четвъртък, 11 септември 2025  г.

Беларуски опозиционер отказа да бъде депортиран в Литва

Микола Статкевич - бивш лидер на беларуската опозиция и кандидат за президент, който е сред освободените днес 52-ама политически затворници - е отказал да бъде депортиран в Литва. За това съобщи Франак Виачорка - член на опозицията в изгнание - и публикува снимка на Статкевич на ничията земя между Беларус и Литва.  Всички останали вече бивши..

публикувано на 11.09.25 в 20:07
Вицпремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

Вицепремиерът Караджов: България ще има най-строга регулация на атракционите

Според вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов България ще има една от най-строгите регулации по отношение на безопасността на атракционите. Той бе изслушан от депутатите в ресорната парламентарна комисия.  Законопроектът за атракционите е публикуван за обществени консултации Със законопроекта се уреждат за първи път на..

публикувано на 11.09.25 в 19:41

Ангел Найденов след навлизането на руски дронове в Полша: Успешно сме защитени

"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..

публикувано на 11.09.25 в 19:35
Пожарникари гасят пожар в крайбрежния град Нафплио, Пелопонес, архив.

Евакуират жители на Пелопонес и туристи заради голям пожар

Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три  села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..

публикувано на 11.09.25 в 19:28