Районна прокуратура – Петрич е сключила споразумения със защитата на петима подсъдими чужди граждани – от Афганистан, Иран и Турция, привлечени към наказателна отговорност за извършено от тях престъпление по чл. 279, ал. 1 от НК. Това съобщиха от обвинението
На 25.06.2020 г. чужденците били задържани при незаконно преминаване на българо-гръцката граница. При разпит на единия от тях е установено, че преди време живеел в столицата на Афганистан гр. Кабул. Шест месеца по-рано, по нелегален път през Турция, стигнал до Гърция. Установил се в гр. Атина, като впоследствие се свързал с хора, с които се договорил да бъде преведен в България срещу сумата от 800 евро. Крайната цел на мигрантите била Западна Европа.
Каналджиите поели групата чужденци в гр. Солун, откъдето ги превозили в посока към България. През нощта стигнали до място, където им било наредено да изчакат, докато шофьор на товарен автомобил заспи. Незабелязано за него те планирали да се качат в камиона. Трафикантите отворили вратите на ремаркето и укрили мигрантите между палетата с дини. Чужденците престояли в него около 13 ч., когато при проверка били установени и задържани от граничните власти.
В хода на разследването е бил разпитан водачът на камиона – полският гражданин Р.Ж. Той е заявил, че от няколко години извършва курсове по дестинация Гърция – Полша. Товарът – дините, били натоварени на складова база до гр. Рупаки в Гърция. За укриващите се в управляваното от него МПС разбрал при проверка, извършена на ГКПП "Кулата - Промахон". От направена снимка с рентген, компетентните органи са установили, че в полуремаркето има няколко лица, които шофьорът никога не бил виждал.
Наказателните производства срещу чужденците са приключили с одобрените от съда споразумения. Наложените им наказания са по шест месеца „лишаване от свобода“ с тригодишен изпитателен срок и глоби в размер на по 100 лева.
Определенията на съда има последиците на влязла в сила присъда.
Вчера, 28.06.2020 г., под ръководството на Районна прокуратура – Петрич са започнали действията по разследване по досъдебни производства със сходна фактическа обстановка. При проверка граничните служители са установили петима афганистанци в камион с дини, управляван от шофьор от Полша.
Сръбският президент Александър Вучич изказа благодарност на италианския премиер Джорджа Мелони за подкрепата ѝ за европейския път на Сърбия, след няколко часовата среща помежду им в сръбската столица Белград тази вечер, предаде БТА. Вучич заяви в публикация в профила си в "Инстаграм", че е благодарил на Мелони за "принципната подкрепа на..
"Към момента обстановката е спокойна. Фронтовете, които снощи се развиваха, са притихнали, но пожарът не е локализиран". Това обясни пред БНР старши комисар Митко Чакалов, директор на регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в област Хасково, след като огнената стихия заплаши селата Доситеево и Коларово в община..
Новият президент на Полша Карол Навроцки встъпва в длъжност днес. Очаква се сериозна конфронтация с премиера, чието правителство той нарече "най-лошото в историята". 42-годишният Карол Навроцки е историк-националист, почитател на Тръмп. Той спечели изборите на 1 юни, което нанесе голям удар за проевропейското правителство на премиера Доналд..
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна днес в Москва. Тази сутрин Уиткоф бе посрещнат на московското летище "Внуково" от шефа на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, предадоха Ройтерс и ТАСС. Подобряването на отношенията между Русия и САЩ ще отнеме време, заяви междувременно пред ТАСС говорителят на Кремъл Дмитрий..
Израел напълно ще победи ислямисткото движение "Хамас" в Ивицата Газа, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху. ООН предупреди за "катастрофални последици", ако Израел разшири военната операция в палестинския анклав. "Необходимо е напълно да победим врага в Газа, да освободим всички наши заложници и да гарантираме, че Газа повече няма да..
Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини ще..
Масивен горски пожар в американския щат Калифорния причини изгаряния на най-малко трима души и поставя под заплаха поне 800 сгради. Горският пожар бушува в централната част на Калифорния, като досега е изпепелил площ с размер от най-малко 300 квадратни километра в крайбрежните окръзи Санта Барбара и Сан Луис Обиспо. Властите в щата,..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Световното първенство по драконови лодки, което трябваше да се проведе в Русе от 18 до 21 септември , в понеделник беше отменено . Тази новина се..