Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия пое ротационното председателство на ЕС

| обновено на 01.07.20 в 18:31
Външният министър на Хърватия предаде щафетата на германския си колега Хайко Маас (вдясно).
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Заедно за възстановяването на Европа“ - така звучи официалното мото на Германия за започналото днес председателство в Съвета на ЕС, което подсказва, че най-голямото изпитание пред Берлин е пандемията Covid-19 и икономическите ѝ последици.

Първото препятствие пред Берлин е първата лична среща на евролидерите на 17-ти и 18-ти юли в Брюксел. Единствена точка в дневния ред - възстановителният план, предложен от ЕК и базиран на компромиса, който постигнаха германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон за поемането на общ дълг, но и предоставянето на безвъзмездна помощ. Линията на разделение преминава между „пестеливата четворка“ Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания, които са против раздаването на парите на данъкоплатците им като безвъзмездна помощ, и Италия и Испания, които са най-засегнати от пандемията.

Друга линия на разделение преминава между старите и новите страни-членки по две теми на започващото германско европредседателство - върховенството на закона и миграцията.

„Върховенството на закона е една от основните ценности в ЕС. Обсъждаме в момента обвързването на бюджетните средства от многогодишната финансова рамка със спазването на принципите на правовата държава.

Ако това предложение се приеме, защото се изисква единодушие, в бъдеще няма да се изплащат европейски средства, ако не се спазват принципите на правовата държава“, обясни външният министър Хайко Маас. Противници на тази идея са Полша и Унгария, които освен това са противници и на солидарното разпределяне на мигранти в Европа. А изработването на обща миграционна политика е още един от акцентите на Берлин. За сега известно е оспорваното предложение на вътрешния министър Зеехофер, решението за това, кой има право на закрила в ЕС, да се взима още на външните граници на Евросъюза.


Във външната политика Берлин залага на два важни за бъдещето на Европа партньори - Африка и Китай с убеждението, че Евросъюзът трябва да поеме повече отговорност в глобалната политика. Хайко Маас изрази съжаление, че заради пандемията срещата на върха ЕС-Китай бе отложена, но допълни:

„Много е притеснително това, което се случва в Хонконг, защото имаме усещането, че стъпка по стъпка Китай отнема автономията на Хонконг. А това не отговаря на уверенията на Пекин, що се отнася до спазването на международното право.

Това е само един пример за това, че в условия на глобална конкуренция с Русия, Съединените щати и Китай Европа трябва да говори с един глас, защото нито една държава не е достатъчно голяма и силна, за да защити интересите си сама“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крепостта в местността Градище над Габрово

Музеят в Габрово показва нови находки от крепостта над града

Историческият музей в Габрово показва нови находки от ранновизантийската крепост в местността Градище над града. Освен да разгледат, посетителите ще имат възможност да изпробват уреди и инструменти, използвани при археологическите разкопки. Изложбата ще остане на разположение до месец май. Находки от метал, стъкло и глина, неизвестни досега..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

Британските въоръжени сили нямат капацитет за бъдеща мироопазваща мисия в Украйна

Въоръжените сили на Обединеното кралство са "толкова изтощени", че не биха могли да ръководят бъдеща мироопазваща мисия в Украйна, каза бившият командващ на армията Ричард Данат в интервю за Би Би Си. Ричард Данат заяви, че до 40 000 войници на Обединеното кралство ще са необходими за подобна мисия и "ние просто не разполагаме с този брой"...

публикувано на 15.02.25 в 11:30
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС с мерки срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма

Комисията за регулиране на съобщенията се включва активно с мерки срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. С изменението на Закона за мерките срещу изпирането на пари Комисията за регулиране на съобщенията е определена за надзорния орган по отношение на пощенските оператори, лицензирани да извършват пощенски парични преводи. Вече..

публикувано на 15.02.25 в 11:23

"Хамас" освободи още трима израелски заложници

Споразумението за примирие в Ивицата Газа вероятно няма да се провали. Малко преди да изтече срокът, който Израел даде на "Хамас" да освободи още заложници, радикалното палестинско движение пусна на свобода трима, в замяна на което от израелски затвори трябав да бъдат освобдени 300 души. Тримата заложници Саги Декел-Хен, с двойно гражданство на САЩ..

публикувано на 15.02.25 в 11:19

В "Пирогов" е настанен мъжът, причинил временното спиране на метрото в София

В 10:09 ч. движението на метрото в участъка от станции "Лъвов мост" до "Княгиня Мария Луиза" е възстановено в нормалния си график.  Причината за спирането на метрото в този участък стана пътник, слязъл на релсите в тунела на метростанция "Централна гара". Спряно е движението на метрото между станциите "Лъвов мост" и "Княгиня Мария Луиза"..

публикувано на 15.02.25 в 11:01

Анна Бакиарели: Имаме проблеми със сегашната употреба на ИИ и те трябва да ни притесняват

Миналата седмица в "Събота 150" разказахме как изкуственият интелект има все по-осезаемо присъствие на бойните полета в Украйна и в ивицата Газа. По-точно как израелските сили използват няколко приложения, за да разпознават, проследяват и поразяват бойци на "Хамас", като последващите удари често водят до голям брой цивилни жертви. Анна..

публикувано на 15.02.25 в 10:55

Вивек Астванш: Митата ще помогнат на производителите на стомана и алуминий, но не и на потребителите в САЩ

През тази седмица Доналд Тръмп обяви нови "порции" мита. От 12 март всички вносители на стомана и алуминий в Съединените щати ще трябва да си плащат по 25 процента. Този ход на Тръмп беше очакван. Направи го и през първия си мандат и тогава европейският износ на тези суровини отвъд Атлантика спадна двойно. При Тръмп обаче без изненади не може -..

публикувано на 15.02.25 в 10:40