Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Взрив в турска фабрика за фойерверки уби 4-ма, а 97 са ранени

| обновено на 03.07.20 в 16:52
Взривове в турска фабрика за фойервейки причиниха смъртта на двама и раниха 73-ма
Снимка: Ройтерс

Четирима души са загинали, 97 са ранени, 1 от тях - тежко, съобщи последните данни за жертвите на взрив във фабрика за фойерверки турският здравен министър Фахреттин Коджа.

Инцидентът е станал в западната област Сакария. В момента на инцидента в предприятието са работели 189 души, допълни Коджа. 16 от пациентите в болница вече са били изписани.

Вътрешният министър Сюлейман Сойлу информира, че избухналият пожар е бил овладян, но продължават усилията за потушаването му. Областният управител на Сакария посочи, че във фабриката за фойерверки е имало 110 тона експлозиви. Взривът във фабриката се е чул на около 50 км. от мястото на инцидента.

Към района бяха изпратени 1 противопожарен самолет, 2 противопожарни хеликоптера, 2 хеликоптера-линейки, спасителни, противопожарни и медицински екипи от 5 близки области, включително Истанбул.

На мястото на инцидента пристигнаха вътрешният, здравният и министърът на труда и социалната политика.

В същата фабрика е имало и предишни инциденти през 2009 г., 2011 г. и 2014 г. През 2009 г. загива 1 работник, други 37 са били ранени, а през 2014 г. загива още 1 човек, други 2 са пострадали.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративно изображение

Земетресение с магнитуд 6,1 в Западна Турция

Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията, а местните медии пишат, че трусът е бил усетен в няколко окръга, предаде Ройтерс. Службата за управление на бедствията съобщи, че земетресението е станало около 19:53 часа местно време (съвпада с българското) в провинция Балъкесир, близо..

публикувано на 10.08.25 в 20:50
Илюстративна снимка, архив.

В разгара на летния туристически сезон в Италия плажовете са празни

Ваканционното лято в Италия в най-пиковият му период през август бележи неочаквана аномалия: "Плажовете са празни", коментират националните и регионални медии. Причината не е само в завишените цени за чадъри и плажни легла, които не всеки може да плати, като за плажа на Аласио в Лигурия – 660 евро за идната августовска седмица. Той е най-скъпият в..

публикувано на 10.08.25 в 20:44
Илюстративно изображение.

Тежка катастрофа на пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново

Заради катастрофа временно движението по пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново се осъществява двупосочно в една лента.  Инцидентът е станал около 18:00 часа. Ударили са се челно два леки автомобила.  Тежко е пострадала 34-годишната водачка на едната от колите. Тя е откарана в болница.

публикувано на 10.08.25 в 20:32
Герхард Карнер

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци, получили право на убежище в алпийската република. Това обяви вътрешният министър Герхард Карнер.  Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер защити решението на правителството да преустанови събирането на бежански семейства въз основа на предоставено убежище в страната,..

публикувано на 10.08.25 в 20:29
Полицаи арестуват поддръжник на

521 души в ареста заради плакати в подкрепа на "Палестинско действие" пред парламента в Лондон

По последни данни на лондонската полиция броят на арестуваните на съботната демонстрация в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" (или "Действие за Палестина") е 532 души. Това е рекорден брой арести за ден за последните 10 години. Лондон: Близо 500 ареста на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" "Амнести..

публикувано на 10.08.25 в 20:24
Граничната ограда между Мароко и испанския анклав Сеута в Северно Мароко, архив, септември 2024 г.

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали да преминат нелегално в Испания

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали се да преминат нелегално в Испания. Само седем непълнолетни мигранти са успели да влязат в страната. Около 100 мигранти са се опитали да преплуват до испанския анклав Сеута в Северна Африка рано в събота сутринта. Много от тях са били спрени от мароканския флот преди да достигнат испанските..

публикувано на 10.08.25 в 20:11
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс.

Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни. Въпреки това Вашингтон се стреми към приемлива за Киев и Москва договореност, каза Ванс преди насрочената за петък среща на върха между Доналд Тръмп и Владимир Путин.  Зеленски е малко вероятно да присъства на срещата между..

публикувано на 10.08.25 в 20:02