Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бившият здравен министър

Петър Москов: Властта съзнателно раздели обществото по темата Covid

Хората очакват от държавата ясен план, получават уклончиви отговори

Петър Москов
Снимка: БГНЕС

„По темата за епидемията, която разтресе света, живеем в мръсна, зацапана, токсична информационна и обществена среда. Групи от хора спорят с други хора до кръв, до бой – трябва ли, не трябва ли да има мерки, кое било световна конспирация и кой щял да ни чипира. Моят извод от тази работа е, че това беше съзнателно инспирирано от управлението разделение на обществото.“

Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ бившият здравен министър Петър Москов. След тези месеци всеки от нас се умори – кой в болницата, кой вкъщи в усилията си да пази себе си и близките си и обществото очаква ясен план и ясни параметри от страна на държавата, посочи той.

„Ние трябва да кажем на обществото какви са ясните параметри – кои от стойностите на заразяемост на българското население стават опасни, над които вече инфекцията става неконтролируема“, подчерта Москов. Всяка сутрин се съобщават някакви стойности и хората се питат това добре ли е, лошо ли е, а получават уклончиви отговори, допълни той.

„Второ – какво трябва да направим, за да не се стига до тези стойности, след които инфекцията започва да се разраства и няма „улавяне“. И трето – какво става, ако ги достигнем на градско, на регионално, на махленско (ниво – бел. ред.) Тези три неща, простички и ясни, които са нашият хоризонт, независимо дали работим в болница, в радио или в баничарница, държавата отказва да даде.“

„Имаме инфекция, която към момента е заразила над 7 милиона души по света, от които 8% на изхода, 36 хиляди са тази сутрин, са починали. Тоест, говорим за инфекция със смъртност от 8% към момента. Нито е шеговито, нито е свързано с пари от Европейския съюз. Говорим за човешка смърт“, коментира Петър Москов. 

Няма по-фалшив разговор от разказа здраве на хората срещу икономика, смята Москов. Според него има може би 5 болници в София и още толкова в страната, които имат подготвеност, екипи, които по-малко или повече са претръпнали, да поемат евентуална вълна. Това нито е достатъчно, нито е смислено.“ 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Василев

Бюджетът на София ще бъде обсъден в общинския съвет до 25 април

Инвестиции за децата, свързаност и грижа за града, това са приоритетите в проектобюджета на София за тази година, чието обсъждане с обществеността започна в Аулата на Софийския университет. До 25 април проектът ще бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет.  В края на месец май се очаква да бъде гласуван в зала, информира зам.-кметът с ресор..

публикувано на 16.04.25 в 19:07

Жители на Княжево протестират заради пътната безопасност

Жители на столичния квартал Княжево затвориха вече за час пътното платно към Владая на кръстовището на Околовръстния път и бул. "Цар Борис Трети". Те протестират заради системното нарушение на Закона за движение по пътищата в този участък. Исканията на протестиращите са ежедневен и постоянен контрол на скоростта по бул. "Цар Борис Трети" в..

публикувано на 16.04.25 в 19:07
Десислава Иванчева

Съдът в Ловеч не уважи молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване

Окръжният съд в Ловеч отново не уважи молбата за предсрочно освобождаване от затвора на излежаващата шестгодишна ефективна  присъда за корупция Десислава Иванчева -  бивш кмет на столичния район "Младост". Съдът в Ловеч прекрати производството по молбата на Иванчева за предсрочно освобождаване Съдът в Ловеч отново разглежда искането за..

публикувано на 16.04.25 в 19:00

ПП изразява загриженост във връзка с назначаването на Богдана Панайотова за гл.арх. на София

Партия "Продължаваме Промяната" изразява загриженост във връзка с решението на кмета Васил Терзиев да назначи Богдана Панайотова за главен архитект на София. В съобщение до медиите от партията посочват, че досегашната  професионална история на Панайотова не им дава достатъчно основания за доверие. От партията ще поканят Терзиев на заседание..

публикувано на 16.04.25 в 18:56
Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи, че кабинетът е приел измененията в Наказателния кодекс, засягащи престъпленията срещу животните и жестокостта към тях.

Какво съдържат предлаганите от кабинета промени в НК, свързани с насилието срещу животни

Правителството внесе в Народното събрание промени в Наказателния кодекс, с които се завишават минималните и максималните санкции за хората, които измъчват животни, и за фирми, които печелят от подобен бизнес.  Промените са в отговор на случая с 26-годишната Габриела и 35-годишния Красимир от Перник, обвинени в издевателства над животни с цел имотна..

публикувано на 16.04.25 в 18:49
Проф. Веселин Янчев

Проф. Веселин Янчев: Избиването на невинни хора в името на идея няма рационално обяснение

Избиването на невинни хора в името на идея няма рационално обяснение . Това каза пред БНР историкът проф. Веселин Янчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", изследовател на атентата в църквата "Света Неделя" в София на 16-и април 1925 г. "Атентатът в църквата "Света Неделя" е една трагична последица от цялостната политика на БКП,..

публикувано на 16.04.25 в 18:36
Площадката на АЕЦ

Реакторите за АЕЦ "Белене" - ненужен товар или възможност за страната ни?

"Много е важно решенията в енергетиката да се взимат на базата на дългосрочни проучвания, обективни данни и анализ на различни сценарии и перспективи". Това обясни пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, след като страната ни се отказа от продажбата на реакторите на АЕЦ "Белене". Зафиров: Реакторите на..

публикувано на 16.04.25 в 18:30