Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Салиери“ на габровска сцена - история за отдадения и ощетен творец

Фрагмент от афиша на спектакъла

Тази вечер Габровският драматичен театър ще представи пред публика най-новия спектакъл от репертоара си - „Салиери“ на режисьора Петринел Гочев. След близо тримесечната пауза в културния живот, това е поредното, трето заглавие в афиша. Представлението е по пиесата „Амадеус“ на английския драматург и сценарист Питър Шафър и извежда на сцената една легендарна история за съперничество и борба.

Първоначално замислен като моноспектакъл, след нов прочит на пиесата „Амадеус“ режисьорът променя визията си и изгражда "Салиери" с актьора Димо Димов в ролята на композитора Антонио Салиери и с участието на Таня Йоргова и Петко Петков. Те се превъплъщават в героите от легендарния сюжет, който приписва на Салиери съпричастност към убийството на Моцарт. Спектакълът интерпретира темата за завистта, гениалността и усилията в изкуството, разказва режисьорът Петринел Гочев.

„Това не е биографично произведение точно. Знаем всички, че това е една легенда, която е тръгнала още от Пушкин“, казва той. „Темата на Питър Шафър, основният герой, страдащият герой – това е Салиери. Наистина се отваря една много голяма тема за това какво е да си отдаден творец, какво е да си ощетен творец. Това е една много човешка история, с любовна драма вътре, с интрига на властта. Многопластова пиеса, в същото време говори на един много понятен език. В него има поетични моменти, които ме разплакват“, споделя Гочев.  

Специален принос към най-новото заглавие в афиша има пианистката Инес Симеонова. Изпълненията й на живо на Моцарт, Салиери, Хендел и Шопен не са само фон за актьорската игра.

„Това е театрално представление с музика на живо, което го прави специфично“, допълва Петринел Гочев. „Много по-различно, много по-топло, в много по-пряка връзка с публиката. Музиката на живо създава друго усещане за нещата.“

Новото заглавие в афиша е третото след близо тримесечната пауза в културния живот. Началото след ограниченията Драматичният театър даде със спектакъла „Руски вечери с револвери“, създаден по комедии на Чехов. След него на габровска сцена беше представен моноспектакълът „Мечтата на Наташа“ по текста на Ярослава Пулинович. С открита първа репетиция с публика започна подготовката и на постановката „Под игото – 1894-та“. С този спектакъл трупата ще отбележи и 170-годишнината от рождението на Иван Вазов, както и 160 години от обявяването на Габрово за град. 

Интензивната работа от началото на юни ще продължи и през този месец, отбелязва директорът Петко Койчев, който управлява един от малкото театри у нас с толкова млада трупа. „В момента в театъра се репетират три проекта едновременно. За театър с нашия мащаб това е буквално задъхване. Ситуацията е такава, че след три месеца „почивка“ нямаме право да продължаваме да си почиваме“, коментира Койчев.

Театърът разполага с втори вход, за да се отделят потоците на влизащите и излизащите. Дезинфекцират се ръцете на зрителите. Маските за зрители са задължителни. Хората са по-спокойни, когато представленията са на открито, уточнява театралният директор. Затова в края на месеца се планират три спектакъла на сцената на Етъра.

Габровският театър се готви и за честването на своята 75-годишнина през октомври. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14