На 30 юни в Пловдив прозвуча неговата нова Концертна пиеса за маримба, вдъхновена от поемата "Изворът на белоногата" от Петко Славейков. Изпълни я премиерно перкусионистката Василена Серафимова, която пристигна от Париж като гост в пролетното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Тандемът вече е работил заедно и по Концерт за маримба и оркестър, който прозвуча за първи път в партньорство със Софийската филхармония под диригентството на Любомир Денев-младши през 2018 г. и предизвика голям възторг.
"Когато получих поканата от Мила Павлова за този рецитал, изведнъж ми проблясна и си каза: Това е моментът, това е мястото, на което трябва да прозвучи това произведение, защото той го е написал по "Изворът на белоногата" и неговия начин на писане е много изразен, с много картини - много театрално, наистина пасна по специален начин на атмосферата в Балабановата къща. Хората го приеха с много, много въодушевление.", разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Василена Серафимова.
Румен Бояджиев-син, от своя страна, подчерта в интервю силното сценично въздействие на Василена Серафимова:
"Тя има характерни черти като солист, които са неповторими, и за един композитор, който имат сетивност за тези неща, е достатъчно да си я представя, за да му се роди една такава идея. (...) На мен тя винаги ми е изглеждала като самодива."
Повече за създаването на пиесата разказа в интервю композиторът Румен Бояджиев-син. Чуйте него и запис на премиерното изпълнение в звуковия файл.
Композирането е самотно занимание. В условията на дългосрочна карантина и социално дистанциране композиторите няма нужда да променят твърде много своите навици, и все пак - може ли човек да намира вдъхновението в този тежък момент? Румен Бояджиев-син..
Василена Серафимова е много ярък представител на българската перкусионна школа - достоен наследник на плевенската фамилия Серафимови, която е допринесла за откриването и отглеждането на много таланти. Веднага след завършването на Националното училище..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и..
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..