В петък турски съд отмени правителствено решение от 1934 г., с което храмът "Света София" в Истанбул е превърнат в музей, като постанови, че решението е незаконно, съобщава Ройтерс.
По този начин съдът проправи пътя за превръщането на сградата отново в джамия въпреки редица международни предупреждения срещу тези планове.
Турската върховна административна инстанция – Държавният съвет - отмени решението на Министерския съвет на страната от 1934 г. за превръщане на „Св. София“ в музей. Решението отваря пътя за връщане на статута на „Св. София“ като джамия.
Турският държавен съвет днес се произнесе по същество на иска, след като на 2 юли изслуша страните по делото.
До момента Държавният съвет многократно е отхвърлял на различни основания допустимостта на подобни искове, но през ноември 2019 г. институцията издаде решение, с което позволява музеят "Хора" (Карийе) отново да бъде превърнат в джамия. Жалбоподателите оспорваха решение на турския Министерски съвет от 29 август 1945 г., с което множество джамии са прехвърлени към Министерството на образованието за превръщането им в музеи. Преди превръщането ѝ в джамия, "Хора" е била византийска църква, която има голяма известност и културно значение заради изкусно направените позлатени мозайки и средновековни стенописи.
Вчера говорителят на турското президентство Ибрахим Калън заяви, че „Св. София“ винаги ще бъде част от световното историческо наследство и отварянето ѝ за ислямски молитви няма да попречи на хората да могат да я посещават.
Представители на ЮНЕСКО заявиха вчера пред „Ройтерс“, че Организацията трябва да бъде уведомена предварително за всяка промяна на музея и че тези промени следва да бъдат разгледани от Комитета по световното наследство. Статутът на музей под егидата на ЮНЕСКО предвижда определени правни задължения, посочват от световната организация, и допълват, че многократно са изразявали опасенията си по въпроса с писма пред турските власти.
На площада пред „Св. София“ са поставени бариери, а още преди обявяването на решението на Държавния съвет пред музея започнаха да се събират привърженици на превръщането на „Св. София“ в джамия.
В 20:53 минути турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще направи обръщение към нацията. Часът е символичен, тъй като 2053 г. е 600-годишнината от завладяването на Константинопол от османците.
Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..
Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче, избягало от дома си. По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички налични..
В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..
Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня. В града остава частичното бедствено положение. Черният дим..
Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия. Продължават разговорите с представители..
Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..
Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас. Изпълнението на тази програма..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...