Планираме „Св. София“ да бъде отворена за ислямско богослужение на 24 юли, заяви в телевизионно обръщение към турския народ президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган. По-рано вчера той подписа указ за отваряне на „Св. София“ за ислямски молитви, след като турската върховна административна инстанция отмени решението на Министерския съвет на страната от 1934 г. за превръщане на „Св. София“ в музей.
Реджеп Тайип Ердоган заяви, че и той ще участва в първата молитва след отварянето на музея като храм след 86 години. 24 юли е и датата, на която е подписан Лозанският договор, който оформя границите на модерна Турция след съпротива срещу победителите от Първата световна война.
Турският държавен глава подчерта, че решението за статута на храма е суверенно решение на страната. Той прикани всички страни да се отнасят с уважение към него. Реакции дойдоха от Австрия, Гърция, Русия и други страни. ЮНЕСКО изрази огорчение от взетото решение. В четвъртък от организацията изтъкнаха, че „Държавите са длъжни да не правят никакви промени, които могат да нанесат вреди на обект с универсална стойност“, включен в списъка на ЮНЕСКО на обекти под закрила.
Реджеп Тайип Ердоган акцентира, че храмът ще бъде отворен за всички - мюсюлмани и немюсюлмани - без входна такса. През 2019 г. „Св. София“ е била посетена от над 3,7 млн. туристи при цена на билета от над 70 турски лири.
По-рано турският държавен глава подписа указ, който беше публикуван в официалния вестник на страната, с който юрисдикцията над храма се прехвърля на Дирекцията по религиозните дела. Вчера следобед състав на турския Държавен съветединодушно реши, че през 1934 г. турският Министерски съвет се е разпоредил със собственост, с която не е имал право да се разпорежда. Турските административни съдии посочват, че в османските документи имотът е записан като джамия и трябва да служи на обществото като такава. На 24 ноември 1934 г. турският кабинет взема решение за превръщане на „Св. София“ в музей. Жалбоподателите, които атакуваха решението, оспорваха и автентичността на подписа на Мустафа Кемал Ататюрк под решението, но Държавният съвет не взе отношение по този въпрос.
На 5 юли 1967 г. при посещението си в Истанбул папа Павел VI извършва молитва в „Св. София“. В отговор на това ден по-късно националистическо-религиозният Национален съюз на турските студенти (MTTB) провежда там масова ислямска молитва, с което се слага началото на разпалени дискусии в турското общество по въпроса.
Малка османска постройка в комплекса на „Св. София“ от 1991 г. е отворена за обедна и следобедна молитва, а от 2016 г. в нея е назначен имам. От тонколоните на четирите минарета, пристроени по османско време към „Св. София“, пет пъти в денонощието звучи ислямският призив за молитва езан. През 2006 г. в музея е отворена стая за молитви за работещите там служители.
В последните няколко години при различни поводи в „Св. София“ бяха четени откъси от Корана, последният път беше на годишнината от завладяването на Константинопол на 29 май.
Няколкостотин души се събраха привечер пред полицейските бариери пред „Св. София“ и проведоха молитва на площада.
Почти всички училища в Англия са забранили използването на мобилни телефони от учениците, според първото проведено национално проучване, след като лидерът на най-големия учителски синдикат призова за законова забрана поради "вредното въздействие" върху младите хора. Националното проучване, поръчано от комисаря по въпросите на децата Рейчъл..
Група притеснени и гневни жители излязоха пред общината в Бобов дол, за да протестират срещу неразкритото отравяне на животни в миньорския град. Според коментари са отровени досега над 60 животни - кучета, котки ,гълъби. Върви и подписка с над 100 бобовдолци, които искат извършителите да бъдат разкрити. Разследват нов сигнал за отровени кучета..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха. Смятам, че..
Партия "Възраждане" поиска социологическа агенция "Алфа рисърч" да не участва в паралелното преброяване на следващите избори. В декларация от парламентарната трибуна Цвета Рангелова заяви, че са поискали от Централната избирателна комисия да изключи социологическата агенция "Алфа рисърч" от паралелното преброяване. Причина е изказване на..
Министри на отбраната на страни от "коалицията на желаещите" за Украйна ще проведат днес среща в централата на НАТО в Брюксел, предаде ДПА, цитирана от БТА. На срещата групата, оглавявана от Франция и Великобритания, ще се опита да постигне напредък по плановете за подкрепа за Украйна. Основната тема, която ще се обсъжда, е как да се..
" Огромна част от държавното управление започва в тъмното. Оттам нататък каква прозрачност, отчетност и борба с корупцията очакваме? ". Това коментира пред БНР изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов относно избора на хора в регулаторите и очаквания вот на недоверие за корупция. МЕЧ внася искане за вот на недоверие в..
Словакия възстановява парите на хората, които са били глобени по време на коронавирусната пандемия, предаде Франс прес. За целта страната създава фонд с капитал над 3 милиона евро. С тези средства ще бъдат обезщетени хората, които не са спазили епидемиологичните мерки, въведени по време на коронавирусната пандемия. Словашкият парламент..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..