В детството си авторката е прекарала три години в санаториум. Определя това като „разтърсващо преживяване“, което я е определило и белязало до голяма степен след това. Вярва, че всеки от нас има „един, два или повече санаториуми“ - определящи моменти в живота.
„Това, че от седемгодишна съм отишла да живея в санаториума сама, без родителите си, там имаше учители, възпитатели, които ми помагаха, но това ме е научило на самостоятелност и на това да мога да отстоявам себе си, желанията си, да разбирам сама какво искам и да се опитвам да го постигна“, разказа Теодора в предаването „Графити по въздуха“.
„Тогава се налагаше да се адаптирам, да се приспособя, защото на 7 години нямаш избор. Родителите ти правят избора и ти се съобразяваш. Има случаи, в които, ако не се нагодиш, няма как да оцелееш. Понякога гъвкавостта и адаптивността помагат.“
„Там живеехме 16 момичета в стая. Когато си сред толкова много хора, имаш нужда да кажеш: аз съм това, не съм като вас. Имаш нужда да заявиш себе си, разбира се и да се впишеш донякъде, защото иначе няма как да оцелееш. Когато си поставен сред толкова много деца, съученици, приятели, тогава, без да искаш, започваш да отстояваш нещата, които са важни за теб, защото иначе ще се изгубиш“, сподели още Теодора Лилова.
В отношението си към санаториума тя открива „любовно-омразна връзка“, защото с времето постепенно се е научила, че това може да бъде нейното място, на което може да се чувства себе си. „В началото наистина го чувствах като затвор, като нещо принудително, но впоследствие развих чувства и към мястото, към хората, към приятелите, към всичко, свързано с него. И в момента е така – имам носталгия към санаториума, част от спомените ми не са хубави.“
Сега Теодора Лилова работи в голяма IT организация, където отговаря за управление на проекти и продажби. В свободното си време е посветена на кариерни консултации и коучинг. Има две деца. Оставя ги да взимат самостоятелно някои решения и се доверява на тяхната преценка. Така се опитва да ги направи активни и пълноправни участници в семейството, когато се взимат решения.
Теодора Лилова акцентира върху концепцията „нагласа за израстване“, в която основен принцип е да създадеш среда – за децата, които отглеждаш или за хората, които управляваш, в която те да могат да грешат. „И в която за тях да е комфортно да грешат. Защото в училище и по-нататък в някои работни среди грешките не се толерират, дори напротив. Ако искаме детето ни, служителите ни да бъдат лидери, да бъдат самостоятелни, да носят отговорност за решенията си, тогава е добре да им позволяваме да грешат. Да ги учим на това, че от грешките учиш и чрез грешки можеш да станеш достатъчно добър в нещо.“
Обратното – че перфектните изпълнения са нашата цел и в сферата, в която се изявяваш, трябва да си безгрешен, създава стрес и изкуствено напрежение от това непрекъснато да се представяш на ниво и в най-добрата си светлина, категорична е Лилова. „Когато ти се даде право на грешка, тогава се появяват и иновациите, и творческите решения“, отбеляза авторката на „Санаториумът“.
Теодора признава, че самата тя е била дете, което не обича да греши и смята грешките „за нещо сериозно, за което да се плаче“.
Още за научените от житейските препятствия уроци слушайте в звуковия файл.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..