Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарл Мишел: Да се фокусираме върху собствените източници в бюджета на ЕС

| обновено на 17.07.20 в 18:58
Шарл Мишел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел предложи на европейските лидери да се фокусират върху три теми – върховенството на закона, собствените източници в бюджета на ЕС и формулата за отпускане на средства от фонда за възстановяване.

Заседанието продължава 8 часа, като днес не се очаква да бъде постигнат компромис.

По последна информация, един от въпросите, които в момента се разискват, е каква формула да се приложи за безвъзмездните средства от фонда за възстановяване и механизма за устойчивост, който е в размер на 310 млрд. евро.

Според компромисния план, предложен от Шарл Мишел, 70 на сто от средствата във фонда трябва да бъдат изплатени през 2021-ва и 2022-ра година според предложената от Европейската комисия формула, която взема предвид безработицата в периода 2015-2019-та.

Останалите 30 на сто пък се предлага да се раздадат през 2023-та година на основата на спада на БВП през 2020-та и 2021-ва година.

Според някои изчисления, ако този компромис бъде приет, най-облагодетелствани ще бъдат Чехия, Франция, Финландия, Италия и Нидерландия.  Междувременно нидерландският премиер Марк Рюте предложи да бъде създаден механизъм за уреждане на плащанията. 

По-рано европейски лидери изразиха надежда, че на днешното заседание в Брюксел ще бъде постигнат компромис по бюджета на ЕС и плана за възстановяване от пандемията с коронавируса

Първият физически Европейски съвет от началото на пандемията се провежда при засилени епидемиологични мерки. Очертава се трудно заседание за постигането на компромис, особено за възстановителния план.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви по-рано, че на днешната среща на европейските лидери предстоят много трудни преговори, но изрази надежда, че може да бъде намерен компромис:

"Въпросът не е само за пари, а и за бъдещето на европейския проект и затова дали искаме една по-силна и по-солидна Европа, която да може да е по-устойчива на ударите, пред които сме изправени. Напълно съм убеден, че с политически кураж е възможно да постигнем споразумение".

Българският премиер Бойко Борисов също изрази надежда още днес Европейският съвет да успее да постигне споразумение по бъдещия бюджет на ЕС.

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви на влизане в Европейския съвет, че е "уверен, но и предпазлив" за намиране на компромис по плана за възстановяване от пандемията и 7-годишния бюджет на ЕС:

"Франция и Германия постигнаха споразумение на 18-ти май. То бе в основата на предложението на Европейската комисия за възстановителния план", отбеляза Макрон и подчерта: "Следващите часове за изцяло решаващи за посрещането на тази амбиция - да успеем да постигнем компромис. За много от нас е заложен на  карта нашият европейски проект. Аз съм уверен, но предпазлив. Ще вложа максимална амбиция и заедно с канцлера Меркел и председателя Мишел ще направим всичко, за да бъде постигнато споразумение".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Комисия обследва речните корита и дерета на територията на Община Кюстендил

Комисия, назначена по Закона за водите от кмета инж.Огнян Атанасов обследва речните корита, дерета и участъци от реки на територията на Община Кюстендил и ще предложи мерки за почистването или укрепването им, ако това се налага. Проверяват се участъците в урбанизираната част на населените места, като обходът трябва да приключи до края на месеца...

публикувано на 16.10.25 в 14:16

Отбелязваме Световния ден на прехраната

Днешният 16 октомври е обявен от ООН през 1979 година за Световен ден на прехраната, той се отбелязва в над 150 страни, като България се включва през 2006 година. Целта е да се поставят на дневен ред проблемите, свързани с прехраната, нездравословното хранене и бедността. По този повод от българският екип на европейската програма "Храни и..

публикувано на 16.10.25 в 14:05

Желязков присъства на откриването на два иновативни центъра в Перник

Премиерът Росен Желязков посети Перник. Той присъства на откриването на два иновативни центъра - единият в училище "Св. Иван Рилски", а другият - в Професионалната гимназия "Христо Смирненски".  Събитието премина при закрити врата.  Журналисти не бяха допуснати.  Пред чакащите го в двора на двете училища репортери премиерът отказа коментар за..

публикувано на 16.10.25 в 14:00
Михаил Миков

Михаил Миков: БСП нямат полезен ход, трябваше да изберат трудния път на опозиция

БСП няма полезен ход, защото има 19 депутати. Още с влизането на управленската коалиция този риск трябваше да бъде пресметнат. Не случайно Борисов легитимира участието на ДПС-НН в управлението, като възможност за парламентарно мнозинство, каза Михаил Миков, бивш лидер на БСП, бивш министър на МВР и председател на 42-то НС, в интервю пред..

публикувано на 16.10.25 в 13:58

Две комисии в ЕП одобриха пълна забрана за внос на руски газ и петрол

Комисиите по международна търговия и по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент подкрепиха пълна забрана на вноса на руски газ и петрол в ЕС от 1 януари 2026-та и одобриха започването на преговори със страните членки на ЕС по въпроса. Приетото решение изпреварва с една година предложението на Комисията това да стане..

публикувано на 16.10.25 в 13:56
Адв. Николай Хаджигенов

Адв. Николай Хаджигенов: Борисов няма да даде повече власт на Пеевски

"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски".  Такава прогноза направи пред БНР адв. Николай Хаджигенов, общественик и бивш партиен функционер. Депутатите от ГЕРБ - в страната. Какво ги питат в Бургас и Созопол? "Отдавна говоря за това, че..

публикувано на 16.10.25 в 13:50

Гърция: Депутатите подкрепиха плана за 13-часов работен ден

Гръцкият парламент прие спорна реформа, която ще позволи 13-часов работен ден при изключителни обстоятелства. Два дни продължиха дебатите по законопроекта, предложен от консервативното правителство, на фона на остри критики от страна на синдикатите и опозиционните партии. Лявата опозиционна партия СИРИЗА не участва в гласуването, а говорителят..

публикувано на 16.10.25 в 13:49