Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите вчера, днес и утре - между надеждата и апатията

| обновено на 19.07.20 в 17:58
Снимка: БГНЕС

За мен музиката е най-отпред и после са митингите“. Това сподели пред БНР Васко Кръпката, едно от емблематичните лица на протестите в миналото. Той подчерта, че пропуска протестите днес по няколко причини: 

„Първо, че съм на път, после музиката ми звучи там, те ми поискаха моя музика, аз им изпратих мои песни. И се радвам, че мога да им помагам с музика. Имам 13 нови парчета, едното се казва – „Нова история БГ“, така че аз по принцип участвам“. 

На въпрос имат ли шанс тези протести, Васко Кръпката отговори, че всеки протест има за идея да покаже на властимащите, че има инакомислещи.

„Аз не съм толкова активен в тези протести, защото не искам да заставам заедно с БСП“, посочи още певецът.

„За мен е важно също България да е обърната към европейските народи, а не към Русия. Но когато нещата са свързани с много корупция и много мутри, съм съгласен с много от исканията на този протест, но не съм там, защото същите искания са и на Слави Трифонов, и на Мая Манолова, и на кой ли не... Не искам да заставам на страната на други мутри“. 

Певецът заяви също, че е против насилието и екстремните неща във връзка с изявленията за планирани от утре организирани мероприятия пред обществени сгради

„Ние преживяхме нашата китарна революция по протестите – ние свирехме и пеехме, никой не пострада, докато тук в тези протести няма музика. За мен спирачка е и пандемията. Ако трябваше да изпея песен сега на протеста, би била – „Злите сили не спят“. 

Васко Кръпката, снимка: БГНЕС
„Аз съм на площада още от първия ден и това, което ме радва най-много,  е участието на младите хора в протестите“. Това заяви пред БНР Мариана Христова, екоактивист, лидер и говорител на протеста от 2013 година. В екологичните си каузи тя се бори за това да не бъде добиван шистов газ в Добруджа и да бъде замърсявана българската земя. 

„Тези хора не се интересуват от лидерите на партиите, те искат своя живот обратно, те искат оставка на правителството на ГЕРБ и на главния прокурор Гешев“. 

Мариана Христова посочи, че и при предишни протести е имало подстрекатели, подставени лица, на опити за яхване на протеста и това е довело до разединение на протеста

„Това съсипа протестите 2013 година", каза екоактивистката. По думите ѝ и сега на протестите има „служебни дежурни активисти на ГЕРБ“. 

„Хора, излезте на улицата, защото само тогава протестът няма да бъде яхнат. Нито един от тези, които се пишат, че са организатори на протеста, не са, защото ние никого не сме упълномощавали“. 

Христова посочи също, че със сигурност има платени хора на протеста – „на Васил Божков, на ГЕРБ, но има млади хора, които се върнаха сега в родината си поради пандемията, които не са платени“. Тя заяви още, че настояват парламентът да върне машинното гласуване, за да се гарантира честност на предстоящите избори, както и да се избере експертно служебно правителство“. 

Мариана Христова, снимка: БГНЕС

За първи път виждам плакати на протест, които не са професионално направени. За първи път, хората, които излизат на улицата, не са обединени от една партия“. Това каза пред БНР Соломон Франсес. Той е фотограф на плакатите на протеста и заедно със свои съмишленици във фейсбук имат група „На прощаване 2020. Плакатите на протеста“. Франсес е независим фотограф, който излага свои фотографии в цял свят – в Израел, Турция САЩ. 

„За първи път виждам хора, които продават вестник „Работническо дело“ и до него има хората от десницата и няма никакъв конфликт между тях. Всеки е направил плаката си у дома, от картон, дори има една цяла врата донесена. Нещата са доста различни от 1997 година насам. Хората просто искат пълна промяна“. 

Според фотографа е имало опит за подмяна на протестите. 

„Но на протестите са млади хора, които са се върнали заради пандемията тук и са отвратени от това, което виждат. Те се борят с полицейщината в България“, посочи Франсес. 

Не съм тук заради Васил Божков. Тук съм заради Васил Левски“, „Ние спим до книги, не спим до пистолети“, това са част от надписите на плакатите. 

„Много от плакатите са много тъжни. Има, разбира се, и такива с тънка ирония. Има такива срещу Бойко, срещу изсичането на горите, даването на концесии. Няма акцент в плакатите на тези протести – те са много разнородни“, казва още фотографът. 

Соломон Франсес, снимка: Личен архив
Младите хора, които са всяка вечер на протестите, са и надеждата за писателката Мария Лалева. Тя също участва активно в демонстрациите на улицата. 

„Тези млади хора, които са надраснали бетонните павета в нашите глави, са моята надежда“, обясни поетично пред БНР Мария Лалева участието на младежите в протестите. По думите ѝ те са надскочили всякакви пристрастия – те искат една по-красива държава с елементарни нива на почтеност и морал на обществения живот. 

„Това е краят на нашето търпение – това казват младите. За разлика от нашето поколение, тези млади хора познават свободата. Променя се енергията на поколенията – то казва – аз няма да живея така, както ти си решил. Не трябва да подценяваме способността на младите хора да вземат решения“, съветва Лалева. 

„Времето затвори. Старият свят затвори. Грешката ще е, ако повторим стария модел, ако повторим вчера – и в личен план, и в обществен план“. 

И в заключение поетесата посочва: 

„Надеждата ми е, че тези млади хора са надскочили разделението от миналото. Те искат своята доза цивилизованост, красота, справедливост и нормалност“. 

Мария Лалева, снимка: Васил Къркеланов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17