Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александру Мик: Много от зрителите на „Евровизия“ стават и близки приятели

Влогърът посвещава видеа на песенния конкурс близо две години

Снимка: Личен архив

Александру Мик е родом от Румъния. В момента влогърът живее на японския остров Окинава, където прави видеа, свързани с пътувания и с песенния конкурс „Евровизия“. Публикува ги в канала си и признава, че се е запалил по музикалната надпревара още на 15 години.

„Бях навън с приятели. Тогава те гледаха едно популярно шоу в Румъния, което аз не харесвах. Всички се прибраха, за да го гледат. Останах сам и също се прибрах вкъщи. Мисля, че беше нощта на полуфинала. Сменях каналите по телевизията и попаднах на таблицата, в която показват всички страни, участващи в „Евровизия“. Там може да се видят редът на изпълнителите, правилата. Проследих полуфинала, след това и финала. И от този момент бях обсебен“, разказва Алекс.

Въпреки че живее далеч от Европа, разстоянията не му пречат да следи всичко, което се случва около любимия музикален конкурс. Разказва и как се е променила „Евровизия“ през годините.

„Мисля, че периода от 2005 до 2008–2009 година беше малко луд. Всичко беше бляскаво, без да бъде дигитално. Сякаш изпълнителите се опитваха да правят магии на сцената. От 2009-а до 2013 година изпълнителите в надпреварата станаха по-спокойни. Всичко започна с Лена от Германия, която спечели през 2010 година. След нейната победа артистите решиха да имат това спокойно усещане и за техните песни. От 2014-а до днес всичко е свързано със специални ефекти и наистина добри гласове“.

Алекс може да се похвали и с Ютюб канал, който вече има почти 5000 абоната. В него ще намерите различни видеа – някои, свързани с пътешествията му, повечето – посветени на „Евровизия“.

„Началото на канала беше през 2010 година. Нямах обаче представа какво правя. Качвах някои от песните в „Евровизия“ и пишех текстовете им в клипа. Там включвах и своята оценка за музиката и текста. Миналата година за рождения си ден получих видеокамера Go Pro. Първата идея бе да започна да правя клипове за живота ми в Окинава. После реших, че мога да правя и клипове с реакции на песните от „Евровизия“. Направих 10 клипа миналата година. Отново не знаех какво правя. Мисля, че дори шепнех на някои от клиповете, защото се чувствах странно да говоря на камерата. Тази година през февруари сякаш беше истинското начало на канала ми. Тогава качих първото си видео с двамата ми приятели от Америка – Майк и Лоурън, които реагираха на „Евровизия“ 2019. От тогава видях, че хората наистина харесват този тип съдържание“, спомня си още Александру.

снимка: Личен архив

Едни от най-гледаните клипове в канала на Александру са тези, които той снима с американските си приятели, също живеещи на острова. Заедно те реагират на издания от песенния конкурс. Този тип видеа събират по над 100 000 гледания.

Алекс лесно ги убеждават да се впуснат в музикалното приключение:

„Мисля, че първият път, в който им го споменах, малко преувеличих. Казах им, че това е най-доброто шоу в света. Те, естествено, бяха скептични – питаха – след като това е най-доброто шоу в света, защо не сме го чували досега? Сега те са пристрастени към песенния конкурс, особено тези, с които започнахме канала. Обичайната реакция, която получавам от хората, е любопитство. Заинтригувани са. Те искат да разберат какво е това нещо“.

Популярните серии от видеа, които Александру прави за канала си, са няколко. „Американци реагират“ – в които американските му приятели гледат някое шоу от „Евровизия“ и коментират, епизодите от „Напред и назад“, в която други негови приятели гледат различни клипове през годините. Алекс прави и лайф стрийминги, които е нарекъл „Евровизия тривия вечер“ – на живо задава различни въпроси, свързани с конкурса.

„С това се опитвам да се забавлявам и да сплотявам обществото на „Евровизия“, защото много от зрителите стават приятели един с друг, създават чат групи и говорят за различни други неща“, допълва Алекс.

Интервюто с Александру Мик можете да чуете в звуковия файл.

снимка: Личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00
Д-р Лиляна Димитрова - лицево - челюстен хирург

Д-р Лиляна Димитрова - гост в "Горещи сърца": Вярата ми дава закрила и сигурност

Д-р Лиляна Димитрова е лицево-челюстен хирург с 42 годишен опит. Работила е във Варненската военно-морска болница, в "Пирогов", в болницата по Лицево-челюстна хирургия в Стоматологичния факултет, в "Александровска болница". Тя е една от създателите на отделението по Лицево - челюстна хирургия в болницата в Русе. "В Северна България – от Видин до..

публикувано на 13.10.24 в 07:23
Васко Кръпката и Кирил Маричков

Васко Кръпката за Кирил Маричков: Ще го помним като един щур щурец

Броени дни преди да навърши 80 години, от този свят си отиде рок легендата Кирил Маричков. Пред дома на музиканта в центъра на София, фенове вече поставят цветя в знак на почит, а социалните мрежи се изпълниха с песни и снимки на обичания вокалист и басист на "Щурците". Стотици музиканти, почитатели, близки и приятели публикуваха своите..

публикувано на 12.10.24 в 15:20