“Разбира се, никой не е длъжен да разбира от световни пандемии, последната такава огромна е била преди 100 г. и най-вероятно са останали много малко живи хора, които си спомнят за оня момент, вероятно са единици. Неглижирането за мен идва от разнопосочните послания, които хората, ангажирани със справянето с кризата – дали са медицински специалисти, или са икономически водещи, е без значение. Посланията, които правят, са във всички възможни посоки и това обърква хората“, обясни той в интервю за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“.
“Ще търсим основно възможност хората да зададат въпроси такива, каквито ги вълнуват. Със специалисти, които да отговорят по тези въпроси, да отговорят непрофесионално разбира се, тъй като и ние не сме специалисти по заразни болести, но пък се опитваме да превеждаме всички теми около Covid– първо, касаещи заразените, възможностите за лечението, след това фалшивите новини, които опровергаваме, които непрекъснато ни заобикалят по темите за коронавирус и накрая икономически последствия от кризата и решаване на тези последствия“.
Въпросите
“Къде и как протича лечението в София, какви са възможностите на здравната система да поеме последствията от непрекъснатия брой растящи заразени“, каза още социологът и допълни:
“Според мен една от основните причини за вече неприемането, дори отричане на съществуването на вируса, особено крайното отричане, а и невзимането насериозно на заразата са и повод да стигнем до необходимостта да се провежда тази информация по всички възможни канали, така че хората да осъзнаят, че това не си е тръгнало за съжаление от нас и ако не направим нещо, ще продължи още много дълго да седи при нас“.
Формата
“Дългите пресконференции не са най-добрият вариант, но пък и тоталната им липса, мисля че е другата крайност. Трябва да преодоляваме по някакъв начин индивидуално и ние потърсихме възможност да го направим, създадохме инициативата Science in the Crisis, с мой приятел много близък доктор по социална медицина. Надяваме се това да има успех, защото обществото трябва да получава информация, която да е конкретна и да не бъде обременявана. В крайна сметка много ли са 5% или 7%, могат да кажат специалисти“.
Интервюто с Георги Стоилчев можете да чуете от звуковия файл.
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..