Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Норвегия отбелязва 9 г. от кървавата атака на Брайвик

Изказване на премиера Ерна Солберг по време на възпоменателна церемония.
Снимка: БТА

Норвегия отбеляза днес деветата годишнина от нападенията, извършени от десния екстремист Андерш Брайвик, и обеща да се бори с нетърпимостта, предаде ДПА, цитирана от БТА.

„Ние повтаряме думите „никога повече“, за да си напомним за обещанието, което дадохме: да се борим всеки ден за ценностите, които терористът искаше да атакува“, заяви норвежката премиерка Ерна Солберг по време на възпоменателна проява в квартала с правителствени учреждения в Осло.

На 22 юли 2011 г. Брайвик извърши бомбено нападение в квартала с правителствените сгради и откри после стрелба срещу младежки лагер на Работническата партия на остров Ютьоя край столицата, като уби 77 души. През август 2012 г. той беше осъден на 21 години затвор. Нападенията бяха най-сериозните прояви на насилие в Норвегия от Втората световна война.

Лидерът на младежкото крило на Работническата партия Ина Ларвик каза, че „омразата отнема животи“. „Но ние знаем, че най-добрата противоотрова срещу омразата е любовта, надеждата и дружбата“, заяви тя.

Ларвик беше простреляна четири пъти при нападението на остров Ютьоя, където Брайвик уби 69 души. Други осем загинаха при избухване на бомба, поставена от десния екстремист в правителствения квартал в Осло.

Имената на жертвите бяха прочетени днес на церемонията, на която също така присъстваха лидерът на Работническата партия Йонас Гар Стьоре и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който беше премиер на Норвегия по време на нападенията.

Солберг и други оратори споменаха и нападението срещу джамия близо до Осло миналата година.

Отделна церемония е планирана по-късно на остров Ютьоя.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Продължава борбата с пожарите в цялата страна

Националния институт по метеорология и хидрология издаде за днес предупреждение за екстремно високи температури. За цялата страна е в сила оранжев код, действа и най-висока степен на пожароопасност. От областната администрация в Бургас съобщават, че в продължение на 3 дни в Бургаско по два пъти на ден ще се задейства системата за ранно..

публикувано на 25.07.25 в 07:33

НС ще приеме промени в Закона за кредитните институции и инвестиционните посредници

Парламентът ще започне работа с окончателното приемане на промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции и инвестиционните посредници (ЗВПКИИП). Очаква се в дневния ред да бъдат включени на първо четене и проектите, внесени от различни парламентарни групи, за промени в Закона за лечебните заведения, с които се урежда..

публикувано на 25.07.25 в 07:20
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05