Приложението гарантира сигурност и прекратява комерсиалното търсене и предлагане на кръв.
„Много е важно да има повече кръводарители и то в цялата страна, защото нуждата е ежедневна. В малките градове също има нужда. Около 40% от хората във възраст за кръводарители, тоест между 18 и 65 години, нямат противопоказания. Реално това са хората, които трябва да осъзнаят, че могат да даряват кръв, което всъщност е истинска привилегия.
Това означава, че здравето ти е на едно добро ниво и второ, че ти реално можеш да спасиш човешки живот. Просто от тези 40 процента трябва максимално голям брой хората да могат да дарят, но това е големият проблем, че не го осъзнават.“
С обновяването му заради Сovid-19 приложението „Дари кръв“ се приема положително от хората, посочи още Попова.
„Имаме повече от 200 изтегляния на самото приложение. В момента дори имаме шест актуални призива за помощ, за които търсим дарители. Хората, освен, че получават актуална информация, имат лесна връзка с нас.
Във всеки един момент те могат през приложението и през „Фейсбук“ страницата БОДК да се свържат с нас и при възникнал въпрос да се консултират дали могат да дарят кръв, дали не могат. Освен това им разяснихме достатъчно ясно, че Сovid не се предава по кръвен път, в кръвните центрове са взети необходимите мерки. Това нещо успокои и всички кръводарители.
Това са и основните страхове на кръводарители и на нуждаещи се от кръв - от заразяването и предаването на Сovid-19. Световната здравна организация обяви, че не се предава по кръвен път“, отчете председателката на Българска организация за доброволно кръводаряване.
„Работим добре не само с Националния кръвен център, с всички центрове в страната . За съжаление и като човешки капацитет по-скоро, нямат достатъчно, за да покрият нуждите. И най-вече заради това още преди самата пандемия беше много трудно организирането на изнесени акции. Сега реално са спрени в цялата страна изнесените акции. За съжаление не са достатъчно активни институциите в България по отношение на това. В цял свят непрекъснато се правят призиви от страна на кръвните центрове, че има нужда от дарители, че дарителите са намалели. В България това наистина много рехаво се получи. Много малко призиви има от страна на кръвните центрове, много малко информация по отношение на това какви са нуждите, какви са количествата. А ние много добре знаем - в България има огромен недостиг на кръв".
На въпрос защо приложението не е по-централизирано, по-модерно, Стефка Попова заяви:
Смисълът на създаването на Българска организация за доброволно кръводаряване беше именно това - че в България има нужда, има такъв проблем. Действително той трябва да бъде решен от държавата, но така реално се създават гражданските организации. Страшно много хора ни подкрепят.
Включително и от чужбина дори хора се свързват с нас. Защото в България институциите са си направили една стратегия на бездействие. Кръвните центрове принуждават близките да търсят дарители и по този начин си решават проблема с това да има някакви количества.Но по този начин се създава изкуствен пазар", категорична е Стефка Попова.
„Този пазар се стимулира, което реално, освен че е опасно, създава един омагьосан кръг“.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..