Kнигата представя селекция от творческото предизвикателство на списание “Виж!”, в което се включват общо 150 автори. С различни изразни средства - върху платното, белия лист или зад обектива - всички те изразяват част от мислите и чувствата си по време на дните, прекарани в изолация през пролетта на 2020 г.
Резултатът са творби от 72 автори, сред които Георги Господинов и Теодор Ушев, така и редица други популярни или съвсем неизвестни досега творци от различни области.
„Най-впечатляващо беше, че получихме творби от целия свят, от хора от различни поколения, творящи с различни изразни средства – цялата палитра на изкуствата“, казва още Камелия Величкова.
„Изолацията се оказа вдъхновение“, обясни в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Димитър Кенаров един от редакторите на изданието “Когато навън е навътре. Дневниците на една изолация“:
„Чрез изкуството да видим всички рутинни и познати неща по един нов начин. Гледането от прозореца, дишането на въздух – придоби едно ново внимание. Всички тези феномени иначе се губят в ежедневието ни. Те са невидими. Но пандемията ги отличи. Тя се оказа благотворна за подобен тип проект“.
Според Камелия Величкова по-трудно е било да пренаредят в изданието различните жанрове изкуство на разнообразните автори. Помагат им социалните мрежи. За 10 дни събират всичко, създадено през периода на изолацията от всички автори.
Димитър Кенаров споделя също за периода на изолация, че нашата цивилизация или поне част от нея бяха свикнали да пътуват където и когато си искат.
„Това беше нещо, за което не се замисляхме. Това ходене много навън открива много светове, но то ги открива често и повърхностно. Аз мисля, че пътуването вътре в себе си е всъщност много полезно. В моменти, когато сме свикнали всички да ни видят, този тип егоистично споделяне, вглеждането в себе си води до някаква нова визия“.
Кенаров пояснява, че бързо свикваме и с ефекта на отчуждаването и то също става всекидневно. Но в малкия прозорец трябва да се търси смисълът.
"Заглавието „Когато навън е навътре“ е заглавие, което показва, че нищо не е свършило", посочват двамата редактори.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..