Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоминистърът констатира:

Нерегламентиран превоз на туристи към Рилските езера

Снимка: БГНЕС

Нерегламентирано движение на джипове, които в нарушение на правилата превозват туристи и багаж към Седемте рилски езера. Това установи проверка на министъра на околната среда и водите Емил Димитров.

Проблемът е от години, но общината в Сапарева баня отказва да затвори единствения 4-километров път към езерата, който по регламент трябва да се ползва само от планински спасители, хижари и туристи.

Министър Димитров даде импровизиран брифинг при бариерата на проблемния път над курорта Паничище при затворената по негово разпореждане бариера за преминаване:

„Този път попада в общинските имоти. Кметът е казал, че тази бариера не трябва да се затваря, защото се нарушавали гражданските права на негови съграждани. От друга страна нито един джип няма разрешително да вози граждани, хора, превоз на пътници в гората и изобщо по пътищата. Няма такъв лиценз, няма такова разрешително. Вчера бях горе в планината, заваля ни дъжд и се събрахме в хижата. Бях изпратен да направя проверка на Седемте рилски езера. Искаме да стартираме проекта, искаме да направим база за планинските спасители, защото се събират няколко хиляди човека. Винаги може на някой да се наложи да получи помощ. Хората дойдоха. Докато беше дъждът, вътре се събрахме, казаха - това, което виждаме от лифтовете отдолу, не може да се случва, не е нормално. Джипки, пълни с хора, карат нагоре-надолу и взимат пари“.

Следващата седмица ще бъде подновен проектът за реновирането на пътеките по циркуса на Седемте рилски езера, спрян, след като там беше качена тежка техника - багери. Работата ще продължи, но как?

Емил Димитров отговори:

„С коне, с коне. Проектът никога не е бил горе да се качва техника“.

снимка: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс

Американският вицепрезидент ще се срещне във Великобритания с Найджъл Фарадж

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс ще се срещне с Найджъл Фарадж днес на закуска в живописния английски район Котсуолдс, съчетавайки работа с удоволствие по време на лятната си почивка във Великобритания, съобщи вестник „Таймс“. Вицепрезидентът на САЩ, съпругата му Уша и трите им деца прекараха уикенда с приятеля си Дейвид Лами - министърът на..

публикувано на 13.08.25 в 05:05

Конфискуваха десетки луксозни коли в Лондон, за да борят опасното шофиране

Луксозни превозни средства на стойност милиони паунда са конфискувани от лондонската полиция, за да се ограничи опасното шофиране в центъра на британската столица, съобщи Би Би Си. Полицията конфискува 72 превозни средства на стойност приблизително 6 милиона паунда, включително няколко идентични лилави “Ламборгини“, при тридневна операция в "Хайд..

публикувано на 13.08.25 в 04:58

Гърция поиска помощ от ЕС за овладяване на пожарите заради усложнената обстановката

Максимални усилия полагат гръцките власти да овладеят пожарните огнища. Правителството поиска помощ от Европейския съюз под формата на четири самолета за гасене на пожари. В последните часове обстановката с пожарите се усложнява. Сложно е в област Ахаеа на Пелопонес. Там, въпреки мащабните сили от огнеборци и доброволци, огънят влезе в..

публикувано на 12.08.25 в 20:45
Дим се издига от разрушени сгради след израелски въздушен удар в Газа, 12 август 2025 г.

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа.  Израелската армия отново нанесе удари по град Газа през изминалата нощ. Загинали са най-малко 11 души, съобщиха очевидци и медици. Същевременно лидерът на "Хамас" Халил ал Хая се очаква да пристигне в Кайро за преговори по подкрепяния от САЩ мирен план за Газа...

публикувано на 12.08.25 в 20:43
Снимката е илюстративна, архив.

Повече от 70 майстори ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак

Над 70 майстори занаятчии ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак, който започва на 14 август и ще продължи до неделя. Той се  провежда в дните около големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Майсторите на традиционни български занаяти ще разположат своите шатри на улицата пред Националното..

публикувано на 12.08.25 в 20:20

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря. Патрул на полицията в Монтана е изпратен на сигнал за домашно насилие около 2:40 часа в понеделник. На място са установени майка, баща и дъщеря. При проведената беседа дъщерята - на 19 години, заявява, че ѝ е бил нанесен побой от нейния баща, като свидетел на побоя..

публикувано на 12.08.25 в 20:05
Турският президент Реджеп Ердоган (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски

Ердоган към Зеленски: Турция е готова за домакин на среща между лидерите на Украйна и Русия

Турският президент Реджеп Ердоган заяви във вторник в телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, че Турция "е готова да бъде домакин на среща на върха на лидерско ниво" между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. След разговора турското президентство публикува изявление, в което се казва, че лидерите са обсъдили и двустранните..

публикувано на 12.08.25 в 19:48