Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден 25 на протести: Постерна изложба „Лъжите на Бойко Борисов“

Палатки на протестиращи вече са разпънати на три кръстовища в София

| обновено на 03.08.20 в 00:03
Снимка: БТА

25-а протестна вечер в София с искания за оставки на правителството и на главния прокурор. Палатки в столицата вече са разпънати на три кръстовища – на Орлов мост, на площад „Независимост“ и пред Софийския университет.

Вечерта премина с вече станалото традиционно шествие между „триъгълника на властта“ и Орлов мост. Там беше представена постерна изложба „Лъжите на Бойко Борисов“.
Ето какво споделиха част от протестиращите:

Това правителство се оказа безпомощно да се справи със спекулата, която ограбва доходите на българите. Здравеопазването ни е в разпад. Българските граждани са най-бедните и най-болни в Европа“.

Като духовник не мога да приема след цар Борис Трети да има Борисов 3... Това, което се случи – младите хора от чужбина, които си дойдоха тук и отвориха очите на всички, го чакаме 30 години“.

Това е престъпно управление. Крадат като за последно. Докато маса хора протестират, те крадат милиарди“.

Срам и много пропуснато време“.

Не е редно една мафиотско-олигархична групировка да управлява България“.

Три ключови кръстовища в столицата остават блокирани от демонстранти. Освен Орлов мост и булевард „Цар Освободител“ при сградата на президентската администрация е затворено и кръстовището при Ректората на Софийския университет. Палатковият лагер пред Ректората се разраства. Този на Орлов мост вече е зона без алкохол, има и дежурни организатори, които отговарят за реда и снабдяването с храна и вода за протестиращите, както и за преминаването на специални автомобили - линейки, пожарни, коли, превозващи болни хора.

снимка: БГНЕС
На една от палатките пред сградата на Министерския съвет с надпис „Граждански парламент“ се събираха подписи с искане за оставка на правителството.

По площада в т.нар. „триъгълник на властта“ имаше инсталации с тикви и букети, а в отводнителните шахти - табели „Борисов 3 - в канализацията“.

Екипът на инж. Александър Чобанов, изобретател на българската машина за гласуване, отвори символично училище за гласуване - Български свободен уличен университет. Той демонстрира как работи машината. Всичко е като на истински избори - с комисия и урна. Разликата е в това, че вместо да отчита гласувалите, комисията събира подписите на гражданите за въвеждане на машинното гласуване.

50 млн. лева са необходими за изработване на достатъчно машини за провеждане на избори в България. Машините могат да бъдат готови за около месец. За тяхната работа не е необходима нито интернет връзка, нито електричество. Те са лесни за пренасяне и за съхранение.

Обстановката остана спокойна.

снимка: БТАснимка: БТАснимка: БТА





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията по труда и социалната политика Деница Сачева (вдясно) по време на заседанието в НС на 7 май 2025 г.

Социалната комисия: Да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система

С 14 гласа "за", трима "въздържал се" и един "против" депутатите от парламентарната Комисия по труда и социалната политика одобриха проект на решение за задължаване на социалното и финансовото министерство, НОИ, НАП и Комисията за финансов надзор за разработване на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Министър Гуцанов се..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Кола блъсна двама ученици на пешеходна пътека в Кюстендил

Кола блъсна двама ученици на пешеходна пътека пред Езиковата гимназия в Кюстендил. Те не са пострадали сериозно - водачът, 78-годишен мъж, е карал бавно, но не е могъл да спре навреме и ги ударил, каза за БНР началникът на Регионалното управление по образованието Мая Стойчева. От полицията допреди малко нямаше подадена информация. Инцидентът..

публикувано на 07.05.25 в 16:01

Какъв е профилът на българския потребител при онлайн търговията?

Обемът на онлайн търговията в България расте.   Нараства и доверието на потребителите към търговците.  Все по-често клиентите са склонни да плащат преди доставка, както и с карта.  Определящ фактор  за осъществяването на покупка  е цената . Даните са част от проучване на "Маркет линкс" за потребителските навици сред повече от 1000 души,..

публикувано на 07.05.25 в 16:00
Филмът

Николай Стоичков: Мълчанието е най-големият проблем, мълчиш за 100 неща и избухваш в шофирането

С гала премиера на 8 май в столичното кино "Одеон" тръгва късометражният филм "Това, което остава", съобщи продуцентът Николай Стоичков в интервю пред БНР. След това лентата ще има премиера в няколко големи града в страната - в Стара Загора на 13 май, Пловдив на 20 май и на 25 май в Бургас. Там ще бъдат и режисьорът Димитрис Георгиев и..

публикувано на 07.05.25 в 15:59

ЕК даде България на Съда на Европейския съюз по два случая

Европейската комисия даде България на Съда на Европейския съюз по два случая. Единият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а другият - на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп..

публикувано на 07.05.25 в 15:49

На първо четене: Частните болници ще провеждат обществени поръчки при закупуване на медикаменти

На първо четене мнозинството в Народното събрание задължи частните болници да провеждат обществени поръчки при закупуване на лекарства.  Промените в Закона за обществените поръчки, внесени от ПП-ДБ, бяха прокарани на първо четене с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП-Обединена левица", ДПС-ДПС, МЕЧ и "Величие". Водещият вносител Надежда..

публикувано на 07.05.25 в 15:46
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Не стана ясно кой ще преподава религия, за да се гарантира право на избор

Всички останали важни теми за образованието замряха, в началото бяхме обнадеждени от заявките на Красимир Вълчев и демонстрацията на разбиране към сериозните проблеми. И е необяснимо, как този дискурс беше изместен от религията, коментира в интервю пред БНР Ирина Манушева, родител и автор на петицията срещу задължителното изучаване на..

публикувано на 07.05.25 в 15:35