Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква ще бъде съдбата на хотел „Рила“

Могат ли да бъдат пресечени апетитите към централните градски части

Снимка: БГНЕС

Ще изникне ли нова, 11-етажна сграда на мястото на столичния хотел „Рила“, разположен в идеалния център на града и превърнал се в емблема на цял период от по-новата история? Хотелът попада в територия на архитектурно-историческо наследство в сърцето на София, а това не е първи опит за прекрояване на пространството.

Темата е стара, сега инициативата отново излиза на дневен ред, припомня в предаването "Преди всички" арх. Борислав Игнатов, заместник-председател на Столичния общински съвет от групата на „Демократична България“.

„Наистина попада първо върху сърцето на София и на древна Сердика, на архитектурния резерват. В основите на хотела безспорно има ценна археология, която, ако този хотел бъде съборен и на негово място тръгне да се строи нова сграда, тази археология долу ще бъде унищожена“, коментира Игнатов пред "Хоризонт".

Снимка: БГНЕС

В момента тече 14-дневен срок за възражения, които след това ще бъдат разгледани от експертен съвет. Дори там да мине с одобрение, следващата стъпка е в Комисията по архитектура и градоустройство, където Общината има силен и важен ход да не бъде одобрен този план, смята Игнатов.

Ходовете на общината са да не се съгласи с инициативата и да върне проекта за преразглеждане, което е изразено и в становище на районния кмет Трайчо Трайков, посочва арх. Игнатов. „Аз не знам някой от общинската администрация или от Общинския съвет да подкрепя този проект. Смятам, че е неподходящ и наистина показва още веднъж слабостите в нашето законодателство.“

Борислав Игнатов дава примери с новото строителство на сгради мастодонти като тази на площад „Македония“ и до БНТ в София, но подчертава, че процесът е характерен и за други големи градове. „И това трябва да бъде пресечено с осъвременяване на общите устройствени планове – основното, което трябва да се направи. За да няма повече апетити в централните градски части да изникват сгради, които развалят характера на тези зони и създават проблем за всички и печалба за собствениците.“

Извън ценната археология, подобна сериозна намеса в толкова трудна за балансиране част на града като централната градска част поставя въпроси от всякакво естество, отбелязва и Трайчо Трайков, кмет на столичния Район „Средец“, в който попада хотелът. Според Трайков не е ясно как би се съчетала транспортната и логистична инфраструктура на подобен голям проект с амбицията на общината да разширява пешеходните пространства и философията за човешкото лице на града.

„Първите известни опити за реализиране на нова сграда на това място са от 2008 година и тогава дори амбицията е за 22-егажна сграда. След това през 2018-а има друг проект, който не включва събаряне на сегашната сграда, а дострояване. Сегашният проект в сравнение с предишния, е с намалена обща разгърната застроена площ, но пък със събаряне“, уточнява Трайков.

Още информация по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32