Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще бъде съдбата на хотел „Рила“

Могат ли да бъдат пресечени апетитите към централните градски части

Снимка: БГНЕС

Ще изникне ли нова, 11-етажна сграда на мястото на столичния хотел „Рила“, разположен в идеалния център на града и превърнал се в емблема на цял период от по-новата история? Хотелът попада в територия на архитектурно-историческо наследство в сърцето на София, а това не е първи опит за прекрояване на пространството.

Темата е стара, сега инициативата отново излиза на дневен ред, припомня в предаването "Преди всички" арх. Борислав Игнатов, заместник-председател на Столичния общински съвет от групата на „Демократична България“.

„Наистина попада първо върху сърцето на София и на древна Сердика, на архитектурния резерват. В основите на хотела безспорно има ценна археология, която, ако този хотел бъде съборен и на негово място тръгне да се строи нова сграда, тази археология долу ще бъде унищожена“, коментира Игнатов пред "Хоризонт".

Снимка: БГНЕС

В момента тече 14-дневен срок за възражения, които след това ще бъдат разгледани от експертен съвет. Дори там да мине с одобрение, следващата стъпка е в Комисията по архитектура и градоустройство, където Общината има силен и важен ход да не бъде одобрен този план, смята Игнатов.

Ходовете на общината са да не се съгласи с инициативата и да върне проекта за преразглеждане, което е изразено и в становище на районния кмет Трайчо Трайков, посочва арх. Игнатов. „Аз не знам някой от общинската администрация или от Общинския съвет да подкрепя този проект. Смятам, че е неподходящ и наистина показва още веднъж слабостите в нашето законодателство.“

Борислав Игнатов дава примери с новото строителство на сгради мастодонти като тази на площад „Македония“ и до БНТ в София, но подчертава, че процесът е характерен и за други големи градове. „И това трябва да бъде пресечено с осъвременяване на общите устройствени планове – основното, което трябва да се направи. За да няма повече апетити в централните градски части да изникват сгради, които развалят характера на тези зони и създават проблем за всички и печалба за собствениците.“

Извън ценната археология, подобна сериозна намеса в толкова трудна за балансиране част на града като централната градска част поставя въпроси от всякакво естество, отбелязва и Трайчо Трайков, кмет на столичния Район „Средец“, в който попада хотелът. Според Трайков не е ясно как би се съчетала транспортната и логистична инфраструктура на подобен голям проект с амбицията на общината да разширява пешеходните пространства и философията за човешкото лице на града.

„Първите известни опити за реализиране на нова сграда на това място са от 2008 година и тогава дори амбицията е за 22-егажна сграда. След това през 2018-а има друг проект, който не включва събаряне на сегашната сграда, а дострояване. Сегашният проект в сравнение с предишния, е с намалена обща разгърната застроена площ, но пък със събаряне“, уточнява Трайков.

Още информация по темата чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01