Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осигуриха пари за 30% по-високи заплати за хората от първа линия в борбата с Covid-19

| обновено на 05.08.20 в 13:43
Министерски съвет
Снимка: Ани Петрова

С одобряването на поредица от постановления правителството осигури днес допълнително средства за увеличаване с 30 на сто на заплатите на служители от първа линия в борбата с Covid-19, както и за тези, които работят на терен и в пряк контакт с други хора. 

15 милиона за вдигане на заплатите в социалните служби, бюрата по труда и в Инспекцията по труда получава МТСП. На Министерството на здравеопазването се дават 10.5 милиона плюс други 9.6 милиона за допълнителни субсидии към държавни и общински болници.

5 милиона допълнително получава Министерството на земеделието за служители на първа линия. С 30%, но след преструктуриране на вътрешни бюджети, заплати ще се вдигат в регионалните екоинспекции, басейнови дирекции, ДНСК, митници, Комисията за потребителите, Агенцията за метеорология, Комисията по стоковите борси.

Служители в Министерство на културата и в две дирекции на Министерство на туризма също получават увеличение, както и тези в Главната дирекция за "Изпълнение на наказанията" като там и час нощен труд се завишава от 25 стотинки на 1 лев.

МВР получи 29 милиона лева, за да разплати извънредният труд на полицаите.

122 милиона лева кабинетът отпусна за заплати на личните асистенти, които работят по Закона за личната помощ, до края на годината. 

30,5 милиона лева министрите отпуснаха за подпомагане на земеделските стопани, отглеждащи животни, пчели, плодове, зеленчуци, маслодайна роза, лозя, като размерът на помощта "de minimis" ще достигне 49 милиона лева.

Документите за изплащане на паричните обезщетения от държавното обществено осигуряване ще се подават от бизнеса само по електронен път, без да се налага посещение в приемните на НОИ, реши правителството с промени в наредбата за паричните обезщетения. 

Целта е намаляване на административната тежест за гражданите, работодателите, самоосигуряващите се. 

Допълнително 708 000 лева отпусна правителството, за да обезпечи програмите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“. Средствата ще получат Държавен фонд „Земеделие“, Министерството на образованието и науката и Министерството на културата.

На Министерството на земеделието се отпускат и 6,5 милиона лева за закупуване на ваксина срещу заболяването „Син език“ по животните. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няколко души са ранени при израелски удари в Газа

Няколко души бяха ранени, някои от които - сериозно, при атаки в южната част на Ивицата Газа, въпреки споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас". Един човек е пострадал тежко при израелски обстрел северозападно от град Рафах, съобщиха от близката болница "Насър". Палестинският "Червен полумесец" посочи, че двама души..

публикувано на 25.10.25 в 19:44

Тръмп ще се срещне с емира и с премиера на Катар на борда на "Еър Форс 1" на път за Малайзия

Американският президент Доналд Тръмп предприе азиатско турне, по време на което ще посети Малайзия, Япония и Република Корея.  Американският президент Доналд Тръмп ще се срещне с емира и с премиера на Катар на борда на правителствения самолет "Еър Форс 1" по време на спирка за презареждане на път за Малайзия, където ще участва в регионална..

публикувано на 25.10.25 в 19:38

АИКБ предложи мерки за строга фискална дисциплина при формирането на Бюджет 2026

Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) предложи на властта мерки за строга фискална дисциплина при формирането на Бюджет 2026 година. Бизнесът предупреждава за нарастващи макроикономически рискове, инфлационен натиск и ускорено натрупване на дефицит, заради ръста на разходите за персонал, издръжка и социално-осигурителни плащания. В..

публикувано на 25.10.25 в 19:17
Снимката е илюстративна

Дете пострада при падане от скала в района на Седемте рилски езера

Дете падна от скала в района на Седемте рилски езера, предаде БНТ. Инцидентът е станал в следобедните часове в района на езерото Окото. По първоначална информация детето е около 10 години и е с травма в областта на главата. На място веднага са отишли планински спасители от отряда в Дупница. След оказана първа медицинска помощ е бил..

публикувано на 25.10.25 в 19:05

В Кюстендил организираха отложения Световен ден на ходенето

Стотици кюстендилци от всички възрасти се включиха в организирания, отложен заради лошо време преди седмица, Световен ден на ходенето. Проявата се организира от Общината съвместно с Българска федерация "Спорт за всички" (БФСВ) и Общинският съвет срещу наркотични вещества за 33-ти пореден път. Празничният поход тръгва от централния вход на..

публикувано на 25.10.25 в 18:21

В Елена се провежда кулинарният фестивал "Празник на Еленския бут"

Еленският бут ще кандидатства за защитено географско указание като доказателство за качеството на деликатеса от свинско месо. Днес и утре във възрожденска Елена за 12-и път се провежда кулинарният фестивал "Празник на Еленския бут". Той започна с шествие със 124-метрово българско знаме, посветено на 124-е населени места в общината...

публикувано на 25.10.25 в 17:48
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Регионалният министър: Завършването на АМ Хемус – сред основните приоритети на това управление

Завършването на автомагистралата "Хемус" и трасето Видин - Ботевград ще бъде сред основните приоритети за това управление, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по време на национална среща на Камарата на автомобилните превозвачи в България, съобщи пресцентърът на министерството. На форума министърът..

публикувано на 25.10.25 в 17:22