Към 21,00 ч. в пространството между Президентството и Министерския съвет има значителен брой протестиращи на различни възрасти. Мнозина носят и "символи на протеста" - тикви и тухли.
Малко след 20 часа протестиращи се събраха и направиха символично погребение на „диктатурата“ в България. Пред сградата на Министерски съвет бе поставен черен ковчег с надпис „2009-2020 г. – Борисовата диктатура“.
Движението по бул. "Дондуков" в района също бе спряно.
Към 21 часа протестиращите под прозорците на властта тръгнаха на шествие в посока Орлов мост. Тази вечер сред недоволните най-обсъжданата тема беше днешната конференция на ГЕРБ, на която премиерът Борисов заяви, че е готов да се оттегли от поста, но правителството да продължи да работи.
Тази вечер основна тема сред недоволните от властта бе днешната конференция на ГЕРБ.
Ето какво заявиха протестиращи пред репортер на БНР:
„Надяваме се по-скоро да подават оставка, Бойко Борисов изглеждаше леко посърнал“;
„Много нагли хора, страшно нагли, може би искат да се раздели България на две – едни, които го харесват, и други, които не го харесват. И да направим две Българии“;
„Само Борисов слушах и според мен беше много уплашен, продължава да ни разиграва, това е, но ние всеки ден ще идваме“.
Буря в столицата в следобедните часове раздуха палатки на протестиращите в София, но скоро след това лагерите бяха напълно възстановени.
При палатковия лагер на Орлов мост към 22 ч. обстановката бе спокойна. Хората заявиха, че ще останат да протестират, докато цялото правителство подаде оставка.
„По този начин държава не се управлява. Държава се управлява със съгласието на народа. Няма как да стане. Народът е игнориран в този момент. Народът трябва да каже кой, как и защо и това става с избори“;
„Какво значи, дайте аз ще се махна, ама оставете ми ортаците да крадат, аз ще им диктувам отстрани, няма как да стане, г-н Борисов, довиждане“, коментираха протестиращи.
Пострада и част от палатковия лагер на майките от "Системата ни убива" пред Софийския университет, но той също бе възстановен.
"Оставаме, докато не се случи това, за което сме тук, а именно оставка на Гешев, оставка на Борисов и промяна на изборните правила, за да може да са ясни", сподели протестиращ и допълни:
"Борисов е готов да си тръгне, но ние не се надяваме на чудеса. Ще го повярваме като се случи. За мен лично беше някаква много странна конференция. Дали им набиваше канчетата, дали им набиваше акъл на хората, но в крайна сметка, за мен лично, това изтичане на информация къде ще бъде срещата и кога и начинът, по който се проведе - с всичките тези техни частни охранители, които направиха ексцесиите с протестиращите - за мен това беше с цел да се опита да настрои общественото мнение срещу нас. Ние затова решихме да останем тук, на един от лагерите. Хората, които седят тука, не са ходили там да се разправят. Ние си имаме нашата цел, която е ясна. Ние имаме мирен протест и ще отстояваме нашите искания до край".
"За нас също е некомфортно, защото ние да сме тук и съжалявам, че някой го възприема като дискомфорт за битовия му живот, но крайно време е да помислим за по-дългосрочните цели, защото корабът потъва", заяви един от протестиращите пред БНР.
Протестиращите срещу правителството продължават да настояват мирно за оставката на кабинета и главния прокурор и заявиха, че не приемат варианта премиерът Бойко Борисов да се оттегли, а правителството и Народното събрание да продължат да работят.
МВР: Протестът приключи без сериозни нарушения
Без сериозни нарушения на обществения ред приключиха протестните действия в столицата. Няма задържани. Блокирани заради разположени палатки и към момента остават кръстовищата на Орлов мост, при Софийския университет и на бул. „Цар Освободител“ с бул. „Дондуков“, съобщиха от МВР след 22 часа.
Традиционното шествие бе от пл. „Независимост“ до Орлов мост.
Полицията отново призовава участниците в протестните действия да спазват обществения ред и да не се поддават на провокации.
Към 23 часа повечето от протестиращите са се разотишли от блокирания Орлов мост, но има и такива, които са останали там.
Трите възлови кръстовища остават затворени. Полицейското присъствие там остава засилено.
Протестиращи отново смятат да нощуват в палатковите лагери.
Обобщение за 28-ия ден на протести в столицата можете да чуете в звуковия файл.
След 8 юли вече ще може да кажем, че България е част от еврозоната. Това обясни пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат от групата "Обнови Европа". На тази дата трябва да се проведат две гласувания, които да доведат до приемането на страната ни в общността, използваща единната европейска валута. "Не мисля, че ще има проблем при гласуването..
Мобилната станция на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) при Регионална лаборатория – Варна не е отчела превишения на следените атмосферни замърсители в Разград. Това съобщиха от пресцентъра на Регионалната дирекция по околната среда и водите в Русе. Станцията e разположена на площадката на сепариращата инсталация и извършва извънредни..
Турция днес изпрати два самолета за гасене на пожари в съседна Сирия, за да помогнат в борбата с бушуващите горски пожари, предаде АП. Единадесет пожарни автомобила също са изпратени в северната сирийска провинция Латакия, съобщи сирийският министър за управлението при извънредни ситуации и бедствия Раид ал Салих. В публикация в социалната..
Автобусът Кюстендил - Рилски манастир беше пуснат тази сутрин и ще изпълнява курсове до края на август. Цената на билета в едната посока остава 7 лева както беше и миналата година. 50-местният автобус пое пълен към дестинацията си, въпреки че някои фирми спряха автобусния превоз да Рилския манастир, тъй като не бил рентабилен. Автобусът..
Кризата, през която преминаваме, ще ни направи по-силни. Това заяви пред БНР Васил Пандов, представител на ПП , депутат от коалицията ПП-ДБ. " Няма процес нито на разпад, нито на масово напускане на ПП . Дори виждаме по-голяма сплотеност пред това изпитание. То е част от растежа. Няма партия, която да е застрахована от подобно нещо. Ако някой..
Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение. Младежът на 19-годишна възраст, управлявал лекия автомобил участвал в инцидента, е привлечен към наказателна отговорност за това,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..