Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неразплатени представления от Пловдив 2019 обединиха творци и организации

Снежина Петрова
Снимка: БГНЕС

Задълбочава ли се проблемът с разплащането на вече изработени артистични продукти след Пловдив 2019 – Европейска столица на културата?

Обединени за общи действия, 15 организации и артисти твърдят, че не са получили своите възнаграждения за участие в проекта.

Може би тепърва този списък ще се допълва и обогатява. Всички са вложили лични средства и са си изкарали проектите благодарение на кредити и заеми, разказа пред "Хоризонт" актрисата и режисьор Снежина Петрова, автор на знаковия спектакъл „Медея“ от афиша на Пловдив 2019.

И сега просто си чакат последния транш от 20%, който се бави, оспорва, не се превежда и организациите са поставени в ситуация на фалит“, поясни Петрова.

Определяйки целия процес като „голямо изпитание за всички организации“, тя подчерта, че би било много жалко, ако се произвеждат „повече конфликти, отколкото културно съдържание“.

За повечето организации проблемът е свързан с последното плащане, което е ключово, подчерта Снежина Петрова. „И всъщност ние тук заседнахме в едни плитчини, повечето кораби на проектите, и не можем да се измъкнем вече цяла година. Сега забавянето е много голямо с изплащането. Някои организации са принудени да съкращават част от творческия си екип“, допълни тя.

Организацията на проекта „Медея“ е с 6 хиляди лева загуба. Тя идва от нереализиран докрай планиран приход от продажбата на билети. Вместо очакваните 3 хиляди билета са били продадени между 2 и 3 хиляди. „Така или иначе бяхме с 5 хиляди лева назад“, изтъкна Снежина Петрова.

Излезе, че имаме печалба, която ние трябва да поделим с фондацията (Пловдив 2019 – бел. ред.), което е пълен абсурд, защото не само не сме на печалба, а сме с едни 5 хиляди лева назад и от нашия приход 6 хиляди трябва да дадем на фондацията. Разбирам, че това чисто счетоводно може да е така, защото е бюджетно предприятие, годините се заключват като приключат, сега вече и 2019-а е заключена. Ние излязохме от възможността да правим корекции в 2019 година.“

„Ние също бяхме взели два овърдрафта, за да можем да реализираме проектите си. Нещо като кредити от банката. За радост миналия ден получихме официално потвърждение, че са ни приети отчетите, всичко е одобрено и ще ни бъдат преведени парите, което е голямо облекчение“, обясни галеристката Веселина Сариева. Системата наистина е много сложна, потвърди Сариева.

Веселина Сариева

Основният казус не е, че някой не иска на друг да отчете проекта и да преведе парите. Тези средства седят в бюджета на „2019“ и просто чакат проектите да бъдат отчетени. Предполагам никой не иска да ги пази. Реално погледнато, те си вървят по някаква бюджетна линия. Процедурата е доста тегава. Тя така е измислена административно. Не става дума за никакво артистично съдържание“, заяви Сариева.

Повече по казуса чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на  чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..

обновено на 27.12.24 в 19:06
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17