Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданите и протестите - за и против

Снимка: БГНЕС

Обединени от желанието за „промяна, а не подмяна“, повече от месец хиляди граждани скандират за оставката на правителството. Кабинетът се бори за своето политическо оцеляване, а протестната вълна не стихва. Промени ли се общественото мнение, относно продължителните и упорити антиправителствените протести, виждат ли столичани постигането на стабилност в подаването на оставката на редовното правителството и съставянето на служебен кабинет? 

„Една България, в която има достатъчно условия да се развива човек, една правова държава – за мен това е ключово. Тоест  да има върховенство на закона и социално отговорно общество. По-малко злоба и повече благодарност трябва да има“ – това каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ началният учител Петър Велков.

Според младия преподавател лозунгите за по-добро бъдеще, които се издигат от площадите, трябва да бъдат съпроводени и от конкретни индивидуални действия.

„Всеки трябва да се стреми да бъде една по-добра версия на себе си“, твърди студентът по медицина Анелия Зашева.

Фокусирани върху професионалното си развитие, младите хора следят политическата обстановка в страната и са категорични, че демонстрациите са знак за зараждащо се гражданско общество. 

„Уча моите ученици, че всички хора трябва да отстояват правата си“, допълва още Петър Велков.

Снимка: БТААнализирайки настоящите протести, които се случват в условията на извънредна епидемична обстановка, Велков алармира, че хората не носят маски.

Според бъдещия лекар с интереси в областта на анестезиологията и реанимацията Анелия Зашева, по-лесно ще намерим панацея за Covid-19, отколкото за политическия вирус, с който обществото вече 3 десетилетия не успява да се пребори:

„Когато моралните устои на обществото са разклатени, е много по-трудно да съграждаме“, отбелязва тя.

„Когато народът е отдалечен от вярата и духовният стремеж отсъства, тогава излизането от кризите, които една след друга ни спохождат, става още по-трудно“ изтъква в предаването „Чуй лятото“ протойерей Илиян Александров, свещеник в столичния храм "Рождество Богородично":

Това е болно, приспано общество. Освен това ние не сме критични към новините. А как да бъдем критични, когато не сме образовани?

По отношение на настоящите протести протойерей Александров, който има научни интереси в областта на политологията, коментира:

„Най-странно е да искаш смяна на системата, а да не знаеш какво е това. Къде бяха всички, които искат промяна, когато на всички избори отчитаме ниска избирателна активност?


Снимка: БГНЕС

Месец след началото на антиправителствените протести, водени от вечния стремеж за по-добро бъдеще, мнозина продължават да изразяват своята подкрепа към демонстрациите.

Въпреки че таксиметровият бранш беше силно засегнат от продължилите блокади на възлови кръстовища, шофьорите проявяваха разбиране към изградените насред пътното платно палаткови лагери, които възпрепятстваха работата им. Таксиметровият водач Венци: 

„Всеки има право на глас. Всички от парламента – вън.“

Пандемията от коронавируса променя живота и на Велина. С две висши образования, младата жена загубва работата си през пролетта, а сега припечелва средства като уличен музикант:

„Правилни и основателни са исканията на протестиращите. Не трябваше да чакаме 11 години…“

На Орлов мост в бар с надпис "ОСТАВКА" барманът Даниел споделя:

„Позицията на всеки от персонала е такава. Наистина не знаем,  ако не са те, кои ще са, но пък това не значи, че трябва да търпим. Бях 15 дни на протестите.“

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48