Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блокирани остават трите възлови кръстовища в София

| обновено на 09.08.20 в 11:49
Снимка: БГНЕС

Трите възлови софийски кръстовища - на Орлов мост, пред Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“ и в т. нар "триъгълник на властта" остават блокирани от протестиращи, които настояват за оставките на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Въпреки проливния дъжд недоволните от властта останаха в палатковите лагери през цялата нощ. 

Утрото на Орлов мост посрещнаха около 30 души, предимно млади хора. Те разказаха пред репортер на БНР, че нощта там е преминала спокойно. Имало е опит за провокация от младеж, приближил се до палатковия лагер и отправял обидни квалификации към протестиращите. Стигнало се е до повишаване на напрежението, но конфликтът е бил бързо потушен:

"Минаха две момчета по булеварда, извън лагера беше това. С вербални атаки се опитаха да провокират присъстващите тук. Те тръгнаха да го гонят, но бързо се усетихме".

Снимка: БГНЕС

Протестиращи от палатковия лагер споделиха:

"Дойдохме през нощта, защото в Пловдив няма къде да се протестира срещу правителството. Без да се познаваме, спонтанно си направихме една група - от палатките, които ни разбиха миналата седмица, и дойдохме насам. С изключение на една провокация, беше много спокойно".

"СДВР предупреди, че ще разтури блокадите, но имахме съмнение, че това ще се случи. Защото, ако имаха такова намерение, едва ли щяха да предупредят. Щяха да използват като миналия път елемента на изненадата".

"Аз съм жив щит" и "Искаме оставка, а не насилие" са надписи, поставени върху пейките, използвани за барикади на Орлов мост. Чуват се звуци от вувузели и тъпан. По-рано е имало оплаквания от някои живеещи в района за силен шум.

Снимка: БГНЕС

Спокойно и без провокации е преминала нощта и в палатковия лагер на площад "Независимост" - в "триъгълника на властта". Протестиращите са открили подписка в подкрепа на гражданското недоволство и с искане за оставките на Борисов и Гешев.

Фасадата на сградата на Министерския съвет беше почистена от следите от домати и яйца, с които протестиращите миналата вечер я обстрелваха.

Снимка: БГНЕС

Движението в София е спокойно, линейки се пропускат през трите блокирани кръстовища. Булевард "Дондуков" е отворен за превозни средства. Градският транспорт се движи по променен маршрут заради блокадите.

Съботният 31-ви ден на демонстрации също премина без напрежение и инциденти. За първи път полицейското присъствие не беше толкова засилено. 

Протести в столицата и други градове на страната се очакват и днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Николай Хаджигенов

Протестно автошествие към Калотина

Протестиращи тръгнаха на протестно автошествие към Калотина. Шествието преминава под мотото "Протестен марш за оставката на правителството на Бойко Борисов", обясни пред БНР един от организаторите от т.нар. "Отровно трио" - адвокат Николай Хаджигенов:..

публикувано на 09.08.20 в 12:54

Каракачанов за палатковите лагери: Подобни неща не могат да се търпят вечно

Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов коментира във Варна възстановяването на палатковите лагери в София и твърдението на столичната полиция за опити за окървавяване на протестите: "Хората, които първата вечер отидоха - с..

публикувано на 09.08.20 в 11:59

Ново протестно плажуване край имението на Доган в "Росенец"

Близо 15 души се събраха днес на протестното плажуване, наречено „Dogan Saray Beach Festival“, на плажа край имението, свързвано с почетния председател на ДПС Ахмед Доган в парка „Росенец“. Събитието се организира в социалните мрежи, а след о ткриването..

публикувано на 09.08.20 в 11:53
ВИЖТЕ ОЩЕ

Путин призна ролята на Русия в катастрофа на азербайджански самолет през 2024 г.

Руският президент Владимир Путин призна за първи път, че страната му е изиграла роля в катастрофата на азербайджанския пътнически самолет през декември миналата година, който след като е бил отклонен от полета си до Грозни в Чечения извърши аварийно..

публикувано на 09.10.25 в 22:07

Оскверниха гроба на Робер Бадентер в деня на символичното му въвеждане в Пантеона

В парижкото гробище Баньо е бил осквернен гробът на Робер Бандентер, беше символично въведен днес в Пантеона за приноса си към премахването на смъртното наказание във Франция. Това предаде Франс прес, като се позовава на съобщение от кметството...

публикувано на 09.10.25 в 22:01
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Израелският кабинет обсъжда споразумение с Хамас по плана на Тръмп за край на войната в Газа

Кабинетът за сигурност към израелското правителство е приключил заседанието си за постигнатото през миналата нощ споразумение с Хамас по първата фаза от плана на Доналд Тръмп за прекратяване на войната в ивицата Газа. Вече е ход заседание на цялото..

публикувано на 09.10.25 в 21:59
Щети от наводнението в

Басейновите дирекции ще изготвят комбинирани карти на районите с риск от наводнения

Министърът на околната среда и водите Манол Генов е възложил на четирите Басейнови дирекции да изготвят комбинирани карти на районите с риск от наводнения. Те ще обединяват кадастрални и сателитни данни за по-точен анализ на уязвимите територии...

публикувано на 09.10.25 в 21:45

По данни на НОИ към края на 2024-та: Над 80 хил. българи с пенсии и добавки от чужбина

Над 80 хиляди са били към края на миналата година хората с пенсии и добавки, отпуснати по европейски регламенти и международни договори, отчете Националният осигурителен институт. Това са българи, работили в държави от Евросъюза и страни, с които България..

публикувано на 09.10.25 в 21:20

8,4% се очаква да бъде приносът на туризма в БВП на страната през тази година

8,4% ще бъде приносът на туризма в брутния вътрешен продукт на страната през тази година по прогноза на Световния съвет за пътуване и туризъм. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на блиц контрол в ресорната..

публикувано на 09.10.25 в 20:43
Атанас Зафиров

Зафиров след заседанието на Борда по водите: За водна криза към днешна дата не може да се говори

За водна криза в страната към днешна дата не може да се говори, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров след днешното второ заседание на Националния борд по водите. За 10 дни броят на хората без достъп до питейна вода е намалял наполовина. Вицепремиерът..

публикувано на 09.10.25 в 20:33