Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правото на мирен протест e гарантирано от международни документи

Палатков лагер пред бившия Партиен дом
Снимка: БГНЕС

Анета Тодорова е оперна певица, работи в Брюксел. В нощта на 6 срещу 7 август е прекарала няколко часа в 1-во Районно полицейско управление в София. В ефира на БНР тя коментира, че участва в протестите, защото подкрепя борбата на българите срещу корупцията.

"Всеки знае срещу какво протестираме. Действията на хората от правителството буквално ни излагат в Европа", подчерта в предаването "Преди всички" Анета Тодорова.

Ситуацията около ареста си тя описа така: "Някъде около 4.30 се изтегли абсолютно всякакво полицейско присъствие, дори и патрулката, която се водеше, че пази нас. Беше нещо като затишие пред буря, обаче ние се успокоихме и решихме, че ще се отпуснем. Точно в този момент от двете страни на Орлов мост пристигна жандармерия и ни заобиколиха. Застанаха един до друг с щитове, в пълно мълчание. Не знаехме какво да очакваме. Притеснихме се, но се включихме по средата да бъдем заедно в това, след което те навлязоха сред нас, всеки от тях си хвана по един протестиращ и започна до го обработва с въпроси."

На някои от протестиращите са връчени протоколи и са им взети личните карти. "И в следващия момент ни отведоха към едни бусове, като се стараеха да ни разделят. Аз им казах, че няма да тръгна сама с някакъв полицай, аз съм с групата от моите приятели. След това в Първо районно, както е процедурата, аз не знаех, но там научих, ни направиха пълен обиск, описаха ми вещите, пребъркаха ме, изобщо като някой престъпник. След това се озовахме в едно общо помещение с голямо полицейско присъствие, някои от тях бях с камери, това гарантира тяхната и нашата сигурност, вероятно", подчерта Анета Тодорова.

Не е имало агресия от страна на полицаите към протестиращите. Протестиращите са освободени благодарение на това, че са им изпратени трима адвокати, разказа още Анета Тодорова пред "Хоризонт".

Протестиращите са санкционирани за нарушение на Закона за движение по пътищата, но според адвокат Росен Рашков е крайно несериозно да се сочи това като основание за задържане.

Росен Рашков изтъкна, че големият проблем е, че в България не е установена процедура, при която задържано лице има право да поиска от съд да се произнесе дали задържането е законосъобразно.

"На практика няма установена практика да се гледа фактическото задържане, т.е. ако неправомерно се задържи едно лице, да има възможност незабавно съдът да разгледа това фактическо задържане, когато е незаконосъобразно и да постанови освобождаване", подчерта Росен Рашков.

Всеки човек на основание член 5 от Европейската конвенция за защита правата на човека има право да поиска от Районния съд да разгледа основанията за неговото фактическо задържане, обясни юристът.

Правото на мирен протест е изрично провъзгласено от Европейската конвенция за защитна на правата на човека и в Хартата за основните права в Европейския съюз и в Международния пакт за граждански и политически права.

"Може би преди около 10 дена Комитетът за правата на човека към ООН излезе с нарочна декларация, с която изрично провъзгласи, че правото на мирен протест е основно и не бива да бъде възпрепятствано и че то не може да бъде препъвано с общи мотиви като обществен ред и обществена сигурност. Изрично провъзгласи, че правителството не може да събира лични данни с цел да сплашва демонстранти, т.е. някакви репресии към тях, за да не участват те в тези демонстрации. Изтъкна изрично и правото на журналистите и наблюдателите от всякакви правозащитни организации да отразяват и да документират събитията", каза адвокат Рашков.

Чуъте и звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55