Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малийският президент подаде оставка, след като беше задържан

Президентът на Мали Ибрахим Бубакар Кейта
Снимка: БГНЕС

Малийският президент Ибрахим Бубакар Кейта подаде оставка и разпусна парламента само броени часове, след като разбунтували се войници го задържаха под дулата на оръжията си.

Така Мали затъва в още по-дълбока криза на фона на джихадистки екстремизъм и масови протести, предаде "Ройтерс".

С изтощен вид и носещ хирургическа маска на лицето Кейта обяви оставката си в кратко обръщение на живо по държавната телевизия само броени часове, след като войниците го задържаха заедно с премиера Бубу Сисе и други висши официални лица.

"Щом днес някои елементи в нашите въоръжени сили желаят това да приключи с тяхната намеса, то аз имам ли избор?", попита той риторично в словото си, произнесено от военна база в Кати край столицата Бамако, където беше задържан вчера.

Засега не е ясно кой стои начело на бунта, кой ще управлява при отсъствието на Кейта и какви са исканията на метежниците.

Преди това в социалните мрежи бяха разпространени кадри, за които се твърди, че са направени в гарнизона на Кати, на които се виждат Кейта и Сисе, обградени от въоръжени войници. "Ройтерс" не може да потвърди автентичността им.

От юни по улиците на Бамако има демонстрации с участието на десетки хиляди хора, искащи оставката на Кейта, защото според тях той се е провалил в справянето с влошаващата се обстановка в сферата на сигурността и корупцията.

Франция и други международни сили, а също и Африканският съюз осъдиха метежа.

Те се страхуват, че падането на Кейта може да дестабилизира още повече бившата френска колония и целия западноафрикански регион на юг от Сахара, отбелязва "Ройтерс".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Военните арестуваха президента и премиера на Мали

Президентът на Мали Ибрахим Бубакар Кейта и премиерът Бубу Сисе са били арестувани днес следобед в Бамако от разбунтували се военни. Това съобщи "Франс прес", като се позова на един от лидерите на метежа. "Можем да ви кажем, че президентът и..

публикувано на 18.08.20 в 21:15
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в Атина разби мрежа за принудителна проституция

Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция...

публикувано на 17.02.25 в 10:38
Веселин Диманов и Димитър Стафидов

(Не)познатият Милен Цветков в документален филм с премиера в НДК

Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е..

публикувано на 17.02.25 в 10:05

Дамският хор "Булгапея" - гласове, които носят българския дух в Европа

Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки , водени от любовта към нашия фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната..

публикувано на 17.02.25 в 10:03

Конгресът на БСП избра Национален съвет на партията

Конгресът на БСП избра Национален съвет на партията от 181 души, информираха от пресцентъра на социалистите.  В списъка влизат и изключените от бившия председател на БСП Корнелия Нинова - Валери Жаблянов и Светлана Шаренкова, както и отстраненият,..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

Непочистени пътища в Русенска област затрудняват движението

Движението на автомобили в Русенска област е силно затруднено заради непочистени пътища. Ситуацията е сложна както в околностите, така и в самия областен център. По данни на шофьори единствено по маршрута Русе - Разград пътят е почистен. По..

публикувано на 17.02.25 в 09:36

Свлачище може да затвори пътя от Бобов дол за Кюстендил

Свлачище между Бобов дол и село Бабино може да затвори пътя от миньорския град за Кюстендил и няколко села в общината, сигнализира кметът Елза Величкова. Участъкът от около 50 м е означен с пътни знаци, въведено е ограничение на скоростта до 30 км/ч,..

публикувано на 17.02.25 в 09:29

Кольо Колев: Кратък ще е животът на правителство, което реши да прати войски в Украйна

По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от агенция "Медиана" в интервю за БНР. Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има..

публикувано на 17.02.25 в 08:58