Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Допитванията стават инструмент за предсказания с наближаването на избори

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Получилият тази седмица номинация за президент на демократите в САЩ Джо Байдън се очаква да изнесе днес реч по време на провеждащия се виртуално партиен конгрес. Според последното съвместно допитване на „Вашингтон пост“ и Ей Би Си Нюз двойката Джо Байдън – Камала Харис води пред Доналд Тръмп – Майк Пенс сред регистрираните гласоподаватели. Резултатът – 53% спрямо 41%, дава двуцифрена преднина на Байдън и Харис. Доколко подобен резултат е индикация за изхода от надпреварата през ноември?

Камала Харис  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Медии, експерти, политици и гласоподаватели приемат социологическите проучвания като компас за развоя от изборите. Кандидатите от своя страна променят послания и пренасочват финансови средства въз основа на допитванията. Но след провала на социолозите през 2016-а при съревнованието между Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп е логично да се запитаме добър пътеводител ли са допитванията за резултатите от избори.

„Те са елемент, що се отнася до разбиране на едни избори, но те не крият единствения отговор. Мисля, че има много повече неща, на които хората трябва да обърнат внимание – позициите на кандидатите, динамиката на кампанията и отразяването на кампанията в медиите“, казва д-р Дабълю Джоузеф Кембъл (W. Joseph Campbell), професор по комуникация в Американския университет във Вашингтон и автор на книгата „Загубени в Галъп: Провали при допитвания за американските президентски избори“.

Според Кембъл на допитванията може да се гледа като на моментна снимка.

Седмици и месеци преди изборите допитванията много трудно могат да се определят като предсказващи инструменти. Най-добре е да съдим за проучванията като инструмент за предсказване колкото повече се доближаваме до изборите – дни преди изборите“, смята той.

Доналд Тръмп  Снимка: БТА

През 2016-а Тръмп бе подценен. Мнозина определиха изхода от надпреварата като нелогичен. Социолозите даваха предимство на Клинтън. Какво се обърка тогава?

„През 2016-а допитванията от ключови щати като Мичиган и Уисконсин, както и Пенсилвания и Северна Каролина, до известна степен също и Флорида, дадоха подвеждащи оценки за това накъде се движи кампанията. Тези щати бяха ключови за изхода от гласуването в избирателната колегия.”

В Съединените щати не се гласува пряко за президент и вотът се подава от представители, които се очаква да се съобразят с желанията на гласоподавателите. От създаването на американската конституция през 18-и век всеки щат разполага с избиратели, чийто брой зависи от броя законодатели в Камарата на представителите и сенаторите. В Камарата на представителите щатите имат представители, чийто брой зависи от населението на щата. В Сената всеки щат има по двама сенатори. Подобна система цели ограничаване на надмощието на щати с повече население при вземане на важни решения за цялата страна.

Хилари Клинтън   Снимка: ЕПА/БГНЕС

За спечелване на президентските избори са необходими 270 гласа от представители в избирателната колегия. При такава система изходът от избори за президент може да не е показателен за мнозинството от гласоподаватели – точно както се случи през 2016 година. Тогава повечето социолози не уловиха нюансите в щати като Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания.

„На национално ниво се смята, че проучванията сочеха много близки резултати по време на изборите и това се случи, но в крайна сметка избирателната колегия е от значение при изхода от президентски избори“, коментира Дабълю Джоузеф Кембъл

В книгата си той разглежда и други изборни казуси. „Едно от нещата, които открих, е, че при допитванията могат да се провалят на различни ниваможе да не познаят кой е победителят, може да не предвидят победа с голям преднина. От друга страна – грешката в допитванията има тенденция често да е и журналистическа грешка. Имам предвид, че журналистите почти винаги се ръководят от допитванията в отразяването на президентски избори. Допитванията заемат централно място, що се отнася до разбирането на динамиката на една кампания. Когато допитванията дадат на късо, се проваля и отразяването от страна на журналистите.”

Moже ли да се твърди, че журналистите са пристрастени към допитванията и това им пречи да виждат важни елементи от кампанията?

„Съгласен съм с това. Смятам, че журналистите са пристрастени към проучванията и това е разбираемо, защо те са толкова обвързани с данни от проучванията. Това са числа, които са солидни, изглеждат достоверни. Журналистите в ежедневната си работата си срещат много неяснота и числата им се струват като нещо твърдо и надеждно. В същото време е от значение да се знае какво ще се случи и допитванията малко или много са ценни, заради даването на едно предсказание. От друга страна, много новинарски организации в САЩ от години наред провеждат допитвания. Водещи организации като CBSNews, „Ню Йорк Таймс“, CNN от дълго време правят свои проучвания или поръчват такива".

Експерти съветват при работа с дадено проучване да се вникне в методологията на извадката и да се знае, че за предимство на кандидат може да се говори, когато преднината му е по-голяма от близо 2 пъти статистическата грешка.

Последните проучвания сега показват преднина на Байдън. Д-р Дабълю Джоузеф Кембъл припомня, че и преди се е случвало кандидат да води през лятото, но тази преднина да се намали съществено с наближаването на изборите. 

„И двамата кандидати на основните партии имат недостатъци. Смятам, че недостатъците на Джо Байдън ще станат по-видими с придвижването на кампанията. Следователно съм убеден, че разликата между двамата ще стане по-малка, вместо да се стигне до голяма изборна победа в полза на демократите. Разбира се, че е трудно да се каже какво ще стане със сигурност, но това е вероятен сценарий. Ако изследването на допитвания ни помага да разберем нещо, то е, че голямата преднина има тенденция да намалява с приближаването до изборния ден".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41