Васил Стефанов година и половина живее и работи в Куско с млади чуждестранни доброволци. Миналата седмица в "Изотопия" той ни срещна с Перу от първо лице - както е видял и усетил страната по време на пандемията от Covid-19. Следващата история обаче не е точно за класически туристи.
„В региона, където аз живеех - Куско, провинция Куско, където и да отидеш, на 15-20 минути да се разходиш по всичките хълмове отстрани – това е просто един жив музей. Археология навсякъде, непипната, оставена, всеки камък. Дори няма нужда да стигнеш до Мачу Пикчу, за да усетиш тази връзка и тази култура.“
Но най-автентичното, поне за Васко, не се крие в археологическото наследство на инките. Отиваме в джунглата. „Това е най-различното, което може да се види, което няма никакъв аналог в Европа. Звукът като влезеш там, на реката, и слушаш птиците, насекомите…“
В Перу Васил Стефанов е прекарал седмица в резерват, обгрижван от френски изследовател, който вече 8 години обитава в изолация джунглата. „Вечер отидохме с лодка, той хваща алигатори и каймани, направо на лодката, изследва ги, номерира си ги, изследва им популацията, после ги връща обратно във водата. Той си е взел терен - няколко декара от джунглата - и е направил резерват за опазване на диви видове. Там има голяма сеч и отделно нелегален трафик на маймуни, на животни. Той опитва да спасява различни видове на неговия терен.“
„През деня ходехме на мини експедиции по няколко часа. Комарите хапят много повече чужденците. Каквито и мерки да взех – най-силния спрей против комари, целият се окъпах в този спрей, дълги ръкави, светли дрехи, но пак се прибираш ухапан. Докато местният ни гид беше по потник, по къси гащи и по джапанки, минаваше през най-тежките храсталаци и каза: „Нямам никакъв проблем.“
За да се прибереш от мястото на вечеря до бунгалото, в което спиш, се движиш с нощна лампа на главата, тъй като няма никакво друго осветление.
„Но изведнъж ми се изтъпани една тарантула, доста стабилно чудовище, което само стоеше на средата на пътя, не знаеш да го прескочиш ли, да не тръгне да те лази. Тази гледка ти остава в главата. После като се прибереш и си легнеш, има мрежи. Отвсякъде уникален звук – джунглата не спи.“
Какви други чудеса може да срещне човек по тези места? „Най-високото андийско дърво видяхме, все едно гледаш небостъргач, само корените му са 4-5 метра.“
Тази седмица се подновиха футболните срещи в перуанската Примера Дивисион. Без нарушения на противоепидемичните мерки и без напрежение между феновете и полицията, както съобщават местни медии. Ето как са изглеждали мачовете, на които е ходил Васил Стефанов преди пандемията.
„Мачовете са като фестивал, колоритни. Много ядене, пиене, навънка са сергии с едни шишове, царевици, което замества нашите семки. Всевъзможни манджи се готвят около стадиона. Телешко сърце с картофи. Сърца, дробчета – всичко на шиш, та се носи една миризма.“
В Перу, и не само, похапват и морски свинчета, но не на стадиона, уточнява Васил. „Морското свинче е деликатес, който много повече се готви на специални празници, някой религиозен празник или ден на града, имат много фестивали – на отделни квартали, селца.“
Морското свинче не се вижда свободно в повечето месарски магазини и ресторанти, трябва да си поръчаш предварително. „Има си известни големи ресторанти, които правят морско свинче и си имат снабдяване от някоя ферма. Те не са диви, повечето са гледани в къщи, във ферми. Като идват групи чужденци, специално гидовете им подготвят такъв обяд или вечеря, с предварителна заявка. /…/ То се води едно от най-здравословните меса, най-ниско холестеролно, няма мазнина, няма и много месо, има много хрущяли, кости.“
„Там имат над 3 хиляди вида картофи – родината на картофите. Лилави, зелени, жълти, сладки, кисели“, добавя още цветни детайли към разказа си Васил Стефанов.
Бонбони с кока, чай с кока – за кого са: за туристите или за местните?
„Коката си е много тачен продукт на местните, в Андите, във високите земи – в Боливия, в Перу, в Еквадор и в Колумбия. Местният перуанец дъвче листа от кока – дори възрастни и деца. Виждаш и баби, които на пазара стоят – могат да продават плодове и зеленчуци, но са си сложили една торба с листа от кока. Дори на летището като кацнеш в Куско, тъй като има голяма денивелация – кацаш на 3 500 метра, и коката помага, веднага ти дават, ако искаш, или чай от кока. Така че си се ползва масово вътре. За чужденците са направени различни продукти – кремове за лице от кока, бира от кока - не ми хареса на мен лично, бирата от киноа е по-приятна.“
Още впечатления от Перу - в звуковия файл.Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..