Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Велев: Безпричинната изолация на децата ще донесе много неприятности

30 на сто спад във ваксинацията за морбили са притеснителни, трябва да се навакса до зимата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Досега не сме имали такова изоставане в поставянето на задължителните имунизации на децата и това е притеснително“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Валери Велев от Детската клиника на Болницата по инфекциозни и паразитни болести в София.

Заради извънредната епидемична обстановка у нас се забави поставянето на множество ваксини, включително и на тези за морбили. От Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) отчетоха спад на имунизациите за последната половин година.

С 30 на сто е спадът в поставянето на имунизациите за морбили.

„Изостават всички ваксинации, но 30% при ваксините за морбили е изключително много. Особено притеснително е и изоставането при поставянето на комбинираната ваксина, в която присъства и компонентът за морбили, защото това е най-заразното заболяване. Тепърва децата ще имат по-тесни контакти“, поясни д-р Велев. Той е категоричен, че личните лекари, подпомогнати от РЗИ, трябва да издирят неваксинираните деца.

"30 на сто спад във ваксинацията за морбили е твърде притеснително и няма да се успее да се навакса до началото на учебната година, но трябва да се направи всичко възможно това да стане преди началото на зимния сезон", смята д-р Валери Велев.

Едва 65% от децата до 13-месечна възраст са били имунизирани за морбили и те също са особено рискови, сочи още изследването на НЦОЗА.

„Комбинация между коронавирус и морбили изглежда ужасно. Морбили е тежка инфекция, от която се умира и която срива имунитета, и при един такъв сринат имунитет комбинацията с коронавируса може да бъде фатална. Основната цел на здравните власти е да преодолеят ваксиналната дупка", коментира специалистът. 

Във връзка с началото на учебната година д-р Велев отбеляза, че децата трябва да ходят на училище присъствено.

„Нищо драматично няма да се случи, това, което много пъти съм казвал - децата не са рискова група, това е ясно за всички, те са под 4 на сто от доказано заболелите от коронавируса в световен мащаб".

Доколко деца с хронични заболявания трябва да ходят на училище е друг въпрос, защото средата е рискова, допълни Велев. По думите му тук държавата разумно е решила темата да се обсъди от педиатричния борд, който да издаде препоръки.

Според д-р Велев безпричинната изолация на децата ще донесе много неприятности.

„Европейското дружество за контрол и превенция на заболяванията посочи,че децата ще пострадат изключително – и здравословно, и емоционално, и социално, ако бъдат ограничени нормалните им контакти и не ходят на училище.

„Има вече достатъчно научни данни, че децата не заразяват повече от възрастните носители на вируса, дори има данни, че децата имат по-малко излъчване на вируса чрез дихателните си пътища, но го отделят повече чрез фекалиите, но този път не е актуален за заразяване на околните“, поясни д-р Велев.

От гледна точка на терапията на коронавируса медицината е на много по-добър етап, от гледна точка на реинфекциите – това са единични случаи и не е нещо неочаквано, това се случва и при стари инфекциозни заболявания, изтъкна инфекционистът.

За повторното заболяване от Covid-19 информацията не е пълна, защото все още протичат генетичните изследвания на тези хора и на тази РНК, която те отделят. Затова може да имате положителен PCR тест и да не сте опасен за околните“.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45