Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помощи за британците с ниски доходи при самоизолация

| обновено на 27.08.20 в 18:27
Британският министър на здравеопазването Мат Ханкок.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От следващия вторник в Англия влиза в сила нова схема за подпомагане на работниците с нисък доход, които не могат да работят от вкъщи и на които се налага да се самоизолират. 

Те ще получат по 182 паунда за 14-дневния карантинен период или по 13 паунда дневно. Британското правителство твърди, че по този начин ще се помогне в борбата срещу разпространението на коронавируса, особено в сериозно засегнатите от пандемията райони. Критиците обаче смятат, че 13 паунда на ден е „подигравка“ с тези хора, които са на ръба на оцеляването. 

Министърът на здравеопазването Мат Ханкок обяви тази сутрин, че работниците, които са с ниски доходи, които се одобрени за получаване на помощи, не могат да работят от вкъщи, а са заразени с Covid-19 или имат официално лекарско предписание да се самоизолират, ще получат по 13 паунда за всеки ден на самоизолация. В момента в Северозападна Англия в района на Блекбърн, Даруен, Пендъл и Олдъм възникват огнища на зараза, така че схемата ще бъде изпитана първо там и ако се окаже успешна ще бъде въведена и в други части на Англия. 

Прекалено многото условия обаче за хора с ниски доходи да отговарят за включването им в схемата и самата сума предизвика недоволство. Кметът на Манчестър Анди Бърнам заяви, че тези пари са абсолютно недостатъчни за оцеляването на хората. А Мохамед Икбал, председателят на общината в Пендъл, едно от вече споменатите огнища на заразата каза, че макар и да е доволен, че правителството най-сетне е чуло призивите за помощ, сумата от 13 паунда /около 27 български лева/ е „подигравка“ за нуждаещите се от финансова помощ. Той отбеляза, че мнозина в неговата община не се квалифицират за социални помощи, така че са изправени пред трудния избор дали да се самоизолират, ако имат положителна проба, или да пренебрегнат съветите и закона и ходят на работа, за да изкарат пари за насъщния хляб. 

Мат Ханкок защити схемата като напълно адекватна:

„Това, което наистина е от значение е комбинацията от тестване и проследяване в здравеопазването и налаганите локални карантини да работи, за да се намали броят на случаите в най-засегнатите части на страната“.

Междувременно бяха разпространени данни точно за тестването и контактното проследяване, което стартира в началото на юли. За седмицата между 13 и 19 август проследяващите екипи са влезли в контакт със 72 процента от далите положителна проба, а тези хора са дали данни за повече от 24 000 души, с които са влезли в близък контакт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00

Йотова за евродоклада за РСМ: Голям успех за България

Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от  ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС.  Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени високо работата на всички български евродепутати за положените от тях усилия, за да може от доклада..

публикувано на 09.07.25 в 21:46

МВнР: ЕП потвърди ролята си на орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на Скопие

"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..

публикувано на 09.07.25 в 21:03

Потушен е пожарът в пазарджишкия квартал "Запад"

Пожарът в пазарджишкия квартал "Запад" е потушен.   От полицията официално съобщиха, че няма пострадали хора. Към момента все още не може да се уточни колко гаражи са изгорели, но според редови пожарникари бройката може да надхвърли 20-сет. Изгорели са и три автомобила. По първоначални данни пожарът е тръгнал от близка до квартала нива, но..

публикувано на 09.07.25 в 20:49

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост - това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред парламентарната социална комисия. Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара и един от докладчиците по анализа, посочи, че..

публикувано на 09.07.25 в 20:16